diploma fotokopisini çevirtip, notere onaylatıp, apostil vurdurmak

kaça patlar bana?

bir de illa notere gitmem gerekir mi? okul aslı gibidir vursa sonra çevirtip, apostil vurdursam, yurtdışındaki ünilerde kabul görür mü?

bir de ek soru: okuldan aldığım ingilizce transkript için bunlara gerek var mı? mühürdü, apostildi vs?

- Transkript için notere ihtiyacınız yok.
- Okulun aslı gibidir kaşesi basmasının faydalı olacağına inanmıyorum. Ama bazı yerler kabul edebilir bunu, sormak lazım.

  • givemesomesubstance  (04.09.14 10:23:31)
noter onayı 21 tl olması lazım

  • vendorth  (04.09.14 10:36:39)
Yeminli tercumanlar noter isini de yapiyor. Ama bir sayfa 60-70'e yapiyorlar. Apostil de kaymakamliklarda yapiliyor, ya bedava ya da cok ucuzdu o, hatirlamiyorum.

  • aychovsky  (04.09.14 10:39:57)
yurtiçindeki üniversiteler aslı gibidir şekliyle kabul ediyo. transkripti de okulda çoğaltmayıp istediğin sayıda veriyorlar zaten. mühürlü, onaylı oluyo kendisi.

  • snape i başından beri tanırım  (04.09.14 10:51:40)
1- Okuldan aslı gibidir alıdıysan direk apostile git yaparlar ücret ödemeden işini halledersin (yaptım ordan biliyorum).Yalnız okulun vurduğu kaşedeki ismi apostil dairesinde sistemden kontrol ediyorlar, kaşe isme falan gelirse üzerini falan kapatırsa, imzalayanın adına okuyamazsa sanan sorar oraya dikkat et, bende öyle olmuştu da.. - ki öğrenci işleri müdürüdür muhtemelen zaten imzalayan da. Sonra "dan" diye vuruyor apostili zaten. Sorun olmaz.

2-Aldığın transkript zaten orjinal ıslak imzalı olacağı için (eğer onunda fotokopisini kullanmayacaksan tabi..)apostile gerek kalmıyor.
  • qazaqwsx  (04.09.14 10:59:16)
@qazaqwsx,
önce tercüme ettirip, sonra o tercüme edilen ingilizce diplomayı okula aslı gibidir yaptırıp en son apostil mi vurduracağım. böyle mi?

  • baldur2  (04.09.14 11:06:35)
Ha benim diplomam ingilizceydi zaten dolayısıyla bir çeviri yaptırmamıştım okuldan direk aslı gibidirli fotokopilerini alıp apostile götürmüştüm.

Eğer seninki çeviri gerekitiriyor ise çeviri yapılıp okula götürdüğünde aslı gibidir vuruyorlar mı bilemiyorum. O konuda bir bilgim yok ne yazık ki..Ama aslı gibidiri aldığın sürece, apostilde sorun çıkmaz. Ben de çıkmamıştı en azından bunu söylebilirim.

Ama çeviri yaptırdığında sonra o iş notere de kalabilir. Okula bir sor istersen. Yardımcı olamadım tam kusura bakma.

Ama apostilli bir belge, yurtdışında orjinal kadar geçerli olur, üniversitelerde sorun olmaz, zaten istedikleri şey ya orjinal ıslak imzalı belgeler ya da apostilli fotokopileri.
  • qazaqwsx  (04.09.14 11:11:26 ~ 11:15:30)