Yoklama kaçağı / bakaya yakalama tutanağı

Şimdi bana bu tutanağı imzalattılar. 15 gün içinde başvurun falan diyorlar. zaten tecil ettirseydim de bitiyordu. yani okuldan diplomasını almamış olan biri olarak onunla da uğraşmayacağım. ama en azından 1 yıl daha gitmemem lazım askere. işim gücüm var arkadaş. bu tutanağı ne kadar ciddiye almalıyım? daha önce imzalayıp gitmeyenler ne yaşadılar acaba?

Abi sen son noktaya gelmişsin. Yani insanlardan askerden yüksek lisansa falan kaydolup celp dönemlerinde rapor falan alıp bakaya kalmadan kaçıyorlar. Hadi kaydolmadılar yakalanmıyorlar, gidecekleri zaman teslim oluyorlar. Sen yakalanmışsın geçmiş olsun. Burdan sonrasında kaçmaya devam edersen mahkemeye çıkacaksın, orda hakime de böyle konuşursan hapis cezası alırsın.

  • vfgerty  (07.06.14 18:20:06)
hapis cezası kalktı. sadece para cezası var diye biliyorum. insanları kolluk kuvvetleriyle askere almaları hukuksuzluktur diyen var. var da var.

  • andy kaufman  (08.06.14 00:26:10 ~ 00:26:36)
bir şey olmaz dostum ben de aynı durumdayım. sana tutanak imzalattırıyorlar ama sen yine askerlik şubesine gitmeyınce bir şey olmuyor raad ol. 3 senedir aynı pozisyondayım.

  • eagle is free  (08.06.14 13:22:11)
google'dan aratıp buraya gelenler için yazıyorum:
bakaya durumunda yakalanıp hakkında tutanak tutulduktan sonra 15 gün içinde askerlik şubesine asker olmak için başvurmazsan hakkında idari para cezası kesiliyor. sanırım 100 lira gibi bir şey. daha sonra tekrar gbt de ele geçirilirsen, hakkında idari işlem de yapıldığı için seni alıp askerlik şubesine götürüyorlar. orda sevk işlemin yapılıyor ve sana bir askere gitme tarihi veriliyor. o tarih itibariyle artık asker sayılıyorsun ve eğer birliğine katılmazsan para cezasına çevrilmeyen ve ertelenmeyen hapis cezası alıyorsun.

  • s e ff a f  (15.11.14 09:01:53)