Kedim çok obur

Merhaba arkadaşlar,

Oğlum henüz bana yeni geldiği için alışması maksadıyla aşırı şımartıyoruz. Mesela mama tabağını hiç boş bırakmıyoruz, arada konserve mamalar da veriyoruz. Dün mesela biftek de yedi. Biz yemek yerken yanımıza geliyor mutlaka veriyoruz. Özellikle ben hiç kıyamıyorum, zaten günde 2 kere filan tuvaletini yapıyor buradan da anlaşılabilir. Sahibi öldüğü için çok uzun süre depresyona girmiş hiç mama yemiyormuş, ben de işte hiç despot davranmıyorum ona mama konusunda. Böyle yemeye devam ederse dombili olacak, doğru mu yapıyorum? Ne zaman azaltmalıyım vs.

1 yaşında ve kısırlaştırılmış. Mama olarak da Royal Canin kullanıyorum ama arkadaşım Acana daha iyi ben çok araştırdım diyor (Bu arada onların da kedisi var ama yavru henüz).

Bana hem şu öğün hususunda hem de marka konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Edit: Fotoğrafını da ekledim.

Ben derim ki kısırlaştırılmış kedi maması alın.

Ben de bugüne kadar hiç öğün öğün mama vermedim kedime, hep mama kapları dolu oldu ama hiçbiri dombili olmadı. Yemeklerden bişey yemek isterse de veriyordum. Zaten ne kadarcık kursağı var ki.

Her ne kadar 1 yaş yetişkin sayılsa da bence hala tam olarak yetişkin değiller. Hala açgözlü olmaları normal. İleride normale döner. Yaş mamayı çok sık vermeyin. Onun yerine yemeklerden artanları verin mesela. Onu da çok vermeyin acayip ağız ve dışkı kokusu yapar. İstediğinde 2-3 lokma verin yesin kenarda. Benim bir kedim alışmıştı ben yemek yerken kenarda yemeğimin bitmesini beklerdi ben yemeği bırakınca tabağı onun önüne koyardım yerdi kalanları.

Ödül çerezlerinden alın. Haftada 2-3 kere falan özel durumlarda ondan birkaç parça verin.

Madem depresyondaymış kısıtlamamakla doğru olanını yapıyorsunuz bence. Aşı zamanları kilosunu da ölçtürün, eğer anormal bir durum yoksa peşin peşin katı önlemler de almayın.
  • onexey  (30.07.14 08:14:59)
ya bunlar tok olsa bile kokusunu duyduğu her şeyde garibanları oynuyorlar :)

bi süre sonra mama kısıtlamasına geçersiniz, üzerlerinde yazıyor yaş grubuna göre.

bir de acanayı kediler severek yemiyor ben çok direndim yedirmek için ama yemiyordu yani akşam eve geldiğimde mama aynen duruyordu.

yoksa acana çok güzel ama tadını genelde sevmiyorlar, denemek için küçüğünden alıp alıştırmayı deneyebilirsiniz.

pek bi tatlıymış ayrıca <3
  • neferkitty  (30.07.14 09:46:46)
Evet aynen neferkitty öyle bir durum söz konusu. Dün dondurma yiyordum, karnı da aşırı toktu ona bile geldi istedi, yedirdim ben de. Genelde o gibi şeyleri benim elimden yiyor.

Ben de işte Acana konusunda tenakuzda kaldım Royal'dan devam edicem gibi.

Hehe teşekkür ederiz :)
  • perfectum  (30.07.14 10:47:00 ~ 10:48:10)
Onun iyiliği için sert olmak zorundasınız, kendi maması harici birşey vermeyin, özellikle ev yemeği. ileride kalp-böbrek sorunları yaşayabilir.
şımartmak için arada yaş mama verebilirsiniz ama onu da abartmayın.

  • innerbliss  (31.07.14 16:57:51)
@innerbliss Biz ev yemeği yemiyoruz ki ona ev yemeği verelim :D Biz de etoburuz o da öyle olunca haliyle her yediğimizi paylaşıyoruz. Mama zaten fix o ayrı.

  • perfectum  (01.08.14 22:37:47)
Benimki ne yesek zıplayarak geliyordu, bi lokmacık nolcak diye dondurma, kavun, karpuz, balık, et... Yalvaran gözlere dayanamayıp verdik şimdi on gündür filan ishal, nasıl geçiricez diye uğraşıyoruz... Ben artık kokusu tüm evi sarmamış bişeyse vermeyi düşünmüyorum, ya da bir kıymıkçık bekli...

  • buhurumeryem  (04.08.14 17:40:11)