nanoteknoloji müh.

bu bölümde okuyan veya bilgisi olan arkadaşlar,öncelikle nanoteknoloji hakkında aydınlatabilir misiniz,biliyoruz sağdan soldan ama nedir ne değildir,ve bu bölümün mühendislik alanında gelecek var mı? odtüde açılmış ve birçok üni.de açılmaya devam ediliyor.bu konuda aydınlatacak birileri var mı?

Gelecek var tabii ki de. üniversitede biyonanoteknoloji dersi almıştım. oldukça ilgi çekiciydi. tıpta çok mu çok önemli bi yeri var. bence gayet tercih edilebilir bir bölüm.

  • a perfect lie  (30.06.14 02:47:50)
bu bölüm bence mekatronik gibi şişirme bir bölüm. Mekatronik gibi derken sadece şişirme olması yönünden dedim. Yoksa şişirilişleri farklı.

Mekatronik bölümleri açılırken her boktan anlayacaksınız, bilgisayar, makine, elektronik ne varsa hepsini bileceksiniz dediler böylece üç sektörde de muhteşem işler bulacaklardı. Halbuki hepsinden biraz biraz bilen adamlar oluverdiler.

Nanoteknoloji mühendisliği denen şey de bunun zıttı olarak aşırı özelleşmiş bir şey gibi geliyor bana. Yani çok iyi bir nanoteknoloji mühendisi adam çok dar bir kalıp içinde kalır gibi. Zaten nanoteknoloji mühendisiliği denilen şeyin temelleri fizikçilerden geliyor. Fizik mühendisliği çok daha geniş ve mantıklı bir bölüm normal şartlarda. Ama türkiye'de dünyanın aksine fizik mühendisliği bölümü de çok itilmiş bir bölüm. Çünkü ürettiğimiz bir şey yok.

Nanoteknoloji önemli bir şey mi evet? Ama ben nanoteknoloji konusunda üretim yapan teknoloji firması olsam özellikle nanoteknoloji mühendisi aramam.

Türkiye'de mühendislik alanında 3 tane çok iş görecek hardcore mühendislik var. İnşaat, makina, elektrik.

Hardcore olmamasına rağmen türkiye'de iş imkanlarının en yüksek olduğu mühendislikler ise bilgisayar ve elektronik.

İşin özeti bana nanoteknoloji mühendisliği hüsran olacak gibi geliyor. Bu tabii benim öngörüm.
  • godsparticle  (30.06.14 02:57:04)
ota boka mühendislik eklenmezse olmaz zaten. Nanoteknoloji temel bilim okumak isteyen, idealist adam işidir. Ha ama Türkiye'de fizik, kimya gibi temel bilim okumak ezikliktir, yanlış tercihtir, puanı çöpe atmaktır:) Bu tarz bölüm okumayı düşünen adam mastera, doktoraya yurt dışına gidecek, gitmeli, beyin göçünü de yapacak tabii ki sonrasında. Researcher, scientist olacak adam okusun bu bölümleri, mezunlar kaçla başlıyor, bu bilgi ne işe yarayacak kafasındaki adam hiç bulaşmasın. Mesela benim hiç ilgimi çekmiyor, konular çok boktan: nano boyutlu parçacıklar, malzeme bilimi, fizik, atom altı seviye vs. oku deseler kafama sıkarım daha iyi.

  • speedy  (30.06.14 03:12:33 ~ 03:13:01)
yorumlarınız için teşekkürler,aynı konuyla ilgili olarak nanoteknoloji mühendisliği başlı başına bir dal olarak mı var yoksa makine-mekatronik gibi ilişiği olduğu bir bölüm var mı,bununla birlikte imza yetkisi durumu nedir acaba,yine makine mekatronik ilişkisi gibi bir şey mi var? nedir durum?
edit: bilimsel uğraş alanlarına ilgim yüksek fakat işin maddi yönünü de bilmek istemek doğal diye düşünüyorum.

  • jools leno  (30.06.14 03:15:04 ~ 03:18:11)
nanoteknoloji malzemecilerin dallarından biridir. alanı açan kişiler fizikçiler aslında. Diğer malzeme alanlarında olduğu gibi. Kompozit malzemeler, yarıiletkenler vs.

ilişiği olduğu bölüm? nanoteknoloji kullanılacak her alan. tekstil bile olabilir bu.

imza yetkisi takdir edersin ki henüz türkiye'de ne olduğu nereye konulacağı anlaşılmamış bir bölümde alakasız bir soru olur.

Nanoteknolojiyle ilgili bir üretim yapan firmada elektronik alanıysa elektronik mühendisi, makineyse makine mühendisi, fizik mühendisi falan imza atar. nanoteknoloji mühendisinin imza yetkisi diye bir kavram bir müddet ortaya çıkmayacaktır. Hatta muhtemelen 10 yıl sonra bu bölmün mezunları ne bok yedik lan biz diye bir bildiride kullanacaklardır imzalarını.
  • godsparticle  (30.06.14 03:20:50)
yorumlarınızla beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim,söylemek,yönlendirmek istediğiniz,şu da iyidir dediğiniz şeyler varsa buradayım

  • jools leno  (30.06.14 03:42:14)
Fizik bölümü okumayı tercih ederim sanırım.
Fizik bilgisi oturmadan nanoteknoloji garip geliyor doğrusu.

Ha illa muhendislik diploması olacak diyorsan, makine, elektrik-elektronik, bilgisayar filan daha iş görür.

Bunlar benim fikirlerim tabi.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (30.06.14 05:37:02)
akademik dergilerde en yüksek impact factor olanı degiler genelde nano dergileri oluyor.

ayrıca mühendislik değildir diyen de yanılıyor, karbon nanotüpler mikro pompalar falan derken baya ciddi mühendislik işi var aslında. ama tabii bürokratik kısmına bir şey diyemem imza yetkisidir falan.
  • marido  (30.06.14 07:15:55)
akademisyen olmazsanız/olamazsanız aç kalırsınız.

  • archmage mahmut  (30.06.14 08:50:16)