Hiç umudum kalmadı

merhaba ekşinin güzel insanları,

buraya içimi dökmeye geldim. ben 27 yaşında bir er kişiyim. bu yaşta hayata dair hiç umudum kalmadı. her işim ters gidiyor. hayatımda hiç olumlu bir şey olmuyor. içimde hiç huzur yok. ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

şimdi bendeniz 2005 senesinde İTÜ Deniz Teknolojisi Mühendisliğini kazandım. severek ve isteyerek mi gittim tabii ki hayır. düzenin dayattığı bir zorlamaydı sadece. aldığım bir puan ile anadolunun güzide şehirlerinde bilgisayar, elektrik, elktronik gibi mühendislikler tutmasına rağmen adı duyulmadık üniversitelere gitmek istemedim. çünkü bize öğretilen oralardan mezun olununca bir halta yaramadığı idi. yapılan bazı araştırmalar sonucu bu mühendisliğin geleceğinin çok parlak olduğu, deli gibi maaşlar alacağı idi. hayatını idame ettirmek olan biz insanoğlu parayı duyunca zaten çıldırıyoruz. bu sebeplerden ötürü istanbulun yolunu tuttuk. buraya not düşeyim, kendimi bildim bileli bilgisayar mühendisi olmak istedim. benden bir sene önce abim bu bölümü (bilgisayar müh.) kazanınca isteğim daha fazla artmıştı.

istanbula geldik. aileden ilk ayrı kalış... alışık olmadığım dünya... üniversiteye uyum sağlayamama ve artık ders çalışmama isteği... bazı maddi sorunlar... içteki bilgisayar mühendisi olma isteği... gibi gibi sebeplerden üniversiteyi ilk 2 senesinde bir çok kez bırakmak istedim. ama aile baskısı yüzünden bırakamadım. ayrıca herkes tarafından mesleğin ne kadar güzel olduğu, maaşların çok iyi olduğu 50 kere başıma vuruldu.

2005te başlayan bu mecera 2012 senesinin ilk aylarında nihayete erdi. ama ne yazık ki evdeki hesap çarşıya uymamıştı. bize teğet geçtiği söylenen o kriz gemi inşaa sektörünü s.k.p geçmişti. ne iş vardı ne de vadedilen o maaşlar.

okulun son döneminde bir arkadaş vasıtası ile yarı zamanlı bir iş bulmuştum. bizim sektörle alakalı idi ama tam amele işiydi. yaptığım işin ne mühendislikle bir alakası vardı ne de dizaynla. ilerde bir kapı açar diyerek hep katlandım. haftada 4 gün gittiğim bu işten aylık 500TL alıyordum. bakkal çırağı muamelesi görsem de bir yandan da okul devam ettiği için katlandım. okul bitince patronla görüştüm, durumumu belirtip artık tam zamanlı çalışabilieceğimi söyledim. haftanın 6 günü çalışmaya başladım. yaptığım işte bir değişiklik olmadı. maaşım ise 1000TL oldu. oldu ama verilen sözler hiçbir zaman tutulmadı. konuşmadan sonraki ilk maaşım 700TL, sonra 800 TL, sonra 800 TL oldu. bundan sonra artık durumu kabul edemezdim. neticesinde işten ayrıldım.

işten ayrıldıktan sonra 7 aylık iş arama dönemine girdim. başvurularımın çoğu sonuçsuz kaldı. hiç kimse görüşmeye dahi çağırmıyordu. sonrasında yine bir arkadaş vasıtası ile proje bazlı bir iş buldum.teşeron olarak 2 ayda turkish engine centerın yerleşim planını çizecektim. bu işte bile kazık yedik. iş görüşmesinde motor tasarımı yapacağım söylendi. kendimi gösterebilirsem orada kalacağım bile söylendi. tabii sonra hepsi fos çıktı. yine ilerde bir kapı açar diyerek devam ettik. aylık 1350 TL ye 2 ay çalıştık.

o iş de bitince yine işsiz kaldık. teşeron işi veren firma kendisinin yanında 4 sene olarak kölelik yapmamı istedi. 4 sene boyunca aylık maaş 1350 tl olacaktı ve başka hiçbir yere gidemeyecektim. tabii ki kabul etmedim.

iş aramaya devam dedik. bu arada, bizim sektördeki insanların çok kansız olduğunu öğrendim. sadece hemşerisi olduğum için çağıran mı ararsın, hiç CV me bakmadan görüşme talep eden mi. neyse bu sefer 2 aylık bir süre içinde bir iş bulduk. aylık 1300 TL. 2 ay sonra en az %20 maaş artış garantisi. bizim sektörden olmasına rağmen yine amele işi yaptık. gemilere gittim. üstüm sürekli küf ve boya oluyordu ama hep dişimi sıktım. 2 ay geçince durumların kötü olduğu söylendi ve zam falan yapılmadı. yine dişimi sıktım ve katlandım. patronun söylediği zamlar kasada işleniyormuş.bizde saf gibi inandık. sonra bir arkadaş işten ayrıldı ve mühendislik işleri boşta kaldı. hemen gönüllü oldum. normalde ofiste çalışan her bir kişi tek kalem iş yapar. yani tek bir görevi vardır. ben ise yeni görevimle beraber 3 kalem iş yapmaya başladım ve maaşım hala 1300 tl idi. sonra işe 2 yeni eleman alındı. bunlardan birisi hiçbir işten anlamıyordu. ne program bilgisi vardı ne de tecrübesi. gel gelelim eleman 2200 tl maaş alıyordu. o da tek kalem iş yapıyordu ve 2200 tl maaş alıyordu. ben ise 3 kalem iş ve 1300 tl maaş. sonuçta ya maaşım artacaktı yada işi bırakacaktım. patronla konuşmak istedim. sonra konuşuruz dedi. 1-2 hafta geçti. patron beni çağırdı ve işten kovdu. sebebi ise hafta sonu çalışmak istememem. işte bu sektör böyle şerefsiz kansız orospu çocukları ile dolu. neyse ki içimdekilerin hepsini döktüm, tabii anlayana. o şerefsiz herifin hiç anladığını sanmıyorum. haa bizim zam vardı yaa şu 2 ay sonra kesin %20 artış. işte o kansız deyyus ben kovduğum adama zam mam vermem dedi. kansız p..v..k

ocak 2014den bu yana işsizim. kpssye hazırlanıp memur olayım dedim. 3-4 ay zorlayarak çalıştım. ala ala 71 puan aldım. şu an memur olmam çok zor. o kapı kapandı desek yeridir.

hep bilgisayar mühendisi olmak istediğimi söylemiştim. bu boşlukta biraz android programcılığna merak salmıştım. bir uygulama yazıp xda'de paylaştım. 60 kişi indirdi sadece.

boş durmayalım biryerlerden 2-3 kuruş gelsin dedim. dizi ripleyip upload işinden biraz kazanırız dedim. (daha önce 120 euro kazandım) 3.5 euroyu geçemedim.

şimdi bayram dolayısı ile memleketim aydına geldim. burada da toplamda 36 işe bavurdum. son 1 haftada cv im sadece 8 kere görüntülendi.

abimle beraber buradan bir ev alalım dedik. krediler ayarlandı. işler son aşamaya geldi. son saniye golü yedik o iş de bozuldu.

ne hikmetse hiç bir işim rast gitmiyor. artık hiç bir şeye karşı umudum yok. yaşamak için, hayattan zevk alabilmek için, bir şeyler yapabilmek için hep para lazım. onun için çalışmak lazım. ama işte yok yok yok.

ne yapacağımı bilmiyorum. alakalı alakasız her türlü işe başvuruyorum. ama olmuyor olmuyor. sinirden sıkıntıdan kendim s..k...m en sonunda.

bi akıl verin lan.

uzun yazdım galiba. sakın sövmeyin.

ekleme: içinde zerre kadar kendi işimi yapasım yok. hiç zevk almıyorum. yazılım sektörüne kaymak istiyorum. kurs falan düşünüyorum ama iş başvuruları sırasında ne kadar etkili olur bilmyiorum. sizce kurslar veya sertifika alıp programlaa ve yazılım sektörüne geçebilir miyim?

sıkma canını hacı abi aynı şeyleri ben de yaşıyorum hep son dakikaka yiyorum

  • murtazaaaaaa  (06.08.14 21:44:47)
neden yurtdisinda islere basvurmuyorsun, dil problemin mi var?

  • gerard  (06.08.14 21:48:06)
okudum hepsini hatırlıyorum seni hatta enteresandır ifşa gecesinden hatırladığım bir kaç kişiden birisisin elden çok gelen bir şeyim yok zaten belli ki zeki adamsın kullanabileceğin her şeyi kullanmışsın, kpss zorla derim bi daha ki ne zamansa ona hazırlan bu sürede mühendislik işleri için cv göndermeye devam et heryere. Ekmek nerde hayat orada.

  • basond  (06.08.14 21:52:22)
Mersinde gemi tirt pirt diye bi bolumu okudu arkadasim.
Tuhafti bizler icin. Gemi deniz ilginc seyler.
Dili yok.
Dil kursu diye amerikaya gitti mezun olunca.
Su an orda yasiyor, calisiyor.

Demem o ki bazi seyler gercekten sans.

bunlari neden yazdim, olan terslikler seninle alakali bir sey degil. Bazen olmuyor iste.
  • cecilia  (06.08.14 21:54:46 ~ 21:58:23)
@gerard

dil problemi yok aslında kendi çapımda konuşuyorum ingilizce. ama yabancı birisi ile konuşurken hep çekiniyorum. dilim boğazıma kaçıyor. heyecan yapıyorum, bazen en bilindik kellimeleri dahi unutuyorum yada yanlış tellaffuz ediyorum. o yüzden hep çekinik yaklaşıyorum yurt dışında çalışmaya.
  • arşivci  (06.08.14 21:58:07)
Abimle aynı bölümü pkuyorum yazmışsınız. O ne iş yapıyor peki?

  • raskolnikov2  (06.08.14 22:26:49)
@raskolnikov2

abimle aynı bölümü okuyoruz demedim. kendimi bildim bileli bilgisayar müh. olmak istedim. o bu bölümü kazanınca benim de olmak için isteğim arttı dedim. abim bilgisayar mühendisi yani. Netaş'da çalışıyor abim.
  • arşivci  (06.08.14 22:31:35)
Kendini üzme demek çok garip olacak abi çünkü biliyorum ki böyle bir durumda insan üzülür. Ben bir ara küçük bir yazılım firmasında çalışmıştım da o taraftan örneklemeye çalışayım biraz: Şirkette çalışan matematik mezunu da vardı mesela. Yazılım işinde kurstan da ziyade senin yazıp yazamaman, zaman zaman da 'portfolyo' dediğimiz, yaptığın işlerin dökümü önemli oluyor. O yüzden, can sıkıntını da geçirmek için evde de kasabilirsin bence ama sadece mobil değil, 'sağlam' programlama dili de öğrenmeni tavsiye ederim. Burada kilit nokta devreye giriyor: Deniz teknolojisi okuduğun için kurumsal yerler muhtemelen mülakata çağırmayacaklardır (ne yazık ki). Küçük bir yerde, mümkünse orada çalışan bir arkadaşın referansıyla, işe ucundan başlamak daha kolay olacaktır.
Allah yardımcın olsun.

  • kivilcimin kirkta biri  (06.08.14 22:36:27)
kardeş moralini bozma, hayatta herkesin başına bir şeyler geliyor. ekmek bulmak çok zor bu devirde, eli ayağı tutan sağlığı yerinde insan olduğuna şükret. biliyorum klasik bu sözler ama gerçekten öyle. bugün bizim iş yerine engelliler geldi iş görüşmesi yapmak için, insanlar nasılda muhtaçlar çalışmaya hemde o halleriyle. insan kendi sorunlarıyla o kadar boğuluyor ki etrafındaki dönüp bitenden haberi olmuyor, hayat çok basit aslında ve sağlıktan başka her şey yalan.

diğer arkadaşların dediği gibi önce dilini hallet. artık ing. bilmeyen mühendise dinozor muamelesi yapılıyor. kendi alanından ya da sevdiğin bir iş olmasa bile kurs paranı karşılamana yetecek bir iş bulsan. zaman çabuk geçiyor, taş çatlasa bir yılda dil sorununu çözersin o zaman daha ne kapılar açılır önüne kim bilir. ben ilk mezun olduğumda alanımda iş bulamamış sekreterlik yapmıştım, kalacak yerim bile yoktu, senin ne güzel ailen var abin var hiç olmazsa.
  • yue  (06.08.14 22:47:06)
ufukta evlilik yoksa ygs ve lys'ye gir kazan bence bilgisayar mühendisliğini. sınavı zaten yapabilirsin çünkü mühendissin. dersleri de geçersin çünkü seviyormuşsun. hemen başla bence okumaya.

  • hohoya  (06.08.14 22:55:06)
İTÜ'lü kardeşim, ben de itülüyüm hemen hemen aynı dönemlerde maslak kampüsünde okumuşuz. elektrik-elektronik fakültesinden mezunum bende.

kısaca özetlersem, bu fakülteden mezun olsaydın belki daha fazla iş imkanın olacaktı ama başlangıç maaşları yine 1500-2000, şahsen ben de yazılım sektörüne 1500 lira maaşla başladım, sonraki yıllardaki maaşın ise senin bilgi ve tecrübene kalıyor bu sektörde.

çok fazla mezun veriliyor bu alanda ve malesef her geçen gün piyasa biraz daha düşüyor, ben de zaten şu an başka bi sektöre geçtim.

yazılımcı olmak için itü bilgisayar okumana gerek yok, bu iş biraz sevgi işi, sertifika falan da yalan, pek bi işe yaramaz önemli olan senin ne bildiğindir. fakat senin fakültenden dolayı bu açığı kapatman için bir iki sertifika alman işine yarayabilir.

bizim mezunlar genelde teknokentte ufak bi yerde başlar sonra başka yerlere geçer, sen de öyle yap teknokente odaklan derim, 1500 e başlarsın ama sonrasında başka yere geçersin
  • technicalte  (06.08.14 23:15:50)