diskin biçimlendirilme ihtiyacı

selamlar,

harici harddisk'imin giriş kısmı bozuktu, yonganın üzerinden kopuvermişti kablonun takıldığı yer.

az önce gittim bir harddisk kutusu aldım. denedik, bligisayar gördü ama biçimlendir bunu dedi. biçimlendirmek istemiyorum.

acaba kutuda mı sorun var, tam uyum sağlamadı mı diye sordum bilgisaarcıya. hızlıca tarama yaptık hardisk'te sorun var mı diye bi programla (hd tune olabilir easy scan ettik) 500 gb'ta da bi problem görünmedi.

sorum şu; biçimlendirmeden kullanmak için ne yapmalıyım?
bu problemin oluşmasına hard disk kutusunun değiştirilmiş olması sebep midir?

not: şimdi chkdsk yaptım. dosya sistemi RAW, RAW için check disk olmuyor diyor.

not 2: komut ekranında neden türkçe karakterler uçmuş?
prntscr.com

diski kutudan cikartip masaustu pcde deneyin.

  • rootfx  (05.08.14 19:23:59)
öyle bi imkanım yok :/ bi laptop'um var sadece, şuan kullandığım.

  • dahinnotha  (05.08.14 19:25:14)
gparted veya knoppix i indir. usb bootable yap. bootu linux e ver. sonra sistemi usb flash bellek uzerinden ac. acmadan once diskin usbde takili olsun. ordan diski incele.

  • rootfx  (05.08.14 19:27:50)
Recovery programları ile direkt çıkartabilirsin. Olmadı acronis true image ile sistemi kopyala

  • cetoxim  (05.08.14 22:17:10)
gparted ile olmadı. bir süre boyunca bekledim ekranda her hangi bir yanıt gelmedi. bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım.

easeus programı ile görebildim verileri. tam sürümünü temin edip kurtarabilirim. 300 gblık veri var. 100gb'ını kadar kurtaracağım zaman almaması için ama yine de bilgisayarımda o kadar yer yok. başka bir harddisk bulmam gerekecek.

recover etmeden kurtarmanın bir yolu olabilir mi?
  • dahinnotha  (05.08.14 23:32:33)
diski gormeden kimse birsey diyemez. sistem acilisinda mi takilma oldu yoksa gparted aciktiktan sonra hic mi cevap vermedi? bircok recovery progeami mevcut ama hepsi iyi degildir.

  • rootfx  (06.08.14 07:39:16)