ev arkadasini cikarmak uzere argumanlar

durum su olsun: simdi mimar bir kadin var, yaninda iki ev arkadasi var. bu ev arkadaslarindan biri digerinden uc ay kadar once gelmis. (yani o geldikten sonra ucuncu ev arkadasi degisiyor.)

mimar kadin turk, once gelen ev arkadasi turk, ucuncu ev arkadasi yabanci.

bu sene mimar kadinin kardesi universiteyi kazaniyor ve ablasinin yanina yerlesmek istiyor. Ablasi da ikinizden biri ciksin diye iki ev arkadasina da soyluyor ve mimar kadin buna karar veren olmak istemiyor. (ikisine de alismis aralarinda halletsinler diyor) ev arkadaslarinin ikisi de evden cikmayi pek istemiyorken hangisinin evden cikarilmasi sizce uygun olur?

aciklama mahiyetinde: bu sorudaki once gelen turk ev arkadasi bizim bir arkadas olur. evden cikmamak icin cesitli argumanlara ihtiyaci var. kafa kafaya onun lehine arguman ariyoruz, fakat alehinde argumaniniz varsa da soylemekten cekinmeyiniz. benim aklima hemen dolmus sirasi mantigiyla (once gelen once biner) "once gelen evde kalsin sonra gelen evden ciksin" geldi. en mantikli argumanim bu. sizin de degisik argumanlariniz var mi?

bazi baska seyler de var bence onemli olan, mesela mimar kadina ulasamayan aile, es, dost, akraba once bu bizim arkadasi ariyor ulasamadim diye... boyle de bir durum varken, mimar kadin biraz fazla demokratik olmus ayrim yapmak ya da bizim arkadasa tercih onceligi vererek direk ucuncuye cik dememis mesela.

bizimki de hakkaten cikmasin, ev guzel, yeri guzel, kurulu duzeni oturmus... uzatmayayim.

mimar kadın çıksın başka eve kardeşini de yanına alsın

  • the imp  (25.07.14 20:39:34)
mimar kadın kız kardeşiyle ayrı eve çıksın. o ne ya öyle almanyadan oğlum gelcek diyen ev sahibi gibi. yabancı olan sonradan gelmiş de olsa sonuçta bi masraf yapıp o eve yerleşiyor. sonradan ortaya çıkan durumlardan dolayı evdekiler neden mağdur olsun. ne kadar saçma bi iş.

  • elorelia  (25.07.14 20:39:56 ~ 20:40:11)
Yabancıya kalacak yer bulmasında yardımcı olursanız sorun çıkarmaz bence.
Bi de kalmasını istediğiniz kişinin eve çok yakın bir yerde çalışmaya başladığını ya da benzer bir şey söyleyebilirsiniz.
edit: the imp ve elorelia'nın cevapları daha mantıklı geldi bana
  • en lüzumlusundan feyizli bir abiniz  (25.07.14 20:41:48 ~ 20:42:56)
mimar kadin zaten evi asil kiralayan kisi ve yanina ev arkadasi olarak bunlari bulmus. bu durumda bu (en azindan henuz) bir secenek degil ve yakinda da gerceklesmesi mumkun degil cunku eve bazi yatirimlar(demirbaslari yenilemeye varacak kadar) yapmis durumda.

tekrar ekleme: evin ekonomisini tam bilmiyorum fakat mesela faturalari paylasmiyorlar da (her sey dahil olmak uzere) onceden belirli bir miktar oduyorlar galiba diger ikisi. ayni miktarlari odediklerinden de emin degilim cunku odalarinin buyuklukleri degisik. bizimki daha kucuk bir odada kaliyor belki ucuncununkinin yarisi kadar olan bir oda.
  • idexo  (25.07.14 20:42:54 ~ 20:47:45)
demirbaşları o alsa da çıkarmak ayıp. eğer bu ayıp da yapılacaksa, çıkarılacak kişiye kolaylık sağlanması gerekir.

argüman bulamadım, bulamazdım.
  • humblebirth  (25.07.14 20:46:53)
mimar kadin kimseyi magdur etmek niyetinde degil tabi, ben de kendisini taniyorum. eylule kadar da zaman var yani simdiden haber vermis oluyor. haksizlik etmek istemez. zaten biraz da fazla demokratik olmasi sorunlu gibi geliyor bana. sonucta en ustte soyledigim gibi bir sira mantigi gutmek cok icgudusel ve gunumuzde neredeyse adil bir durum degil mi her yerde?

  • idexo  (25.07.14 20:51:02)
sizin arkadaş durumum ynei eve çıkıp eşya almaya falan yetmez, bu yabancıyı çıkartalım ben onunla dükkan, spotçu ne varsa gezerim taşınmasına yardımcı olurum kazık da yemez eşyalarını alırken zaten bunda euro, dolar vardır buna dokunmaz o masraf olan bana olur ben çıkarsam. desin.

  • nickimin hakkini veremedim  (25.07.14 21:04:36)
öncelikle bunun hiç ahlaki bir durum olmadığını belirteyim. evi asıl kiralayanın, faturaları ödeyenin x kişi olmasının bir önemi yok. eğer diğer kişiler geçici olarak gelmedilerse ve daha önce böyle bir durum olacağı konuşulmadıysa ikisinden de çıkmalarını isteme hakkı yok. mimarın iyi niyetli olduğunu da söyleyemeyiz pek, zaten temmuz bitti "eylüle kadar" 1 ay var sadece. ev bulmak ve yerleşmek çok da kolay değil. bence etliye sütlüye karışmak istemediği için bu şekilde davranmış, demokratlık falan değil. çok iyi niyetli ise ev bulma ve taşınma konusunda destek olur. @the imp dediği gibi kardeşiyle farklı eve çıksın ya da aynı yatakta yatsın o zaman.

siz de arkadaşınız için bir bahane istiyorsunuz ama bu bahanelerin hepsi o yabancı için de geçerli. belki o da o muhitte kalmak için başka bir işi reddetti vs.vs.

belirtilmemiş olsaydı bile bu kadar saçma bir eylemde kahramanların kadın olduğunu anlamak hiç de zor olmazdı bu arada. ben de niye bu kadar sinir yaptıysam..
  • calzoncillos  (25.07.14 21:09:34)
yada iki arkadaş ev tutsun , eşyalı oda kiralayanlar var.. 5+1 evim var yeldeğirmeninde 4 odası boş mesela

  • the imp  (25.07.14 21:19:55)
@calzoncillos olaydaki uc kisi de kadin, onemsiz diye belirtmedim.

yabanci olan yeterince turkce konusuyor, bir suredir antalya'da calisiyordu istanbul'da bir sure egitim almaya gelmis ve mezun oldu artik. antalya'ya donmek yerine burada ise baslamayi dusunuyor gorunuse gore. bizim arkadas ise evden calisiyor.

gercekten de masraf olacak. tabi otekine de masraf olacak, fakat yabanci olan gercekten de alisverise merakli. bizimki ona gore cok daha kendi halinde biri. az alisveris yapiyor, ihtiyacim yok diyor. bu da hakkaten yerinde bir arguman olur.

ayrica yine ev arkadasi arayanlarin yabancilara bakisi cok daha pozitif.
  • idexo  (25.07.14 21:23:43)
Argüman falan bulmaya calismayin. Acikca söyleyin seninburada olman artik işimize gelmiyor diye. Birde diğer arkadasi kayirmak için argüman üretmeye calismak hic hoş birşey değil. Nyetiniz ne ise acik acik söyleyin, basinin caresine bakacaktir zaten. İnan yapacaginiz şey, seni istemiyoruz diye yüzüne söylemekten daha kotu. Burada bize anlattigin olayi aynen yabancı arkadaşa anlat.

  • delifaruk  (25.07.14 21:38:25)
@delifaruk olayi yanlis anlamis olabilirsin.

biz diye bir sey yok. bizim arkadas ve diger iki ev arkadasi soz konusu. evi asil kiralayan ve bizim arkadastan baska bir ucuncu kisiyi de ev arkadasi alan biri var. ikisinden birinin cikmasini istiyor simdi. kimin cikacagina da kendi karar vermek istemiyor, siz kararlastirin diyor.
  • idexo  (25.07.14 21:45:53 ~ 21:47:46)
calzoncillos +1
Çok garip bir durum olmuş. Diğer iki kişinin yerinde olmak istemezdim ve böyle bir zora sokulsam o mimar kadına da iyi dileklerimi iletirdim. Kardeşin dördüncü olarak girmesinin hiç mi imkanı yok mesela? Diğer türlüsü gerçekten o kişilere karşı büyük ayıp olur.

  • saatgeceninonikisi  (25.07.14 22:04:41)
mimar kadın ispanyol pansiyonu'nu izlesin. millet on kişi yaşıyor nasıl mutlu mesut diye düşünerek kimseyi evden çıkarmasın.

  • kehribar  (25.07.14 22:06:18)
@saatgeceninonikisi su an icin dordunculuk (mecburen) salona yerlesmek oluyor ki gecici bir sure idare ederler, fakat uzun vadeli bir cozum icin istemeyebilirler. ben soylemeyi unutmusum; kardesi erkek. digerleri kadin.

ben ucuncunun cikip yenisinin bulunacagi donemde kendim ucuncu olayim diye teklif etmistim, fakat erkek oldugum icin kabul etmemisti mimar kadin. sonra bunu buldulardi. biraz evhamli biri, telaslaniyordu ucuncuyu aradigi donemde.
  • idexo  (25.07.14 22:21:43)
O zaman ayni şeyi bahsettigin kişi için söylüyorum. Siz ya da onlar farketmez. Acik acik soylesin mimar kadin.

  • delifaruk  (25.07.14 22:29:10)
kısa çöpü çeken çıksın, madem o kadar demokratiksiniz.

ciddiyim, dalga geçmiyorum. yani daha mantıklı bir yol yok ki? şimdi türk arkadaşı çıkarmamak için uğraşacaksınız da, ya yabancı arkadaş "beni yabancı olduğum için istemediler!" diye düşünür, arkadaşlıklarını bozarsa? benim de ev arkadaşlarımdan biri yabancı ve inanılmaz uyuz bir kız, sırf uyuzluğu yüzünden kendisine çok yakın davranamıyoruz, yani itiyor resmen. bu sefer de "ben yabancıyım o yüzden" moduna giriyor. ya uyuzsun uyuz! benim için tanımadığım her insan yabancı sonuçta, türk olsa ne yazar başka milletten olsa ne yazar? bilmem anlatabildim mi? yani böyle "yabancıyım ya, ondan." diye düşünmeyecek kadar olgun bir insansa, önce gelen kalsın mantığı olabilir ya da dediğim gibi çöp çeksinler, arkadaşın da hile yapsın çöp çekerken, ne diyim?
  • pasp  (25.07.14 22:37:44)
@delifaruk ne soylesin mimar kadin? kim ciksin onu mu soylesin? bizimkine direk sen cik derse durmaz cikar zaten; fakat su durumda cikmak istemiyor, iyi bir duzen tutturmus gidiyor. ayrica hemen belli olmaz zaten biraz konusulur tartisilir diye duruma itiraz etmek icin simdiden mantikli/mantiksiz sebepler ariyoruz.

  • idexo  (25.07.14 22:42:47)
mimar kadın ev arkadaşlarını ayarlarken, yahut kardeşi tercih yaparken bunu düşünmeliydi. kadının kardeşi arkadaşlarıyla eve çıksın, ya da yurda gitsin. insanları "evim" diye oturdukları yerden sebep ne olursa olsun yollamak çirkin bir şey.

  • simten  (25.07.14 22:46:55)
@pasp hile ya da cop mop degil de bizimki direk bana "yazi tura'ya gidecek bu is galiba" diyerek geldi zaten. ben de dedim ki "isini sansa birakma. madem kalmak istiyorsun bunun icin bir seyler yap" cabalamayip istedigi seyden hemen vazgecmesin diye dedim. yarin bir gun kafasina takilir, keske der.. sonra aralarinda kirginlik olmazsa ilerde daha iyi arkadas da olabilirler, dedigim gibi mimar kadin art niyetli degil, biraz "sartlar" boyle bir duruma geldi, o da ne yapacagini cok bilmiyordur, en kolay cozume yoneliyor herkes hemen.

ikisi yakin arkadasi falan degil zaten mimar kadinin. ev sayesinde bir araya geldiler. muhtemelen cikan yabanci olursa bir daha zor gorusur bir araya gelirler, neredeyse imkansiz karsilasmalari. obur yandan bizimki cikarsa da kirilabilir, belki o yuzden gorusmez ama normalde gorusurler cunku cok sicak kanli biri bizimki; o gorusmek istedikten sonra arar sorar hatirlar yani.
  • idexo  (25.07.14 22:50:07)
ya ev arkadaşlığı için zaten uğraşmasın, ben iki ev arkadaşımla görüşüyorum sadece ki ikisi aynı evde değildi bu arada, biri diğeri gittikten sonra geldi. kalanları ile görüşmüyorum. yurt arkadaşlarımla da görüşmüyorum. yani arkadaşlık olayını silsin, çok gereksiz.

sırf kendi kurulu düzeni için uğraşabilir ama şu var: eve mimar kadının kardeşi gelecek, diyorsun, kardeşini tanımıyor dimi mimar kadını tanıdığı gibi, ablası gibi bir karakteri vardır, diye düşünmesin, çok baş belası da olabilir ve aynı evde yaşamadan da bunu göremeyebilir -yani tanışmışlarsa bile, anlamayabilir ilk anda, bunu diyorum- ben olsam o yüzden akışına bırakırım olayı, bu arada çöp çekme hile olayı falan da ciddiye alarak söylediğim şeyler değil, haberin olsun :D

bence diğer ev arkadaşı ile de konuşsunlar, ikisi ayrı eve çıksın, kadınla kardeşini bıraksınlar? kimse de sorun yaşamamış olur böylece? not: diğer cevapları okumadım, böyle bir çözüm varsa kusura bakma.
  • pasp  (25.07.14 23:07:23)
@pasp kardesi gelince anlasamazlarsa bu o zaman geldiginde dusunecekleri bir olay. ayrica bizimki anlasamazsa yabanci hic anlasamaz. bizimki cok daha uyumlu biridir. yine de mersi.

  • idexo  (25.07.14 23:23:35)