Daha ne kadar sürecek?

Selam,

Sadece fikir almak istiyorum herkesten. Daha ne kadar sürecek böyle. Başlarda saçma sapan gaflar yapıyorlardı, gülüyorduk eğleniyorduk.

Ama şimdi bariz insan öldürmeye başladılar. Ne olacak nereye varacak bu işin sonu?

Twitter'da bir fotograf gördüm, bir grup afiş yapmış "halkımız silahlarınızı getirin intikam alacağız" gibi bir şeyler yazıyordu. Arkası gelir mi? Korkunç bu olanlar...

Kendine politik bir insanım ama insan ister istemez düşünüyor, ne susturur ne durdurur bu kanı?

şimdi tepede kendini kral ilan eden bir diktatör var halk örgütlenip diktatörü aşağı indirecek sonra bunu indirenler kendi arasında anlaşamayıp birbirlerine girecekler, yeni bir diktatör gelene kadar karışık ortam devam edecek.

  • basond  (22.05.14 23:18:51)
ya gidecekler ya gidecekler...

  • kirli biyik  (22.05.14 23:19:27)
ben ciddi anlamda korkuyorum artık :(

  • dessy  (22.05.14 23:20:48)
gülüp eğlenmeye devam edebilirsiniz. zira tüm bunlar müstehak. kimsenin de bir yere gideceği yok.

  • mahone  (22.05.14 23:23:16)
Bence hiçbir şey olmayacak. Sonu olmayan bşr karanlığa doğru sürükleniyoruz hatırlıyorum da bikaç sene evvel "darbe olur mu, asker niye suskun bu kadar" soruları vardı. Şimdi askeriye de onların. Halk mı? Halktan bir şey bekleme. Örgütlenemeyen bir lideri olmayan bölük bölük topluluklar sadece bu olaylar. Bu olaylar hiçbir işe yaramaz belli bir noktaya gelmeden. Örneğin gezideki kalabalığın iki katına ihtiyaç var. Her şehirde olmalı olaylar. Olacak ki bir işe yarayacak. Bilmiyorum ne anlattım be yazdım ama canım çok sıkkın sadece. Sadece imkanım olsa bir dakija durmam buralarda.

  • kablelvuku  (22.05.14 23:23:39)
şunu diyorsan olayı tekrar gözden geçirmek lazım:
"başlarda insan öldürmüyolardı ama artık öldürüyolar baksana"
zaten oluyordu, ve bu sadece kolluk ve güvenlik kuvvetleri eliyle de değldi. iş cinayetleri, "sosyal devlet" çatısında acından, soğuktan öldürülenler; ruhu öldürülenler vb.

evet onu isteyenler var ama bizim halk kolay kolay o hadde gelmez. onu diyenler ukraynadaki gibi şeyler olsun istiyorlar; ordaki çatışmaları körükleyenin de rusya-ab bloğu çatışmasının yansıması olduğunu bilmeyen kalmadı. "dış mihrak" diyolar ya boşuna değil.
  • dafaiss  (22.05.14 23:27:53)
@dafaiss bahsettiklerin her zaman olan bir şeydi her zaman da olacak (tabi ki masum kılmaz ama olan bu) . ülkenin geleneğiyle alakalı bence. herkes vergi kaçırmaya çalışır, çalışana az para verir, daha ucuz diye emniyetsiz yolu seçer vs.

ama devletin bu kadar şiddetlenip insanları sırf aidiyetinden (aidiyetin illa etnik kimlik, inanç olmasına gerek yok) dolayı öldürmesi esas düşünülmesi gereken, benim bahsettiğim.

belki yanlış anlaşıldım. ama tekrar tarif etmeye çalışayım. biz bu adamlarla şakalaşıyorduk, ama şimdi olay değişti. arkadaş ortamında şakanın bir anda boku çıkar da taraflar birbirine girer ya, öyle olduk. şu anda birbirine düşman olan 2 taraf var. eskiden bu kadar alenen düşman değildik bence.
  • lanetolasibeyaz  (22.05.14 23:36:43)
emperyalistler ve onların maşalığını yapanlar çoğunlukla "böl ve yönet/divide et impera" ilkesini düstur edinirler. biz olayları "ama devletin bu kadar şiddetlenip insanları sırf aidiyetinden (aidiyetin illa etnik kimlik, inanç olmasına gerek yok) dolayı öldürmesi esas düşünülmesi gereken."perspektifinden ele aldığımız sürece böyle gidecek.

bizim öyle olduğunu sanmamızı istiyorlar.

çünkü öyle dediğimizde bölünmüş ve yönetilmeye müsait hale gelmiş/yönetilmeye müsait halde kalmış oluyoruz.
  • dafaiss  (22.05.14 23:40:56 ~ 23:44:49)
gezi'de gördük: adamlar ıssız sokakta pusu atıp döve döve insan öldürüyo. kendi canlarına tehdit yokken plastik mermiyi kafalara kafalara sıkıyolar. atılan gaz kapsüllerinden kaç kişinin gözü çıktı... berkin'i gördük, bugün kafasına kurşun yiyeni gördük. bu insanları sakat bırakanlar, öldürenler çok rahat. hesap vermeden devam ediyolar. ya biz gerçekten çok korkağız. yok öyle gezide milyonlarca kişi yığıldık falan filan. eskiden bana da silahlı mücadele saçma geliyodu ama şimdi anlıyorum. biri gelecek, evine girecek, aileni öldürmekle tehdit edecek hatta öldürecek, sen de hala pasif bi şekilde hak aramaya çalışacaksın? aranmıyomuş işte böyle. yeminle içim kinle doldu ya. hele bugün öldürülen arkadaşın bebeğiyle olan fotoğrafını görünce parçalandım.

bizde zaten mücadele edilmez, mücadele etmeye çalışana da " ama siz de polise şiddetle karşılık verirseniz onlardan ne farkınız kalır böhüü" derler. bunu diyenler de o kadar fazla ki valla koca gezi'nin yüzde 80'i bu arkadaşlardandı sanırım. gözünü seveyim cumhuriyetçi ispanyolların... yenildiler ama hakları için şehirlisinden köylüsüne alayı savaştı 1936'da. italyan partizanlar ayrı, latin amerika ayrı... ulan ukraynalı faşistler bile silahlanıp çatur çutur hükümet devirdiler. yok yok biz çok korkağız ya valla.
  • zbamk  (22.05.14 23:59:30)