Schengen hakkında...

şimdi şöyle bir durum var;

temmuz'da amsterdam'a gideceğim. 2 gece kalıp sonra paris'e geçeceğim. paris'te de 3 gece kalacağım. sonra amsterdam'a dönüp türkiye'ye geleceğim. uçak biletleri, otel rezervasyonları her şey bu şekilde ayarlandı.

başvuruyu antep'teki vfs global (hollanda vize başvuru aracılığı yapan kurum) aracılığıyla yapacağım.

sorum şu; hani en uzun nerede kalacaksan, schengen'i de ona göre alacaksın diye bir kural, yasa artık neyse var. benim durumumda fransa'dan almam gerekiyormuş. sonradan öğrendim tabi bu kuralı. ben vizemi hollanda'dan (vfs global aracılığıyla) almak istesem, bu durumu farkedip sorun çıkarırlar mı? ''3 gece paris'te kalacakmışsın. git fransız bilmem neyinden al arkadaşım'' derler mi? bir gün yüzünden yaparlar mı? bu kadar acımazlar mı?

yoksa işimi garantiye alıp booking.com'dan aldığım rezervasyon belgelerinde fotoşokla oynayıp amsterdam'da 3 gece paris'te 2 gece kalacağım şekilde değiştireyim mi? ne yapayım ben?

tarihler de değiştirilemiyor maalesef booking.com'da. önüm arkam dolu maalesef...:(

O süre içinde Schengen ülkelerine istediğin şekilde girer çıkar, yatarsın. İspanya'dan alınan Schengen vizesi ile arkadaşım önümde Viyana'ya girdi. Ben Yunan Schengen vizesiyle Paris'te 3 gün kaldım.

  • teknikekip  (31.05.14 12:23:31)
Anlarlar mi bilmiyorum ama en iyisi parisi hic karistirmayip booking.com'dan iade veren bir hostelden 5 gun hostel rezervasyonuyapmak gibi. Sonrasinda iptal edersin.

  • fakyoras  (31.05.14 12:23:59)
@teknikekip girer çıkarım biliyorum da. daha geçenlerde bu durumun aynısını yaşayan birileri duyuru'da sormuştu. ispanya, italya arasında böyle sorun yaşayan birileri de cevap vermişti hatta. yani yani tıpkı benim durumum gibi ama onlarda fark iki gündü. bende ise sadece 1 gün. acaba daha yumuşak olurlar mı diyorum. ne saçma kuralmış arkadaş bu yaa..

@fakyoras ya çok güzel öneri de şimdi schengen başvuru formunda da belirtiyorsun gideceğin ülkeleri. ben başvuru formunda fransa'dan hiç bahsetmeyip oraya girersem sorun çıkmaz mı? aslında çıkmaz büyük ihtimalle hatta yapan milyonlarca insan vardır ama işte ben takıntılı olduğum için en küçük detayı sorun ediyorum kendime.

esas öğrenmek istediğim de fotoşokla 2'yi 3, 3'ü de 2 yapsam sorun olur mu acaba? bence olmaz gibi. olmasın yaa...

tikler sonra gelecek.
  • kisa bisey olsun istemistim  (31.05.14 12:32:13 ~ 12:35:54)
merhaba, Fransa için ayrı bir durum olabilir, gecenlerde amsterdam-paris turuna giden ve geçmiş yıllardan schengen vizesi almışlığı olan bir yakınım, basvuruyu hollanda uzerınden yaptı ama Fransa için de konsolosluga gidip parmak izi vs verdi. Siz en iyisi bileti aldığınız yeri veya daha iyisi Fransız konsolslugunu arayın sonradan üzülmeyin. hem de işin aslını tam öğrenmiş olursunuz.

  • islakkedicorbasi  (31.05.14 12:42:03)
Bu şengen işi çok abartılıyor. Tavsiyem hollanda gidiş dönüş thy rezervasyonu yapıp çıktısını alman. Sonra 1 haftalık booking.com'da ücretsiz iptal seçenği olan bi otelde amsterdam için fake rezervasyon yapman. Yani hollanda konsolosluğuna ben tayil boyunca amsterdam'da kalıcam diyosun, şengeni alınca gerçek planını uygularsın. Konsolosluğa tüm tatil planını anlatmaya gerek yok.

  • spatzle  (31.05.14 13:23:24)
teknikekip'in de dediği gibi ben de İspanya Schengen'i ile Amsterdam'a gittim. Hatta Paris'e geçtim, geri geldim Amsterdam'a. Ondan sonra Türkiye'ye geri döndüm. Schengen'i al da sonrasını çok takma bence, kasmıyorlar.

  • azimlii  (31.05.14 14:04:36 ~ 14:05:31)