uçakta yer olmadığı için uçağa alınmayan var mı?

böyle bir muhabbet varmış. havayolu şirketleri uçak kapasitesinin yüzde 10 fazlası kadar bilet satabiliyormuş gelmeyen olur diye. ama siz gittiğinizde yer kalmamışsa sizi almıyorlarmış.

bu tür bir durumla karşılaşan var mı? nasıl oluyor, ne yapılıyor?

böyle bir şeyin mümkün olabileceğini sanmıyorum. biletli olacağım ve beni almayacaklar öyle mi?
derken bunlara rastladım;

www.sikayetvar.com

  • han20  (31.05.14 23:09:40)
öyle bir durum olabiliyor, önüne geçmenin en iyi yolu da önceden online check in yapmak. başıma gelmediği için ne yapıldığını bilmiyorum, sonraki uçak falandır herhalde.

  • whoosie  (31.05.14 23:10:29)
para ya da bedava açık bilet teklif edip bir sonraki uçuşa kaydırıyolar sizi.

  • fosforlu cevriye  (31.05.14 23:12:44)
Sanırım var böyle bişi, fakat size işte otel konaklaması yemek, business class'ta uçuş falan sununca aklınızı çeliyor, tabi acil olarak binmeniz gerekiyorsa ortalık karışıyor galiba biraz.

  • atom karincanin torunu  (31.05.14 23:13:03)
(bkz: overbooking)

  • rodeocu  (31.05.14 23:14:02)
evet boyle birsey var. overbook deniyor ve butun havayolu sirketleri gerektiginde yapiyor. adamlar istatistikleri incelemis ucaklara yetisemeyen yada programini iptal eden belli bir oran var. bunlar da kari maksimize etmek icin bu koltuklari gerekirse tekrar satiyor.

seni bir sonraki yer olan ucaga aliyorlar. bir tane de 1 yil boyunca kullanabilecegin bilet veriyorlar.
  • crucio  (31.05.14 23:14:44)
Online check-in yapilmis olsa bile kontuarda bagaj tesliminde gorevli sizi bir sonraki ucaga binmeniz icin hamle yapabiliyor.
Basima geldi bi kere; check in yapilmis bagaji veriyorum gorevli iki cift laf ediyor bir yandan sonra cikip "aa biliyor musunuz ucak cok dolu bir sonraki ucagimiz ile rahat rahat gitmek ister misiniz?" Diye sordu piskin piskin, dedim sagol biliyorum dolu oldugunu ama isim gucum var gitmem lazim. Check in yapildigi icin tabi israr edemedi. Orda belki baska birisi olsa cikip evet diyebilirdi.

Bu olayin olmasinin iki ihtimali var biri overbooking ikincisi ise yedekte bekleyen nufuslu birine benim ucacagim ucakta yer acma istegi dye dusunmustum sonrasinda.

bugunku antremanda goz dolduran futbolcu'nun cevabini okuyunca aklima geldi, ben hayir deyince para teklif etmislerdi. Vay benim hafizama.. gidecegim yerde sabirsiz bekleyen olunca direk hayir demistim, oyle olunca da hafiza direk yok saymis. Bir de ucus ertesi sabaha sarkiyordu.
  • nwnd  (31.05.14 23:24:07 ~ 23:55:37)
Böyle bi şey başına gelirse biraz pazarlık yap. havaalanında staj yaptığım günlerde, ailecek bir sonraki uçuşa binmeleri için bi aileye nakit 600 euro para verildiğine tanık olmuşluğum var.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (31.05.14 23:44:09)
evet var. overbooking siklikla yapilan birsey. 2 sene once annem ve kardesim birlikte ucuyorlardi, 800 euro degerinde turk hava yollari bileti teklif edip bir sonraki ucusa gecmelerini istemislerdi.
ayni sekilde bir arkadasim 700 dolar degerinde ucak bileti karsiligi 6 saat sonraki ucusa gecmisti.

nadiren herkesin ucaga yetistigi durumlarda boyle seyler teklif ediyorlar. bazen de overbooking sorun olacak gibi gorundugunde ekonomi yolcularini business class'a yukseltiyorlar check-in sirasinda. hem musteri memnuniyeti hem ekstra kar.
  • gerard  (31.05.14 23:55:34)
Havayollarının bunu yapma sebebi, istatistiklere göre her uçuşa 7 kişi bilet almasına rağmen gelmemesi, yani 7 koltuğun boş kalması. Parası ödenmiş ama. E adamlar da bunu bilerek fazla bilet satıyor. Nadiren de böyle yer kalmadığı oluyor. Tazminat ödeyip kurtuluyorlar. Fazla bilet satarak elde ettikleri karın yanında bu tazminat hiçbir şey.

  • juninho77  (01.06.14 00:46:58)
evet olabiliyor net bilgidir.

  • basond  (01.06.14 13:42:11)