firmalar tecrübeli arkadaşların iş başvurularına dönüyor mu?

yeni mezun biri olarak 2 ay içinde kariyer.net, secretcv, eleman.net gibi sitelerde onlarca iş ilanına başvurdum ama birisinden bile geri dönüş olmadı. ilanların yüzde 99'u 2-5 yıl tecrübe istiyor; benim merak ettiğim bu tecrübeyi, erkeklerde askerlik olayını kısacası ilanda istenen şeyleri karşılayan arkadaşlara dönüş oluyor mu yoksa bu internetten iş arama olaya koca bir yalan mı?

Ekim'e kadar zor biraz iş bulmak herkes tatilde bi İKcı çıkıyo, bi bölüm müdürü, sıkıntılı bi dönem

  • cruseo  (20.08.14 18:44:16)
Askerlikten dolayı eleniyosun yüksek ihtimal. Ben mezun olduğumda iş ararken milyonlarca yere başvuruyodum, bakan bile olmuyodu. Benden çok daha zayıf cv'si olan kız arkadaşları çağırıyolardı. Askerlik olmayınca direkt filtreye takılıyosun çoğu ilanda.

Çözüm: başvurduğun yeri bikaç gün sonra ara. Ben başvurdum dönüş olmadı falan de. Böyle yapınca çağırıyorlar bazen.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (20.08.14 18:57:57)
Tecrübeli olanlara dönerler. Ama şu an gevşek seyrediyor piyasa seçimlerdi tatildi falan. Askerlik büyük sıkıntı tabii. Meslek neydi bir de? hangi sektörlere başvurdun? Ona göre daha net şeyler söyleyebilirim.

İş arama uzmanıyım da...
  • ironiden anlamayan dunyasiz  (20.08.14 19:00:44)
Sitelerin çok detaylı filtreleme sistemleri var. Bir ilana binlerce başvuru olduğu için ve binlerce başvuruyu tek tek inceleyerek mülakata davet etmek imkansız olduğu için bu filtreleme kullanılıyor. Deneyim süresi, sektör deneyimi, yaş aralığı, okuduğu üniversiteler, askerlik durumu, ingilizce seviyesi, oturduğu şehir, semt vb. onlarca filtre var. Bu filtreler kullanıldığı anda 5000 kişinin başvurduğu ilandan kala kala belki 50 kişi kalıyor. Çalıştığım firma işe alımlarının büyük çoğunluğunu da bu sitelerden yapıyor yani koca bir yalan değil, vazgeçmeyin asla.

  • la lykia  (20.08.14 19:04:04)
@ironiden anlamayan dunyasiz itü mezunu bir inşaat mühendisiyim.

@la lykia benim merak ettiğim şey 3-5 yıllık tecrübeli arkadaşlara geri dönüş oluyor mu? belli ki tecrübesizleri kimse iplemiyor.
  • piramitleri kimin yaptigini biliyorum  (20.08.14 19:13:07 ~ 19:13:46)
ingilizce var mı? varsa yurt dışında iş yapan inşaat firmaları ( çok var kariyerde falan. arama kısmına rusya yazarsan yüzlerce ilan görürsün. ya da diğer ülkeler neyse) bu firmalar genelde görüşmeye çağırır ve türkiye den alacağın şartlardan daha fazlasını verirler. fakat tecrübesizlik falan deyip çökmeye çalışırlar o ayrı. en iyisi bile yapar. dediğim gibi şu an bir tatil rahatlığı var eylül girer girmez trafik çoğalır az daha sabret.

  • ironiden anlamayan dunyasiz  (20.08.14 19:18:01)
ben kendi sektörüm ve şirketim adına konuşayım. bir pozisyon açılacağı zaman yeni mezun pozisyonu mu yoksa tecrübeli pozisyon mu önce ona karar veriliyor. tecrübeli biri gerekiyorsa min-max tecrübe süresi belirleniyor. 3 yıl tecrübe aranan bir pozisyonda yeni mezun da mülakata davet edilmiyor, 7 yıllık tecrübeli biri de mülakata davet edilmiyor. yeni mezun bir pozisyon ise max 1-1,5 yıl tecrübesi olan veya hiç tecrübesi olmayan adaylar mülakata davet ediliyor. yeni mezun pozisyonlarda adayların staj, part-time iş, proje gibi deneyimleri çok önemli.
geri dönüşten kasıt mülakata davet edilip edilmemek ise durum bu şekilde. süreç sonunda ise site üzerinden tüm adaylara mektup sürecin tamamlandığına dair bilgi gönderiliyor.
inşaat sektörünü hiç bilmiyorum, firmalar bu işleri ne kadar ciddiye alıyor bilemiyorum ama İK'yı arayıp söz konusu pozisyon için en öncelikli kriterleri sorabilir ve deneyimsiz olmanıza rağmen çok hevesli olduğunuzu anlatabilirsiniz.
  • la lykia  (20.08.14 19:22:17)
@ironiden anlamayan dunyasiz ingilizce var, meslekte kullanılan çeşitli programların kursuna gitmişliğim de var ama iş dünyasında tık yok ne yazık ki.

  • piramitleri kimin yaptigini biliyorum  (20.08.14 19:24:16)
tecrübesizlerin gidip bizzat elden cv bırakması daha iyi oluyor.. yada firmaların genel müdürlerine , ve aynı anda ik bölümlerine derdini iki satırla anlatıp ekine cv ilave ettiğin mailler gönderirsen dikkat çekmen kolay olur.. genel müdür şart ama ben diyim.

  • defnex  (20.08.14 19:27:41)
sıkıntı yok o zaman. illa bir yerler seni çağıracak. az kaldı zaten. cv ni biraz daha zenginleştir sen o sırada. ( alla pulla yani, bir de görüşmeye çağırırlarsa ben buyum şunu yaparım, bunu hallederim tarzı şeyler söyle. çok prim yapıyor bu memlekette)

  • ironiden anlamayan dunyasiz  (20.08.14 19:28:04)
mühendislikte hem askerlik hem tecrübe yokken vaziyet çok zor gerçekten, ben de senle aynı durumdaydım yaş geçkin olduğu için askere gidip zaman kaybetmek istemedim, askerliği aradan çıkartırsanız dönüşler olacaktır.

  • pofudukayi  (20.08.14 19:28:10)
@pofudukayi askerliği aradan çıkarmayı düşünüyordum ama şimdi bedelli gündemde. 1 yılımı da askerde harcamak istemiyorum. bedellide yaş-para olayının açıklığa kavuşmasını bekliyorum.

  • piramitleri kimin yaptigini biliyorum  (20.08.14 19:33:20)
son bir yılda 3 yeni mezun (yazılım uzmanı) aldım. biri deneme süresini geçemedi, ikisi devam ediyor. pozisyona bağlı yani. bir de yıl sonu ve yaza doğru işe alımlar daha yoğun olur.

  • altinci nesil caylak  (21.08.14 00:53:04)