baristasepeti, kahvefabrikasi, coffeenutz, coffeehaus 'dan kahve ?

almış olan var mı? hangi siteden hangi kahveyi önerirsiniz? özellikle coffeehaus diğerlerine göre daha ucuz. çok sert olmayan ve aromalı kahve içen birisiyim. öneri varsa paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler.

Sözlükte induktans var, o meraklı, bu başlıklara da yazıyor, ona mesaj atarsanız

  • mea maxima culpa  (16.06.14 23:24:36)
kahveyi tüketme şeklinize göre çekirdek araştırın.

zamanında baristasepeti'nden çok alışveriş yaptım. espresso için honduras, gold blend, french press için costa rica tarrazu alıyordum.
  • zihuatanejo  (16.06.14 23:43:47)
@ zihuatanejo

french press ve aeropress'de yapıyorum. espresso yapmıyorum hiç. içtiğimde böyle acı acı kahve tadı gelmesin istiyorum. süt ve şeker de kullanmıyorum çünkü. bu nedenle içilebilir tatlar arıyorum.
  • mr.goodcat  (16.06.14 23:45:18)
Baristasepeti ve kahvefabrikasından çok miktarda çekirdek aldım. Bence baristasepeti ile vakit kaybetmeyin direk kahvefabrikasından sipariş verin. Burada benim favorim sidamo. Eş zamanlı olarak başlıktaki diğer çekirdek tedarikçilerini kontrol ediyorum. Coffeenutz'ta sadece sidamo gördüm, coffeehaus'un sitesini nedense açamadım. Cihangir'e gitme şansı olursa kronotrop'ta güzel çekirdekler var, telefonla arayıp ulaşabilirseniz havale yapıp çekirdeği kargolatabilirsiniz. Benim favorim biraz daha maliyetli; hasbean.co.uk 11 pound shipping parasını ödemeye razıysanız 5 pound'a çok güzel çekirdekler getirebilirsiniz. 3 paket için 26 pound eder bu da paketi 31 TL'ye gelir ki burada zaten paketi 25 tl. İçmeye gitmek için tavsiyem Cihangir'de Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar. Coffeenutz ve coffeehaus'u deneyince buraya yazarım. Özensiz ve devrik anlatım için kusura bakmayın.

  • induktans  (18.06.14 10:02:14)
çekirdek alımında önemli olan husus kavrulduktan sonra 21 gün içinde tüketilmesi olduğundna kavrulduktan sonra bir kaç gün içinde tedarik edebilmenizdir. İster aroma valve, ister inert gas ile paketlense bile 21 günden sonra çekirdek tazeliğini koruyamıyor. Sonraki husus ise çekirdeğin anlık olarak öğütülmesi gerekmektedir. Öğütülmüş çekirdeğin ömrü en fazla 1 gündür. uygun çekirdek aldıktan sonra o çekirdeğe uygun demleme yöntemi ile demlenmelidir. french press'i tavsiye etmiyorum ama earthy tatlara sahip çekirdekler için mesela sumatra, aeropress gibi demleme yöntemleri kullanılmalıdır. meyvemsi tatlara sahip olan kahveler için pour over yöntemleri idealdir. sidamo, yirgacheffe, geisha gibi kahvelerde chemex veya v60 gibi aletler daha iyi sonuç verecektir.
Başlıkta sorduğunuz gibi kahve sert olmamalıdır, nordic roast'a yakın kavrulmalıdır. Bu perspektiften bakarsanız yerel olarak tedarik edebileceğiniz en iyi kahvelerden bir kısmı kronotrop etiopya yirgacheffe beloya, kronotrop sidamo swiss water decaff'tir.

  • induktans  (18.06.14 10:12:20)