Avrupa'daki Türkler döner, kebap, restoran

Linkteki haberi okudum da, kafam attı biraz: olaygazeteonline.co.uk
Avrupa'daki vatandaşımızın %95'i döner, kebap, restoran işinde. En vasıfsız işleri Türkler yapıyor, biraz girişimci olan restoran, bakkal bilmemne açıyor anca. Tamam ilk gidenler cahildi, eğitimsizdi, işçi olarak gitti ama onların çocukları niye hala bu döner, kebap, restoran üçgeninden kurtulamıyor? Haberdeki adam mis gibi İngiltere'de kimya okumuş hala cafe restauran işletiyor.

aklina gelmemis ama insanlar para kazanmak icin calisir. yemek isinde iyi para var. ondan olabilir mi?

  • she was my baby  (09.08.14 16:54:20)
@she was haklısın Avrupa'da doktoru, mühendisi asgari ücrete talim ediyor

  • freedonia  (09.08.14 17:03:24)
:)

emin ol orta halli bi dukkan bile doktordan, muhendisten daha cok kazanir.

su videoyu izlersen ne demek istedigimi anlarsin:
sokakta seyyar misir www.youtube.com

not:

muhendisim, aklimda hep restoran acma fikri var.
  • she was my baby  (09.08.14 17:10:43 ~ 17:11:19)
risksiz aile işini devam ettirme temalı bir şey bu. yani bakıyor adam 5-10 yıl okuyacak garantisi yok iyi bir işe gireceğinin. boşver diyor babası kaçak işçi çalıştırırız az para veririz aylık 10-20bin euro kazanırsın geçersin kasaya. öyle devam ettiriyorlar. istanbul'a göçen doğu kökenli vatandaşlarımız gibi düşün. restaurantları ve ulaşımı ele almışlar. şimdi haydi biz bunları bırakıp bambaşk sektörlere geçelim hepimiz niye desinler? döner işi de avrupa'da bitmeyecek bir iş. onun için çoğunluk böyle devam eder.

  • ykyt  (09.08.14 17:11:25)
she was my baby hakli. doktor muhendis 2 bin euroyla baslasin 3bin euroyla baslasin kac kazanacak en fazla? 5 kazansin 10 kazansin ayda max. donercileri gectim islek yerdeki ufak bufeler bile ne kadar kazaniyor biliyor musunuz? senelerce cok agir bir egitim alman da gerekmiyor biraz sermaye yeter. basinda duracaksin bir sey yapmayacaksin. bir de bunu yapanlar o egitimsiz iscilerin cocuklari sonucta genel olarak. cocuklarina bosver kebap isini git doktor muhendis ol oglum/kizim diye yetistirmiyorlardir cocuklarini. her meslekte turk bulabilirsiniz bu arada avrupa'da hepsi kebapci degil.

  • babamasoliimbananickaldirsin  (09.08.14 17:28:37)
@babama her meslekte Türk var sözüne katılıyorum, ama ezici bir çoğunluk vasıfsız. Ülkedeki cahillerin bir kısmını itelemişiz yurt dışına, beyin göçü var diyen akıl tutulması yaşıyor. Bizimkisi "beyinsiz göçü"

  • freedonia  (09.08.14 17:46:43)
bak hocam, bir kere senin tr'yi bırakıp almanya'ya göçmek için bir sebebin olmalı. o da ya çok vasıfsızsındır türkiye'de iş bulamıyorsundur ya da başka bir sıkıntın vardır. kimse sıfıra vurmadan vatanını bırakıp başka ülkede kolay kolay iş aramaz.

onu geçtim vasfını karşı ülke tanıyor mu bakalım? birçok doktor akp dönemi sonrası yurtdışında doktorluk için uğraşmaya başladı. ben okurken bu kadar almanya - amerika için uğraşan yoktu. şimdi konuştuğum her 10 doktordan 3ü 4ü isveç, almanya, finlandiya gibi ülkelerde nasıl doktorluk yaparım diyor. ama işte bir doktorun almanya'da çalışmaya başlayabilmesi için dil öğrenme + iş bulma + çalışma izni ve doktorluğun tanınması ortalama 2 yıl sürüyor. maaş da öyle çok tatmin edici değil. ama ülke şartları gereği artık insanlar eskisinden daha çok başvuruyor gördüğüm kadarıyla.

fakat bir berber, bir dönerci, bir bakkal için ne diploma denkliği derdi var ne bişi. giriyor başlıyor çalışmaya. gayet de güzel kazanıyorlar. tek dükkanı olan adam az. çoğunun birden fazla dükkanı var.
  • siradisi00  (09.08.14 18:00:22)
siradisi00 çok haklı
ha bir de herşey o kadar tertemiz değil döner dükkanlarının bir kısmında uyuşturucu satıyorlar, bir kısmı kara para aklıyor , neler neler var :(
avrupa'da hele hele o çok dönerci olan almanyada mühendis olmak inanılmaz kastıran bir eğitim.. bırak 4 seneyi 7-8 seneyi normal görüyorlar okul bitirmek için 8 senede dönderden 800.000 euro kazanırsın, kazanıyorlar. diploma alanı bile o parayı kazanamayacağı için aile işine geçiyor
bir de o almanyadaki avusturyadaki adamların çoğunun ispanyada italyada filan dükkanları var. oralarda hele turistik yerlerde acaip iş yapıyorlar.
  • niye ama  (09.08.14 18:19:20 ~ 18:19:59)
Buradan çıkan netice "döner dukkanı " açalım avrupada :))

  • lawist  (09.08.14 18:28:21)
Ben İngiltere'de yaşıyorum. Öncelikle haklısın toplumumuz çok cahil, dediğin gibi bir çoğu vasıfsız işlerde. Doğru; avukatı da, doktoru da, muhasebecisi de var ama bunlar genelde gene Türklerle çalışıyor zaten. Avukat desen Türklerin davalarına bakıyor, muhasebeci Türk esnafın muhasebecisi, doktor desen aynı. Bazen zaten özellikle Türkçe bilen personel alıyorlar Türk toplumunun yaşadığı bölgelere. Türk toplumu olarak kendi kurdukları küçük dünyalarda yaşıyorlar, topluma entegre olmamak için inanılmaz bir çaba içindeler. İngiltere doğumlu yeni nesil yarı İngilizce yarı Türkçe konuşan, yaşam amacı da dayısı, amcası gibi bakkal, off-licence, kebapçı bilmemne açmak isteyen tipler. Ulan İngiltere vatandaşlığın var a.q. oku, çalış en iyi okullarda, üniversitelerde okuma şansın var. Paran mı yok student loan bilmemne al, imkan dolu. Tamam hiç kafan çalışmıyor, üniversiteye gidemiyorsun büyük şirketlerin apprentice denen programları oluyor, devlet de bunlara teşvik veriyor, onlara gir, 16 yaşındaki adamı alıp meslek kazandırıyorlar öküz olsan bile, teknisyen bilmemne olursun bp'de, British telecomda mühendis ol demiyorum. Ama yok bunlar anca çocuk parası, işsizlik maaşı kovalasın. Ama bu döner işinde çok para var harbi:) Adamlar gece de çalışıyor, eğlenceden, klüpten çıkan dönerciye akıyor, şerefsizler yetiştiremiyorlar. Deli hasılat var. Bizim dönerci mini etekli kızları görüp bir yandan skini sıvazlayıp diğer yandan döner kesiyor o ayrı:) Sarı ingilizi sksen çalıştıramazsın gece, ama bizimkiler alışık cumartesi pazar, gece meçe farketmez parayı kırıyorlar. İşçilere gene bir şey kalmıyordur da sahibi dört köşe. O.ç. bir de hayat dersi vermeye kalkar bunlar bu şehire geldiğimde beş parasızdım, araba yıkadım, tuvalet temizledim bilmem şerefsiz eğitimin yok bir şey yok tabi temizleyecen cancer research labında scientist olarak mı başlayacan:)Aslında çok doluyum da, adam gibi türk yok dertleşek, içimi dökecek. Eğitimli, beyin göçü yapacak adamlara ihtiyaç var, gelin. Neyse alemlere akıcam birazdan uzatmayayım

  • neck_and_neck  (09.08.14 23:11:41)
Boyle bir genelleme zor olsa da gorunen o diyorsun sana hak vermekle birlikte cok guzel isler yapanlarla da var. Bunu farketmeniz biraz cevrenizi degistirmekle de alakali ama elbette ingilterede is hayatina iyi duzeyde entegrasyon bir amerika ya da kanada gibi kolay degil ama imkansiz da degil. (kisisel deneyimlerimi elbette aktariyorum)
Kebapcilarin cok kazanmasi vs mevzusu ise (ingiltere sartlarinda) malesef cogu dukkan icin gecerli degil. Rekabetten dolayi on yil oncesine gore fiyatlar ayni ama giderler artiyor ama baslayanlar bir kere basladigi icin de gunu kurtarip yeni bir ise atilacak cesarette de degiller.
@neck_and_neck bu kadar dolu olma yahu :) cok guzel isler yapanlar da var emin olabilirsin :) York'a yakinsan beklerim
  • deneme12345  (19.08.14 02:50:01)
Benim babamın bir arkadaşı var. Adam Amerika'da Yunan restoranı işletiyor. Adam Türk. Düşün yani döner falan değil, farklı bir mutfak ortaya koyuyor. İhtiyaçla alakalı tamamen. Bir de Türk mutfağı iyidir. Salak avrupalıların, amerikalıların yemek kültürü sıfır. Almanya'dan Hollanda'dan gelen akrabalarımız misafirlik esnasında yemek yerken kilo alıyorlar. İnsanlar öyle istekli iyi yemeklere. Olayın eğitimle hiç alakası yok. Ben mühendislik okuyorum, yurt dışınde mühendislik yapsam, yine de bu işlere girerim.

  • hohoya  (19.08.14 03:20:55)