Hediye için soru sorma ve uçlu-tükenmez kalem sorunsalı

Şimdi bir arkadaş var, ben buna hediye almayı ve doğum günlerini genel olarak mantıklı bulmadığımı falan söylemiştim; bu yüzden yaklaşan doğum gününde bir şey almasam da sorun olmaz ancak yine de alayım diyorum. Şimdi kafamdaki şey kalem ve başka bir şey almamayı tercih ederim, kafanızda canlandırmak için şuna bakabilirsiniz:
www.cultpens.com
Sorun şu ki öğrenci olan arkadaşım bunu almışken kullansın, özel günlere falan saklamasın istiyorum (dolma kalem vs. bu yüzden olmaz) ama tükenmez kalem mi kullanır uçlu kalem mi bilemiyorum. Kafamda diyaloglar kuruyorum bunu sormak için ama hepsi çok sırıtıyor, hayırdır dese ha merak ettim sadece diyebileceğim bir şey de değil ki. Sorum şu: nasıl bir şekilde bunu sorabilirim ya da sormadan direk uçlu versiyonunu mu alsam? Kendimi düşünüyorum da uçlu kalem kullanan bir insan olarak hediye mahiyetinde iyi bir tükenmez kalem alsam bile üzülürdüm.

Arkadaşla bir süredir görüşmediğim için soru sorma kısmı kafamı daha da kurcalıyor, duyuru farkettiğiniz üzere gönül işlerinde değil, kalemi biraz da uzun süredir kendime almak istediğim için beğeniyorum. Bunları da not edeyim. Biliyorum derdimle cinsel seks yaşamak isteyecek arkadaşlar var ama bu sorunum da ertelene ertelene zorlaşan aslında oldukça basit problemlerden biri, umarım.

mesleği ne? arkadaşınız kalem seçiçi olabilir. eğer kalem çok ağırsa veya çok hafifse uçlu kalemi kullanmayabilir. kendimden biliyorum bir sene uçlu kalem aradım. tercihi ona bırakmak için ikili set alabilirsiniz.

  • Lim5  (18.08.14 03:51:44)
birlikte yazi yazmadiniz mi ya da onu yazarken görmedin mi?

türk ögrencilerin cogu sistem geregi bolca yanlis yapmak ve silgi kullanmaya alismisgtir ve sekilci ögretmenler yüzünden kursun kalem silgi ikilisine muhtactir. bundan dolayi herhangi bir kisinin özen gösterdigi bir yazinin kursun kalemle yanlis olmadan yazmayi tercih edecegini söyleyebilirim.

ancak, yazmayi seven ya da bu konudan hoslanan biri icin cok zorlasiyor bu konu. ben ögrencilikte de dolmakalem kullandim lise basindan itibaren. ve eskiz cizimlerden haz aldigimdan uclu hastasiyim. aldigim/verilen hicbir tükenmezi pek sevemedim.

uclu falan düsünürseniz görüntünün sik olmasini pek aldirmayin. mesela japon ithali smashler var, efsanevi, rotring 600 ve 400 serileri var, cok iyi.

bir de su var, ben yanimda dolmakalem tasiyip imzamdan alisveris listesine dolmakalem kullanirim. dolmakalem de kullaniyor olabilir, öyle manyaklar variz yani, baslangic lamy all star fine olabilir misal. varsa extra fine tabi. hatta daha da psikopatsa günlük hayatta rapido bile kullanabilir. bizzat örnegiyim.

yok tükenmez kalem ise o zaman isler degisir, neden diyeceksiniz, ablam sert ve yazmasi zor kalemleri tercih eder bic gibi, bense kalemi cok bastirdigimdan daha agir kalemleri severim ancak kayip gitmeli kalem. mitsubishinin ic kartuslarini kullanan gel kalemlerin akiciligi cok iyidir, baska stabilonun gelini kullanirim klasik kullanmam mesela. hediye edeceksem de buna dikkat ederdim faber olup metal kapli olmasindansa.

bir de ben kalemi soguk severim, ben tuttugum sürece serin kalmalidir, o yüzden ahsap oyma cok güzel kalemler dahi alüminyum ancak dandik garip görünüslü kalemlerin yaninda gözüme cok carpmaz.

o yüzden isiniz zor. biraz olsun taniyorsaniz, aliskanligini biliyorsaniz, sira arkadasi vs varsa bu aliskanliklarini gözleyebilecek ya d akalemligine masasina göz atma sansiniz varsa fikir edinirsiniz. yoksa sorulmaz, bana birkac ay önceden alakasiz soru soruldugunda direkt aklima hediye fikri kurcalaniyor derim. sorma yani lafi acilmadiysa esrarengiz bir sekilde.
  • wiillii  (18.08.14 04:44:29)
yazın başında yani okul bittikten sonra tanıştık ancak çok hızlı bir şekilde iyi arkadaş olduk yani hiç gözlemleyemedim kalem kullanım alışkanlıklarını. dediğim gibi ben kendi beğenimden (ilgimden) hareketle bir şeyler seçiyorum aslında. dolma kaleme karşı ön yargılarım var, tükenmez kalem de her yerden verilen bir şey olduğu için çok jenerik dolayısıyla anlamsız geliyor bana. e uçlu alsam bilemiyorum ki o da kullanır mı. hakikaten ne zormuş ya ta ne zamandan beri farklı farklı şeylere bakıyorum, 3doodler'a bile baktım. bu kadar farklı şey arasında kalınca hediye olayının gereksiz olduğuna inancım artıyor.

aslında kendince resimle falan da uğraştığı için napkin 4.ever tarzı şeylere de baktım da içime sinmedi. beğendiğim kalemler var da işte gidip 85 dolara beğenildiğinden emin olmayacağım bir şey almak istemem. aslında tükenmez kalemi her normal insan kullanabilir, uçlu kalem daha riskli bir şey ama dediğim gibi içim rahat etmiyor. kalem harici başka bir şey de almak zorunda kalabilirim, yine de şunu düşünebilirim belki: www.cultpens.com da işte bu da normal kullanıma uygun değil. pufff. bunu da yazınca faber castell saplantım varmış gibi oldu ama yok aslında, görüntüye önem verdiğimden faber castell öne çıkıyor sadece.

teşekkürler yine de.
  • acccra  (18.08.14 06:23:24)
simdi kafanizi iyice karistiracagim.

kalem hediye etmem, hele dolmakalemlerimi hayatta ödünc vermem kolay kolay. sadece 3 kisiye hediye ettim/kullandirdim. 2si o gün bugündür dolmakalem kullanir. pek bilinmese de königsblau denen mavi ton icin silgiler mevcuttur, o yüzden ayrica severim kendisini. o yüzden dolmakalem önyargisini kirin bir bakarsiniz baslatan siz olmussunuzdur belkide?

ikincisi eger cizim olarak bir hobisi varsa secenekler cok artar. pistole alinabilir mesela, revellin cok ucuz setleri de var. 50 küsürden baslayan. Begenir mi bilemem, yetenegi var mi hic bilemem, ama eline kolay kolay gececek bir sey degildir, edinebilmesi zor bir seydir cünkü tr fiyatlari 200den basliyordu ki kompresörsüzdü.

ücüncüsü eger kalem konusunda biraz kararsizsaniz ancak ciziktiriyor bir seyler diyorsaniz deftere yönelebilir veya defterle kombinasyon elde edersiniz. bu da cok memnun edebilecek bir olay.

cevap vermek yerine iyice karistirdigim icin kusra bakmayin ama gercekten yazmayi/cizmeyi seviyorsa ne hediye ederseniz edin kullanacaktir. en azindan kendi adima garanti verebilirdim.

(bir de Waterpen Pentel falan var hic girmeyeyim. bence writetomeoften gibi blogspot/tumblr sitelerinde azicik gezinin. görseller ve yorumlar cultpensten bile daha hos olabiliyor) olur da sorunuzu daha spesifik bir düzeye indirgerseniz model falan da bakabiliriz. su an hediye genel kapsaminda gibi.
  • wiillii  (19.08.14 17:05:28 ~ 17:10:17)