referans verme

Makaleye referans vereceğiz mesela. Adam da o yazdığını başka bir yerden referans almış. Biz direkt adamın kitabından mi vereceğiz, yoksa referansın referansini mi vereceğiz? Soru karışık oldu şöyle sorayım. Benim kitap a. Alinin kitap b. Işılin kitap c. B c den referans almış bir yerden. Ben da b kitabından okudum orayı referans eklemek istiyorum. B yi mi yoksa c yi mi yazarım?

Nereden okuduysan oradan yaz mantığı var bende. En ilk kaynağı okuyabiliyorsan oku, okuyamıyorsan kasma, ver b'yi gitsin.

  • devilred  (15.06.14 14:46:27)
referansın referansı verilebilir. yani b'den verebilirsiniz ya da c kitabına erişebiliyorsanız b'yi araya sokmadan o kısmı bulup, oradan referans verebilirsiniz. kitaplar için b'den yola çıkarak c'deki kısmı bulmak zor olur ama makale için kolaydır.

8. alıntılayan ya da aktaran kaynak
Çalışmalarda birincil kaynaklara ulaşmak esastır, ama bazı güçlükler nedeniyle ulaşılamamışsa, göndermede alıntılanan ya da aktarılan kaynak belirtilir. Örneğin, şöyle yazılır: (alıntılayan Gürbilek, 2004, s. 115); (aktaran Johnson, 2007b, ss. 37-38). Alıntılanan ya da aktarılan yapıttaki kaynak bilgilerine yer verilmez. (tk.bilgi.edu.tr

İkincil kaynaklardan alıntı yapan bir kaynağa referans veriliyorsa, asıl
yararlanılan kaynağa göndermede bulunulur. Örneğin, (Zizek‟ten aktaran
Sancar, 2009). Sancar (2009), kaynak listesinde bütün künye bilgileri ile yer alır, Zizek‟in kaynağı almaz. (sbedergisi.ankara.edu.tr)
  • wild draw four  (15.06.14 14:51:36)
Gözünle görmediğin kaynağa atıfta bulunma. Olmaz olmaz; savunmada senin atıfta bulunduğiun kaynağı bilen biri çıkar bir soru sorar. Sıkıntı olmasın.

  • alperz  (15.06.14 14:52:58)
İlk kaynağa ulaşabiliyorsan orası, kim bulmuşsa onun emeğine saygı duymak gerekiyor çünkü. O da olmuyorsa, bir sonraki kaynak. C ilk referans olduğuna göre C. O da olmuyor sa B'ye referans verip "B kitabında C'nin şunlarını şunlarını alıntılıyor" demek.

  • aychovsky  (15.06.14 14:53:22)