amerikalılarla arkadaş olamamak

selam millet,

sorum özellikle yurtdışında yaşayanlara. ben amerikada multikültürel bir üniversite şehrinde doktora öğrencisiyim. şu sıra beraber çalıştığım insanların hepsi amerikalı. daha önce de yine aynı yerde almanların ağırlıklı olduğu bir labda ve çinlilerin ağırlıklı olduğu bir labda çalıştım ve almanların olduğu labda zaten bildiğin kötü davrandılar bana. amerikalılar kötü davranmıyorlar da, arkadaşlık etmek için de en ufak bir gayret göstermiyorlar. onlar kendi aralarında arkadaş.

benim ingilizcem gayet iyi ama kültürel referansları anlayamıyorum tabii bunlar konuşurken. onun dışında dille çok da sorunum yok ama en yakınımda çalışanlar beyaz amerikalı olmasına rağmen benim bütün arkadaşlarım ya asyalı, güney amerikalı, doğu avrupalı ya da amerikadaki azınlıklardan.

gerçi şöyle de bir şey var. bölümdeki amerikalılar hep kendi aralarında takılıyorlar gibi. aralarına girebilen sadece bir alman-ortadoğulu çift var. tamamen amerikalıların olduğu bir labda çalışmasam kafaya takmayacağım da benim labımdakiler zorunlu olmadıkça asla benle takılmıyorlar. mesela 2 saat önce öğle yemeğine gittik. sonra bunlar kendi aralarında konuştular öğleden sonra içmeye gidelim diye. hatta ben de dedim aa ne iyi benim de işim yok. aha şimdi bana biz gidiyoruz demeden gittiler. moralim bozuldu. nedir yahu bu beyaz amerikalılarla arkadaş olmanın sırrı?

ozel bir yolu yok. onlar da senin benim gibi adamlar, sadece cok fazla zenci, asyali, su, bu o gordukleri icin artik bayginlik gelmistir. sen dostca yakinlas, cocuk gibi aglayip kusme.

  • mayeskuel  (04.09.14 22:34:55)
Çoğunun bir Türk insanı önyargısı vardır büyük ihtimal. Hakkında her ne düşünüyorlarsa bir şekilde kendini tanıt, yanlış önyargılardan kurtulmalarını sağla.

  • legendwaitforitdary  (04.09.14 22:41:38)
sıkıntını anlıyorum, haklısın zor, ama kendini onlara beğendirmeye, bak ben kafanızdaki stereotypical ortadoğulu değilim'i ispat etmeye çalıştıkça kendinden ödün vereceksin. ve yine üzülen sen olacaksın çünkü yine kıymet vermeyecekler. aklı başında insanlar bulmanı tavsiye ederim, çünkü bunların seni tanımaya çalışmak gibi bir dertleri yok ve olmayacak, o kadar akıllı ve kültürlü insanlar değiller onlar inan bana. isterse prof olsun.

  • lily briscoe  (04.09.14 22:47:41)
+1 lily. bence de özel çaba gösterip kendinden ödün verme. kasıtlı yapıyorlar gibi duruyor ve bu çirkinliği yapan insanlar benle takılmak istese, elf bile olsalar ilişmezdim.

  • Aerdem  (04.09.14 22:51:14)
ben de amerikada okurken bir elemanla iyi arkadaş olmuştum, okulda full birlikte takılıyorduk proje filan yapıyorduk.
neyse bu sene sonu parti vereceğim filan diye anlatıyor bana, partiye şunları alacağım filan diye. ben d tabi eminim gideceğim diye. sonra ne oldu, beni davet etmedi. çok az görüştüğü amerikanları filan davet etti. dolayısıyla adamlar böyle fazla kafaya takmaya gerek yok.

sosyalleşmek istiyorsan cuma çık barlarda takıl, oralada böyle durumlar olmaz. ya da bul bir iki yunan iranlı filan onlarla takıl.
  • medievalman  (04.09.14 22:57:33)
senin sosyalliginle alakali bir durum bu aslinda. ayni durum ben amerikaya ilk geldigimde de vardi. su an devamli ariyorlar ve ben sirf gerzekce muhabbetlerini cekmemek icin gitmiyorum. su an sen o ortamda bulunmadigin icin sana ters geliyor olabilir ama cok buyutulecek bir sorun degil.

sorunun cevabina ve cozumune gelince. beyaz amerikalilar genelde kendi aralarinda takilmayi seviyorlar bu bir gercek zira cogunlukla dile getirmeselerde "beyaz" elitligine inaniyorlar. ama tabii ki bu bir genelleme. cok cok iyi muhabbet edenler ve olumune arkadas olanlarda var. benim kiz arkadasim beyaz ve abisiyle cok iyi anlasmamiza ragmen onun arkadaslariyla konusurken bariz sekilde hissediyorum bunu. kendini cok fazla on plana cikartmadan muhabbete dahil olup ortaya bomba misali 1-2 espri biraktiginda aninda kanka oluyorsun. ama dedigim gibi beyaz amerikalilarin kendi aralarindaki muhabbet bazen cok gerzege bagliyor.
  • surgan  (04.09.14 23:04:39)
köyümsü bir yerde misin? yani snein muhatap olduğun beyaz amerikalılar oranın köylü tayfasından mı? kendini üstün görme çabası sadece amerikanın köylü beyazlarında veya yine amerika vatandaşı olan kompleksli hintilierde vs de var. zaten onların elit olanı, ortadoğu da onlardan daha zengin ( zenginliğin amerika da büyük saygınlık uyandırdığını biliyosundur zaten) , daha eğitimli insnaların olduğunu bildiği için cahil tayfa gibi havaya girmiyor.

asyalılarla daha sıcak kanlıysa onlarla, hintliler veya iranlılar, afrolar daha iyiyse onlarla takıl. neden beyazlarla arkadaş olmak için kasıyorsun? birşey kanıtlama çabasında değilsin.

benim çalıştığım yerde de, hint asıllı amerikada doğmuş-büyümüş bir kadın var. ne zaman yemek vs olsa sürekli "arap alfabesi mi kullanıyorsunuz?" tarzı ve bunu kendince aşaığlamaya çalışarak sorma çabasında. hep aynı soruları sorup duruyor. umursuyor muyum? hayır. çünkü eğer ırka göre aşağılama gibi bir saçmalığa girişilecekse; onun hintli olduğu her şeyiyle ortadayken, ben sokakta herhangi bir beyaz amerikalıyım.

dik dur, giyimine özen göster, bakımlı ol. rahat ol. gerisi gelir. oraya eğitim vs için gitmiş türkler, sıradan bir beyaz amerikalıdan daha elit, çok daha iyi şartlarda büyümüş, daha iyi yaşam standartlarına sahip insanlar. bunu da unutma.
  • sumuklu asilzade  (04.09.14 23:25:43 ~ 23:26:38)