Kiracıya evden çıkmasını sözleşmenin bitmesinden ne kadar önce söylemeliyiz

Arkadaşlar sorunlu bir kiracımız var. Ağustos 29 itibariyle sözleşmeleri bitiyor. Ben bunları daha fazla kiracı olarak istemiyorum. Sözleşmenin otomatik olarak yenilenmemesi için ne yapmam gerekir? Kiracıya çıkmalarını istediğimi ne kadar süre önce söylemem gerekir? Ellerinden bir kağıt vs almalımıyım? Bir yol gösterirmisiniz?

Kontratın bitmesine en geç 15 gün kala noterden kontratı uzatmayacağınıza dair bir ihtar çekmeniz gerekiyor.

Veya kiracıdan şu tarihte çıkacağını beyan eden "tahliye taahhüdü" alabilirsiniz.
  • fengari  (20.06.14 18:51:56)
@rca, emlakcıların kullandığı standard sözleşmemiz var ama orada böyle bir bilgi yok.

@fengari, kiracıdan herhangi bir kağıt almam çok zor çünkü aramız sıkıntılı. Bunu haricinde mümkün mertebe noterden ihtar çekmenin de masrafına girmek istemiyoruz.

Bunlar haricinde önerebileceğiniz birşey varmıdır?
  • mayday  (20.06.14 19:17:47)
3 haklı protestoda çıkartabiliyorsunuz diye biliyorum.
onu da kirayı düzgün ödemiyorsa yapabileceğiniz bir şey.
yani 3 kez kira gecikmesi halinde zamanında protesto çekerseniz, 3.'de tahliye etme hakkınız oluyor diye biliyorum.

ya da kontratı bitmesine 2 ay kala (1 ya da 3 ay da olabilir, bilemiyorum) evden çıkması için protesto çeekebilirsiniz.

bu arada eskiden "almanya'dan amcam gelecek" diye kiracı çıkartılabiliyordu, artık onu kendiniz oturmayacaksanız yapamıyorsunuz diye biliyorum.
eğer "ben oturacağım" diye çıkartıp, evi başkasına kiraya verirseniz ve eski kiracınız bunun peşine düşerse, dava açıp ev mühürletme hakkı var.
ceza alırsınız yani yalan beyandan evden çıkardığınız için.

bunun dışında, eğer çıkmazsa ya da çıkmayacağını beyan ederse mahkemeye verebilirsiniz.
yalnız bildiğim kadarıyla kirasını düzgün ödeyen kiracıyı "canım istemiyor" diye çıkarmanız zor olabilir.
ancak etrafa rahatsızlık vermek, aidatları geciktirmek, eve zarar vermek vs. gibi durumlar varsa, şahitler falan dinlenir, o zaman tahliye kararı verilebilir.

eğer kirasını düzgün ödüyorsa başka ne yapılabilir bilemiyorum.
bu konularda uzman olan bir avukata danışmak lazım.
bazı hukuk sitelerinde forumlar oluyor.
oralara yazabilirsiniz belki.
  • blatta hiberna  (20.06.14 19:41:05)
ben tr de yasamiyorum gerci almanyadayim ama kurallar benzerdir gibime geldi. burada 3 ay onceden yazili olarak kira sozlesmesini feshetmeniz gerekiyor. kiraci cikmak istemezse daire ise ben yada aile fertlerimden biri orada yasayacak deyip, baska birseyse kendim kullanacagim diye cikartabiliyorsun. tekrar kiraya verebiliyorsun bir kac ay sonra.

  • eick  (20.06.14 19:44:36)
@blatta hiberna, bunlarla olan sıkıntım 9 aydır elektrik ve doğalgazı üstlerine almadılar. 9 ay boyunca hiç doğalgaz faturası ödememişler ve şu anda evin doğalgaz sayacı sökük durumda. Ayrıca apartmanın aidatlarını hiç ödememişler. Ne yaptıysam olmadı. Bende sözleşme bitince bunları çıkarayım istiyorum.

@eick, işte o süre Türkiye'de ne kadar acaba?
  • mayday  (20.06.14 19:50:33)
Arkadaş 15 gün diye yazdık ya yukarıda, hala süreyi soruyorsun. Noter masrafına katlanmak durumundasınız, yapacak bir şey yok.

  • fengari  (20.06.14 20:44:38)