klavyeme ne olmuş olabilir?

selamlar,

bir süredir laptop klavyemin bir kısım tuşları çalışmıyor. belli bir bölge ya da herhangi bir düzen yok çalışmayan tuşlarda. tamamen random.

herhangi bir şey dökülmedi ya da başına bir şey gelmedi.

laptop klavyesinin yanındaki tırnakları çıtlatarak klavyemi yuvasından çıkardığımda o tuşların da çalıştığını farkettim. bu yüzden laptom'u açıp klavyemin bağlantı noktalarını çıkarıp tekrar taktım ama yine eskisi gibi.

ne olmuş olabilir? packard bell, easy note, tm85. neredeyse dört sene olacak.

bozulmuş diyecekler şimdi. bana dedilerdi: (git: 718882)

  • supergirl  (10.06.14 12:59:54)
aynı sorun benim laptopta da var.
bazen bazı belli harfler yazmıyor.
bazen de gayet güzel yazıyor hepsi...
aynen 4 yıllık bir alet. LG benimki.
  • icemint  (10.06.14 13:03:47)
8-10 sene önceki fijutsi siemens imde vardı böyle bişi. hızlı yazınca kafasına göre harf ekliyordu vs. bios update i yaptım düzelmişti.

  • washe  (10.06.14 13:09:47)
benim belli harfler basmıyordu. uğraşırken falan mı oldu yoksa öncesinde olduğu için mi oldu bilmiyorum ancak ram yerinden oynamış ve hasar almış dediler. bu arada tuşlar çalışmıyor diye göndermemiştim servise. pc açılış ekranından öteye geçemiyordu diye göndermiştim. onlara tuş konusunda bir şey söylemediğim halde, ram değiştirdik dediler. şimdi tuşlarımda da bir sorun yok. ram ile bağlantısı var mıdır bilemem, belki de kendileri farkedince klavyeyi de düzeltmişlerdir(hiç sanmıyorum).

  • ete summer  (10.06.14 13:11:23)
sonuc olarak klavyenin altinda üzerinde iletken bir bölüm bulunan silikon parcaciklar var. bu da demek oluyor ki sen tusu basinca bu bombe silikon tus tarafindan eziliyor yassilasiyor ve bu asagidaki uclar arasinda iletken görevi görüp basimi gerceklestiriyor.

bu silikon plastik temelli oldugundan bir ömrü var. sicakliga maruz kaliyorsa materyali dandikse bir süre sonra uzun süre gerili kalmis paket lastigi gibi catlayip eriyebilir. yani zamanla bozulma ihtimali var evet. acip görmeden bir sey diyemem. ve hayir, yaylanmasini saglayan kisim genelde silikonun kendisi degil.
  • wiillii  (10.06.14 13:26:33)
ısınma problemi oluşmaya başladıktan sonra zuhretti bu sorun.

sıcaklığa bağlı olarak bir şeylerin erimesi vs olayında haklı olabilirsiniz.
  • dahinnotha  (10.06.14 14:02:56)
klavyenin altındaki iletken kısımları yüksek ısıdan deforme edecek kadar ısınıyorsa bilgisayarınız ki çok zor bu. Bilgisayarınızın geri kalanında da bir hasar oluşurdu. Hacihzhane görüşüm bir takım kırıntıların, tozun, saç döküntülerinin vb. yabancı materyalin klavye tuşlarının altına kaçmış olduğu yönünde. Bunu temizlemek kimi zaman çok zor olabiliyor. Tuşları tutarak elektrik süpürgesiyle klavyeyi temizlemeyi deneyin. Tuşları tutun diyorum çünkü süpürgenin çekim gücüne kapılıp yerinden çıkarak süpürgenin toz torbasına uçabilir tuşlarınız. Olmazsa klavyeyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Orjinal klavyesini arayın bulursanız satın alıp değiştirebilirsiniz.

  • maxhoper  (10.06.14 16:04:42)