sağlıklı bi sabah kahvaltısı nasıl olur?

selamlar

ekmeği azalttım. artık pek yemiyorsam da, sabah kahvaltısı ekmeksiz nasıl olur diye düşünmekteyim.

bi kaç çeşit peynir, domates, maydanoz, çay vs vardı kahvaltımda. ama ekmeksiz yemeyi düşünemedim bile.

kahvaltıda ekmek yemezsek ne yiyecez? reçele ne banacağız? görece en sağlıklı ekmek hangisi?

sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalıdır? (masama koyduğum şeyleri zincir marketlerden alıyorum. organik dense de inorganik ve hormonlu olduğunu hesaba katmalıyız)

günün en önem ve değer verdiğim kısmıdır kahvaltı.

Ekmek yemeyip reçel yemek mantıksız zaten.

Protein ve yağı arttıracaksın. Yumurta, peynir, zeytin, yeşillik ve kuruyemiş ile gayet güzel kahvaltı yapılır.
  • arnold schwarzeneger  (13.08.14 13:49:53)
2 seneye yakın kahvaltıda ekmek yemiyorum. tabi arada dışarıda yediğim zaman bazen kaçırıyorum ama o da çok az. reçel zaten yememen lazım. 2 yumurta(omlet,menemen olabilir) salatalık, domates, tam yağlı peynir, 15-20 zeytin yiyorum ben. yanına 2 bardak süt içiyorum. 5-6 saat de acıkmıyorum

  • sta  (13.08.14 13:52:39)
yumurta, peynir, zeytin zaten fix. mümkünse yeşillik, tatlı olarak da kuruyemiş yiyorum.

lakin, reçel bal pekmez vs şeyleri de yemek gerekmiyor mu? pahalı ve bol şekerli olduğu için zzten masama koymuyorum ama az miktarda da olsa yemek gerekir sanıyordum. yemesek bir şey kaçırmış olmuyor muyuz?
  • dahinnotha  (13.08.14 13:57:29)
peynir zeytin domates yumurta. Yumurta haşlanmış veya tereyağında pişmiş olabilir. Domatesin ve zeytinin üstüne zeytinyağı dökerseniz daha da sağlıklı olur. Bununla birlikte kahvaltıda illa reçel yiyecekseniz sağlıklı bir sabah kahvaltısı yapma derdine düşmeyin, salam sucuk sosis ne varsa yiyin ekmekle.

  • angelus  (13.08.14 13:58:19)
sebzeli omlet, domates, peynir, çay. oyş.

  • pegi  (13.08.14 13:59:19)
Şekere az veya çok miktarda ihtiyacın yok.

  • arnold schwarzeneger  (13.08.14 13:59:22)
beyaz ekmek yeme tabi ki. tam tahıllı ekmek ye bir dilim, yanına minik bir domates veya 2-3 cherry domates. hani şu minik salatalıklar var bildin mi, bir tane onlardan. doğrayabilirsin. yumurta iyidir, haşlanmış olarak yiyebilirsin, ben yemem ama tok tuttuğunu da söylüyorlar. sabahları ilk aldığın şeker vücuduna zarar vermez, 3 çay kaşığı kadar reçel yemende bir sakınca yok. zeytin, aman zeytine dikkat. yağ deposu. 3 siyah, 3 yeşil zeytin yiyebilirsin. peyniri yarım yağlı yemeye çalış. ben 1 küçük kase nesfit, ardından bu dediklerimden azar azar yiyorum her sabah. gayet sağlıklı. meyve sıkacağın varsa havuç ve elmayı içine atıp bir güzel meyve suyu da içebilirsin.

  • harekatamiri  (13.08.14 14:01:59)
Ekmek yeme, ekmek yersen ölürsün, ekmek yenir mi ? Yahu ne kadar ekmek yiyorsunuz anlamıyorum, bir oturuşta iki ekmek mi yiyorsunuz ? Tamam fazlası zararlıdır muhakkak ama, 1-2 dilim ekmeğin nasıl bir zararı olur anlayamıyorum. Ben yalnızken 1 haftada 1 ekmeği ancak bitirebiliyorum, bitmiyor bile bazen. Tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği alıyorum, klasik kahvaltılıkların yanına, domates, peynir, yumurta, salatalık. Mis gibi kahvaltı işte.

  • elikası  (13.08.14 14:02:07)
Tahıl ürünleri insan vücudunun sindirimine uygun değildir, ekmek ve tahıl ürünleri tüketmek bu nedenle yanlıştır. 8 milyonluk insanlık tarihi boyunca son 15 bin yıldır tahıl ürünleriyle besleniyoruz ve bu nedenle şeker hastası obez kalp damar hastası kanser oluyoruz. O nedenle ekmek ve diğer tahıl ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Kaldı ki 1 liraya aldığınız ekmekler genelde 3 liraya satılan ekmeklerin artıklarıyla yapılıyor, bunu da gözardı etmemeniz gerekiyor. Hülasa ekmek zarardır. Her türlü tahıl ürünü zarardır bunun azı çoğu yok.

  • angelus  (13.08.14 14:07:13)
Beyaz ekmek ile tam tahıllı ekmek arasında ahım şahım bir fark yok. Zeytinden alacağın yağ ise gayet faydalıdır. Güne şekerle başlamanın da herhangi bir artısı yok.

Ayrıca ekmeğin "azının" da sana katacağı bir şey yok. Sadece insülini tetikleyip "carb craving" yaşamana ve sürekli tahıl tüketme ihtiyacıyla yaşamana sebep olur. En temel alerjenlerden biri olan gluteni de gereksiz yere azar azar alman anlamsız.

Yağa değil karbonhidrata temkinli yaklaşın.
  • arnold schwarzeneger  (13.08.14 14:10:06 ~ 14:10:41)
aslında merak ettiğim bir diğer konu da ekmek.

son bir kaç yıldır özellikle, aman ekmek çok kötü aman ekmek yemeyin, aman ekmek baş düşmanımız oldu gibi haberler çıkmaya başladı. anadolu hala insanlar "sofra hazır, yemeğe gel" demezler "ekmek hazır, ekmek yediniz mi" falan derler öğünler için. o kadar ekmek yerken şimdi neden ekmek düşman oldu?

peynir yumurta tamam da, yumurtalar fabrikada üretilmiş gibi. ve sarısı bildiğin siyaha yakın renkte oluyor. ben mi biraz fazla takıntılıyım bu marketten aldığım şeylerin sağlıklı olmasına karşı, yoksa harbiden de bu besinlerin lezzetinden ve sağlığından şüphe etmekte hakkımız var mı?

edit: ben bunu yazarken zaten cevap verilmiş, teşekkürler.
  • dahinnotha  (13.08.14 14:10:16 ~ 14:12:02)
Tavuk ürünlerinden kıllanmakta haklısın. Köy yumurtası bulunabilir ama çok pahalı ve onlar da çok temiz değil. Bu konuda yapacak çok bir şey yok.

Anadolu insanı ekmekle karın doyuruyordu çünkü ekmek ucuz. Kıtlık yaşayan insana et ye diyemezsin. Ayrıca beden gücüyle çalışanların insülin hassasiyeti daha yüksek olduğu için karbonhidrattan alacakları zarar da daha azdır.

Tahılı diyetinden çıkarmakla hiçbir şey kaybetmezsin. Ama bir çok sağlık ve fiziksel performans katkısı sağlarsın.
  • arnold schwarzeneger  (13.08.14 14:15:02)