Bilgisayarımın Sıcaklık Değerlerini Söylesem?

Falına bakar mısınız?

Gündüz çok ısınıyor diye bi duyuru açmıştım.

Fanı çok gürültülü çalışıyor. Fanı temizledim ama yetersiz.

Aşağıda sıcaklık değerleri ekte, derdi ne bunun? Ne yapmalıyım?

Bilgisayarın modeli: Asus x52s, tahminen 4-5 belki 6 yıllık bir bilgisayar. Windows 8 yüklü ama Win7 varken de böyleydi.

Masaüstü mü dizüstü mü? Diyeceğim ama ikisi içinde fazla sıcaklık değerleri. Özellikle masaüstü için çok fazla.

  • pavlis  (15.06.14 23:56:01)
anakartın en az 2 kat sıcak. (bildiğim kadarı ile)
fan çalışmıyor olabilir, yeterince iyi temizlenmemiş olabilir ya da ekstra fan gerekebilir

  • try again fail again fail better  (15.06.14 23:56:29)
İşlemci ne? Bu idle sıcaklık mı?

Normal gibi görünüyor. Kasası çok sıcaksa çok sorun yok demektir. Isıyı dışarı atıyor anlamına gelir.

Düzeltme: İşlemci yazıyormuş :D

T serisi zaten çok güç harcar. 61 derece de normal.
  • alperz  (15.06.14 23:56:37 ~ 23:57:15)
işlemci için 60'lı dereceler tehlikeli derece sıcak değil aslında(geçen 99 derece koymuştu biri :D) ama benim core2duo bilgisayarım normal durumda 45 derecelerde geziyor. Harddiskim de 36-38 falan. Seninki 41.

Fan temizliğinin düşürmesi lazımdı, o olmadıysa belki termal macun yapılırsa düşer. Altına bir fan da alabilirsiniz büyük fanlı olanlardan, metal olursa da iyi olur.

edit: evet anakart fazla sıcak nedense.
  • rodriguez2  (15.06.14 23:57:28 ~ 23:58:53)
Abiler nasıl yüksek diyorsunuz bu değer anlamadım ben. Üç farklı dizüstü bilgisayar var şu an yanımda. Bakıyorum, i5'li olan 71 derece. i7 olan 64 derece. Diğer i7 olan 99-103 arası geziyor(kastırıyorum onu şu anda)

  • alperz  (15.06.14 23:58:44)
Ekleme: Dizüstü bilgisayar bu alet. Bir de fan çalışıyor, hatta gürültülü çalışıyor.

  • otonom  (16.06.14 00:01:22)
@alperz, ben yüksek demedim ama seninkiler yüksek cidden ;) eğer render falan yapmıyorsan tabii.. Benim laptop fullhd video render yaparken en fazla 90 dereceye çıktı, fanı temizleyince 65'in üstüne çıkmadı.

i serisi yeni nesil işlemcilerin daha az ısınması lazım aslında nanometre düştükçe ısı-enerji azalıyordu. Eski core2duo'nun ısınması daha normal.
  • rodriguez2  (16.06.14 00:01:22 ~ 00:02:29)
rodrigez üstadım bu 100 dereceye vuran alet üç aylık macbook pro. i5'li olan üç yıllık bir macbook pro, diğer i7 ise monster laptop.

100 derecedekinin altında bir de aktif soğutma plakası var.

Acaba burası çok sıcak ondan mı? Anlamadım ben bu işi.
  • alperz  (16.06.14 00:03:54 ~ 00:04:20)
100 derecede çalışan alet render yapıyor evet.

  • alperz  (16.06.14 00:04:38)
Gençler daha önce temizlediğimiz sanmışım ama asıl tozun biriktiği yeri görmemişim ben. Biraz bir şeyler söküp detaylı bakınca biriken toz yumağını gördüm. Neredeyse hava çıkışının tamamını kapatmış.

Temizledim, ses azaldı. Sıcaklık da henüz belli değil. Ama düzelir diye tahmin ediyorum.
  • otonom  (16.06.14 01:01:02)