vadeli hesap - borç - uçuş - vekaletname

1- türkiye'de banka kartı olan ve bu kartla atm'lerden para çekebileceğimiz bir vadeli hesap açan banka var mı? yoksa böyle bir şey yasal olarak mümkün değil mi?

2- şubat ayında 2 gün sonra vereceğim diyen arkadaşımdan borcu isteyeyim mi? şu ana kadar 2 defa istedim. en son 1 ay önce falan. yalnız arkadaşın üste çıkma durumu mevcut, yedik paranı sanki, ne kıymetli paran varmış muhabbeti yapıyor. 10 gün sonra da ülkeden ayrılacağım sizce söyleyeyim mi? meblağ üç haneli ama küçük.

3- uçuşta yanımızda şu üç çantadan hangisini taşıyabiliyoruz, toplam kg 8'i geçmeyecek sanırım değil mi? laptop çantası, sırt çantası ve kabin valizi?

4- umumi vekaletname çıkarmak istiyorum, benim sahip olduğum banka hesabımdan para çekebilir, bankalarda kredi kartı çıkarabilir, mevduat hesabı açaabilir, sahip olduğum hesapları ve kredi kartlarını kapatabilir haklarına sahip olsun yeter. kaç para tutar bu vekaletname noterde? bir de sahip olduğum mevcut hesap numarası, şubesi vs yazması gerekir mi vekaletnamede?

1- Dediğiniz şey enparada mevcut fakat yüksek ihtimal sadece finansbank atmleri ile çektiğinizde görürsünüz vadeli (aslında birikim) hesabını. Fakat mobil uygulaması aşırı rahat, bir iki dokunmayla parayı vadesize aktarabilirsin ve kart ile çekim ve harcama yaparsın.
Hsbc modern hesabı inceleyin, paranızın tamamı vadesizdeymiş gibi görünüyor galiba ve 2000 lira üstüne faiz işletiyor (5000 lira para varsa 3000 için faiz geliyor)
Eğer yurtdışında kullanacaksınız bence hsbc'yi inceleyin, komisyon falan düşük ve hiç olmayabilir çekimlerde. Bir de 100000 liranız varsa hsbc premier'i inceleyin.
2- İsteyin vermeyecektir yüksek ihtimal, eğer yedik mi falan derse de yedemediysen nerde para lan falan de.
  • atom karincanin torunu  (19.09.14 13:05:16)
2- iste elbette. 10 gün sonra ülkeden ayrılacağını, meblağ küçük de olsa, almak istediğini belirt. parası yoksa, gidip başkasından alıp versin bir zahmet. bu arada belirtmeden geçemeyeceğim o meblağ senin alacağın oluyor, borcun değil. onun borcu, senin ise alacağın.

diğer sorduklarınlarınla ilgili bir bilgim yok.
  • oinone pe  (19.09.14 13:10:05)
@oinone pe tamam dayı kelimelere takılma verdiğim borç işte.

  • baldur2  (19.09.14 13:11:41)
tamam yeğen, takılmam bi daha.

  • oinone pe  (19.09.14 13:15:55)
4- 90 lira olması lazım noter şeysi.

  • klassno  (19.09.14 13:22:28)
1- herhangibir bankadan hesap actırabilirsin fakat hesap kartın hem maestro hem visa olsun bazı ulkelerde birinden birini bulmak zor olur
2- 3 basamaklı dedin o parayı unut ama giderken bilader yurt dısında lazım olacaktı da neyse sen bilirsin falan de
3-8 kg el cantası thy de + kişisel bir canta daha olarak kabul gorur digerlerinin temsilciliklerini veya web sayfalarının yararlı bilgilerini oku
4- hiçbir fikrim yok fakat senin adına vekaletle de olsa kimse kredi kartı cıkartamaz
  • steward  (19.09.14 14:05:47)