Sahis firmasi

3 Kisi ortak is yapacagiz. Bizim gibi ortak is kuran biri sirket kurmayin sahis firmasi acin, vergiden anani aglatiyorlar demis. Sahis firmasi acarsak herhangi birimizin uzerine olacak degil mi? Yani ortaklik olmayacak kagit uzerinde? 2014 vergi oranlarina baktim, orada yazan vergi oranlari aylik gelire gore mi? Ornegin 11.000 tl ye kadar %15 diyor, bu aylik gelir mi?

kestiğin fatura oluyor o, yani gelir vergisi diyebiliriz.

adi ortaklık kurup şahıs firması açabilirsin.

kurmuş olduğun işin türüne göre vergi açman en mantıklısı. Eğer büyük paralar dönecekse örn: aylık 50 000 tl ye yakın fatura keseceksen ltd de biraz daha az vergi ödersin ya da bankalar ltd ye daha fazla ayrıcalık tanır kredi olaylarında.
  • al basmadan donu var  (24.06.14 00:05:18 ~ 00:06:53)
@al basmadan donu var

Bu gelir vergisi olayini anlamadim. Bir ayda kestigim fatura 11 bini gecerse %15 ten fazla mi oduyorum?
Bizim bir aylik kesecegimiz fatura ilk baslarda 50 bini bulmaz, 30 - 40 bin civari diye tahmin ediyorum ama 2-3 ay sonra 50 bin sinirini asabiliriz.
  • delifaruk  (24.06.14 00:12:12)
yıllık 11binin altında olursa %15 ödersin. onun baremleri var tam aklımda değil şu an. %30'a kadar çıkıyor. dolayısıyla yüksek paralarda dezavantaj. sen aylık 30-40bin fatura keseceksen zaten yılda 300-400bini geçiyorsun. mutlaka ltd açmalısın. dezavantajı ilk kurulumda 1500tl civarı ücret ödüyorsun ve kapatmak minimum 6 ay sürüyor. şahıs firması 2 günde kapanıyor.

şahıs firması bildiğim kadarıyla tek kişi üzerine olur ancak basit bir sözleşmeyle hisseleri bölebilirsiniz.
  • tembel sinefil  (24.06.14 00:23:20)
Yillik 300 bin tl den asagi dusmez kestigimiz fatura hicbir sekilde. Bu durumda ltd daha avantajli oluyor heralde?

  • delifaruk  (24.06.14 00:47:00 ~ 00:47:13)
aynen.Yanlız ltd de şirket bir şahıs gibi olduğundan kafana göre para çekip istediğin gibi harcayamazsın.Bunları da iyi öğrenmelisin.

  • al basmadan donu var  (24.06.14 00:55:38 ~ 12:13:46)
Huzur hakki diye birsey varmis herhalde. Maas aliyormussun, sirketin karina dokunamiyormussun falan arastirmam lazim.

  • delifaruk  (24.06.14 00:58:42)