sevan nişanyan bok mevzusu

Hacilar ve haci adaylari,

Nereden geldiyse aklima Sevan nisanyan'in kitapları düştü, güzel güzel okunmaya başladım. Adamin tarzi ve üslubu gıcık - kendini beğenmişlik arasında gidip geliyor eyvallah,, o kadar dilbilimci ve bilumum akademik başarısı var. Ee hadi normal karşıladım. Ta ki karisi müjde Nişanyan'ın kafasından aşağıya bok dolu kavanozu boşalttığını tekrar hatirlayana kadar her şey güzeldi.

Simdi ise okuduğum her makalesi ya da anisindan sonra hasiktir diyorum. Anlattiklari ne kadar ilginç ve orijinal olsa da, karisinin kafasindan aşağıya tasarlayarak ve planlayarak bok dolu kavanozu boşaltan bir zeka kübü. Okuyasim gelmiyor, nasil bir kafanin ürünüdür bu? Ben nasil itibar edeceğim fikirlerine bu adamin?

Sizde de oldu mu? Bir yazarin ortaya koyduklarini merak ederek ve isteyerek okurken, akildisi bir şey yaptigini öğrenip hevesinizin kactigi? Sonuçta alelade birey değil ki, zeki ve kültürlü, her bir bolu ben bilirim havasinda biri, fikirde ve düşün dünyasina zenginlik katan bir adam. Şarkıcı türkücü olsa koymaz, gene ayiplarim da bu nedir ya? Nereden gene hatirladiysam keyfin kacti gece gece.

Pek saygi duyasim gelmiyor. Etimolojik sozlugu disinda bir iliskim yok kendisiyle.

  • Lim5  (18.08.14 01:56:44)
Valla benim de midem bulanıyor düşündükçe. Bir kitabını okumuştum, mevzuyu öğrendikten sonra hiçbir işine ilgi duyamadım. Yazık oldu.

  • partydisaster  (18.08.14 02:01:24)
dahilikle delilik arasindaki sinir cok belirsizdir bazen. kafasi cok calisan adamlarin hepsinde mutlaka bir absurtluk cikiyor dikkat ederseniz. bu tur insanlarin akademik basarilariyla, ozel hayatlarini ayri tutmak gerekir.

  • nicki martin  (18.08.14 02:02:14)
kendisini öyle fazla takip etmiyorum ama genel olarak işlerini beğendiğim kişilerin özel hayatı pek umrumda olmuyor. eşim değil, dostum değil, bana ne yani. üzerine düşünmem bile. ürettiklerinin bana faydası dokunuyorsa gerisi beni hiç ilgilendirmez. adamın hayatımdaki yeri, işlevi belli sonuçta.

  • soso  (18.08.14 02:06:40)
Abi ayri tutayim diyorum, ama bok mevzusu çok enteresan. Olayi tekrar canlandırmayayim kafamda diyorum pekala, obur yandan hastalık derecesinde bir hareket olduğu saplaniyor aklima ortaya attigi fikirler, o kadar kitap ve ani bir anda çöpe veriliyor. Çok denk geldim delilik ve dahilik arasında bocalayanina ama Sevan ayri yerde su an ve ilk defa söğüdün böylesi bir bilgi dolu yazardan.

  • sakabilmemneyi  (18.08.14 02:10:21)
her insan aptalca şeyler yapar. sevan nişanyanın bilimsel yönünü sırf yaptığı aptalca bir şey yüzünden reddetmek de saçma. bu saçma şeyi ve birkaç gereksiz şeyleri daha bahane ederek böyle gerizekalı bir eylem yaptılar hatta: www.youtube.com

o adam oraya gelme sebebi oradaki (o ortam için az da olsa) bilgiye aç öğrencileri doyurmak. ama çakma feministlerimiz, aşırı hassas lgbtlerimiz (ki ben pro-lgbt biri olarak söylüyorum) böyle aptal bir protesto yaptılar.

her neyse; okumak zorunda değilsiniz nişanyan'ı. pek bir şey de kaybetmezsiniz. ondan alabileceğiniz çoğu bilgiyi başka bilim insanlarından da alırsınız. ama nişanyan'ı geçmişinde yaptığı gereksiz/aptalca bir şey için tamamı ile reddetmek çok ama çok saçma.

bilimsel metinleri, yazardan bağımsız okumanız gerek. "ay bu adam iyi yazmış ama bla bla saçma bir şey yapmıştı. en iyisi yok sayayım bu adamı" demedim hiç. demeyeceğim de.
  • empati kuramayan psikolog  (18.08.14 02:15:32)
Entelektüel birikimini al, liberalizmini, bok atmasını, egoist bir üçüncü dünya ülkesi aydını olmasını filan posa kabul edip posasını çöpe at. Armudun sapı üzümün çöpüydü derken, ekşi'de başlığına baktığında ancak iki kişinin hiç eleştiri almadığını göreceksin: gürsel korat ve engin geçtan. Bu ikisinin entelektüel birikimiyle yetinmen de imkansız :)

  • sevgikusunkanadinda  (18.08.14 03:07:59)
ben kız arkadaşımın kafasınıdan aşağı bok dökseydim kaba, öküz, o.ç. olacakken, sevan nişanyan delilikle dahilik arasında gidip gelmiş oluyor. her şey algıdan ibaret. nasıl algılamak istiyorsan öyle algılarsın, mutlak doğru yoktur.

  • baldur  (18.08.14 08:39:35)
hiç saygı duymuyorum. halasaygı duyabilenleri de anlamıyorum.şu fransız şarkıcı sevgilisini dayaktan öldürdü adamhayatına kaldığı yerden devam ediyor aynı o durum. iğrenç. sokaktaki öküzlerden farkları yok...

  • warrior princess  (18.08.14 09:07:37)
althusser ve william burroughs eşlerini öldürdüler, marx eve ugramayan, çocukları ile ilgilenmeyen bir adamdı. kızı ile evlenmek isteyen bir gence, iyi de paran var mı, işin gücün yoksa kızımla nasıl evleneceksin diyordu. poe, sübyancıydı. philip k. dick, ağır paranoid şizofrendi.ismet özel, çoktan poet laureate olabilecek ahlaki tutarlılığı yitirdi.

velhasıl, kişiye değil eserlerine yoğunlaşmak daha iyi.
  • atmaca.ged  (18.08.14 09:23:27 ~ 09:26:01)