bilek burkulması

arkadaşlar merdivenlerden düştüm, bileğimi burktum. şişti üstüne basamıyorum.

saat başı 10 dk buz koyun demişler şu an öyle yapıyorum, öneriler?

buza devam, üstüne basma, ayağını bi yastığın falan üstüne koy.

  • reavelyn  (25.07.14 01:25:29)
ilk 48 saat soğuk uygula. devamında sıcak uygula.

  • siradisi00  (25.07.14 01:29:48 ~ 01:30:27)
Simdilik buza devam et, antiinflamatuar bir krem varsa surebilirsin. Kırık olmadığından emin ol.
İlerisi için konuşursak bilek burkuldugunda ligamentler (bağlar) de gevsiyor. Fizik tedavi gerekebilir cunku daha sonra eskisi gibi ayagi yukarı aşaği hareket ettirmek zor oluyor. Uzmanları daha iyi bilir ama ayakla alfabeyi yazmanın iyi olduğunu okumuştum.

Edit: Ayağını yukarıda tut. Onu unutmuşum.
  • Lim5  (25.07.14 01:32:24 ~ 01:40:21)
tavsiyem yarın doktora gidip -ya da şimdi git- atel yaptırt -yarım alçı diye de geçer- ayak bileklerimin ikisini de zamanında inanılmaz kötü burkmuştum, atel yapılmayanda yer etti, her sene bir kaç kere aynı şekilde burkulur. diğeri de burkulur ama atel yapılmayan kadar değil. ha tabi doktor ok derse. film falan da çektirt nolur nolmaz, bazı insanlarda çatlak ve kırıklar çok az acıya sebebiyet verebiliyor ya da hiç acımıyor. eğer ilk defa böyle bir şey yaşadıysan, film çektirsen iyi olur. gerçi doktora gidince her türlü çektirecek.

voltaren krem varsa sürebilirsin -öyle ovuşturma, sür bırak-. buzu da 10 dakikadan fazla tutma, damarlarda tıkanıklığa sebebiyet verebiliyor.

ilaç alerjin yoksa kas gevşetici + ağrı kesici yut (ben geçtiğimiz 3 hafta içinde iki bileğimi de burktum birer kere, rantudil ağrı kesici ve muscoril (ya da muscoflex) kas gevşetici kullandım, rantudil'in şişliği -yani ödemi- indirme gibi bir özelliği de var, o yüzden tavsiye ederim, tabi doktora sormadan alma gene de)

evet ayağını yukarda tut, daha da şişmesin. kesinlikle üstüne basma.

spor çorabı almanı da tavsiye ederim bu arada, zaten doktor da verir muhtemelen. ayağı sabitler.

çok geçmiş olsun.
  • pasp  (25.07.14 03:22:12 ~ 03:22:34)
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim cevaplar için.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (25.07.14 04:45:23)
gerçi arkadaşlar cevap vermiş ama her 2 yılda bir bilek burkan biri olarak tavsiyem şişliğin biraz indikten sonra (1-2 gün sonra falan )ayak bilekliği kullan. silikon destekli olsun.

silikon destekli ayak bilekliği... 20- 30 liraya bulabilirsin ve bileklerin iş yükünü azaltıyor, burkulmayı engelliyor, sabit tutarak hızlı iyileşmeyi sağlıyor.

geçmiş olsun.
  • begegnungen  (25.07.14 09:02:46)