Fotoğraf "çekilmek"!

Bu fotoğraf "çekilmek" lafı (Fotoğraf çekildik, diye kullanılıyor) size de kıroca gelmiyor mu? Doğrusu fotoğraf çektirmektir onun adı. Demin bir de bir duyuruda gördüm, birisi MR çekilmek yazmış! Sanki memleketin yeni nesillerinin seviyesi gittikçe aşağıya iniyor.

Edit: On yıl önce böyle bir tabir yoktu. Fotoğraf sözcüğü Türkçeye girdiğinden beri de "Filancayla birlikte fotoğraf çektirdik" denir.

"cekinmek" diye kullananlar bile var.

aslinda burda fotografi ceken de kendileri oldugu icin bir isteslik katmaya calisiyorlar galiba, ondan boyle oluyor olabilir.
  • nawres  (20.06.14 16:58:25)
fotoğraf çektirmek ne asıl kanka? sanki elemana maaşını verip bütün gün fotoğraf çektiriyormuşsun gibi.

  • patr  (20.06.14 16:58:44)
fotoğraf çekilmekte bir sorun yok. fotoğraf çekmeyi sen yapmıyorsun ve doğal olarak edilgen çatı kullanman gerekecek.

  • baldur  (20.06.14 16:59:31 ~ 17:00:33)
içinde bulunduğun fotoğrafı yine kendin çekiyorsan "çekilmek" kullanılabilir gayet rahat şekilde. başkası çekiyorsa "çektirmek" kullanılır.

  • devilred  (20.06.14 17:05:01)
kendi fotoğrafını çektiğinde "fotoğraf çektirdim" mi diyorsun?

  • lionel andres  (20.06.14 17:05:43)
bir de giymek yerine giyinmek kullanılıyor.

"giyinip geliyorum" ya da "ceketimi/gömleğimi/eteğimi giyip geliyorum" denmeli.
ama mesela "gömleğimi giyindim" ya da "ceketimi giyineyim" falan diyorlar.

aynı şekilde tuvalet yerine lavabo var malum.
tuvalet tuvalettir.
klozete gidiyorum demiyorsun ki.
lavabo nedir?

çok fena.

edit:
kendi fotoğrafını çektiğinde, "fotoğrafımı çektim" dersin.
fotoğrafımı çekildim/çekindim demezsin.
başkası çektiğinde de fotoğraf çektirmektir.

"bugün vesikalık fotoğraf çektirdim" gibi.
  • blatta hiberna  (20.06.14 17:06:26 ~ 17:07:52)
baldur +1.

en ufak şeyden "yeni nesil" muhabbeti yapmak da bambaşkaymış ayrıca. "çekilmek" fiili kullanılıyor diye yeni nesillerin seviyesinin aşağı indiğini yazmak...

vau vau vau.
  • pescador  (20.06.14 17:09:03)
selfie yapmak/çekmek diyen öküzlerden daha samimi. bence normal bir cümle. ben de o şekilde kullanıyorum.

  • hasmetizm  (20.06.14 17:09:06)
Seviyenin asagi inmesinden bahsederken "fotograf cekilmek" olayina mi takildin?
Yahu millet anlamadigim yuzlerce tabir cikarmis konusuyorlar hicbirsey anlamiyorum, "fotograf cekilmek" birsey mi?

Ek: panpa, trip, troll, ti'ye almak, ne bileyim iste...
  • delifaruk  (20.06.14 17:09:09)
@lionel andres kendi fotoğrafını çektiğinde "Fotoğrafımı çektim" dersin! Bunu bilmek için de allameyi allame-i cihan olmaya gerek yok herhalde. :)

@patr on yıl öncesine kadar böyle bir tabir yoktu. fotoğraf sözcüğü türkçeye girdiğinden beri de fotoğraf çektirmek denir.
  • microfiction  (20.06.14 17:11:40)
@baldur + @pescador Bu arada "Fotoğrafımız çekildi" demiyorlar. Onu kastetmiyorum. "Fotoğraf çekildik" diyorlar. Böyle bir kullanım yok ki Türkçede. Edilgen fiil böyle de kullanılmaz ayrıca.

@pescador Bu tabir sonradan çıktı. Eskiden böyle bir kullanım yoktu.
  • microfiction  (20.06.14 17:12:55 ~ 17:14:41)
selfie denen şeyler var, zaman ayarlı makineler var; gayet de insanlar fotoğraf "çekil"ebilirler. nesini anlayamadın ki bunun? çeken kişilerden biri de fotoğrafın içinde olacaksa "fotoğraf çekilelim" olur o iş. fotoğraf çektirmek ve fotoğraf çekmek tamamen farklı şeyler bundan.

  • devilred  (20.06.14 17:16:57)
@devilred arkadaşlar, bir şeyi görmüyorsunuz. fotoğrafımız çekildi demiyorlar, fotoğraf çekildik diyorlar. edilgen fiilin böyle bir kullanımı yok türkçede. tamamen galatımeşhur olmuş durumda demek ki.

  • microfiction  (20.06.14 17:21:58)
ya sabır. hacım sen hiç mi anne olan insan görmedin? "hadi şunu da yapalım annecim" diyen kadın hiç mi görmedin? bu da onun gibi işte. olaya kendini de katma isteği hali. ne kadar büyütüp olay haline getirmişsin.

  • devilred  (20.06.14 17:23:54)
@nerobianco "fotoğrafımız çekildi"dir onun doğru kullanımı.

@devilred??
  • microfiction  (20.06.14 17:29:23)
ulan neye saracağınızı şaşırdınız. amma nefret dolu topluluksunuz en basit şeylere böyle sarmanıza hasta oluyorum :)

gayet normal bir tabir, takılacak daha önemli şeyler var
  • GibsonRulesv2  (20.06.14 17:29:31)
haha bide bak kendisine katılmayanlara tik atmamış.

birileri regl olmuş sanırım
  • GibsonRulesv2  (20.06.14 17:30:33)
@GibsonRulsev2 dilberay'dan gelsin: (bkz: zorunda mıyım)

  • microfiction  (20.06.14 17:38:11)
Bir bu fotograf cekilmek var bir de -gil ekini kullananlar (ornek kullanim: teyzemgiller) anadolu agzi ile konustuklarini kabullenmiyorlar. Dogru kullanim fotograf cektirmektir tabi ki.

  • instant crush  (20.06.14 18:43:04)
Herkes edilgeni biliyor dönüşlüden haberi olan yok gibi. Ekleri edilgenle aynı olduğundan sanki edilgenmiş gibi geliyor olabilir. Yıkanmak, giyinmek gibi çekinmek de belki bu başlıkta değerlendirilebilir. İşten etkilenen fotoğrafı çektiren kişidir. Etken bir yuklemi olması yanlış değil bu açıdan. Uzmanına danışmak gerek.

www.yenimakale.com

Aynı zamanda çektirmek olarak ettirgen de olabilir. Bu durumda işi başkasına yaptırma anlamı vardır.

Yalnız bunun üzerinden sosyal tespit yapmaya çalışan arkadaşlara akıl fikir diliyorum. Ben de ingilizce takma ad kullananlar yabancı özentisidir diye tek kelimeden tespit yapayım o zaman? Çok güzel değil mi?

Mirkelam'dan gelsin. Bi fotoğraf çekinebilir miyiz? Muhtemelen Mirkelam başlattı bu işi.
  • Lim5  (20.06.14 18:54:35)