istanbul bilgi üniversitesi müzik bölümü

odtü fiziği bırakıp geçesim var. bölüm hakkında bildikleriniz neler? burslu kazanmak çok mu zor mülakatta neler soruluyo bilgisi olanlar paylaşabilir mii?

hevesini kırmak gibi olmasın ama bence 2000lerde enstrüman bölümleri kapandığından sonra bilgi müzik bitmiştir. o zamanki hocalar çok iyiydi. raci pişmişoğlu olsun imer demirer olsun bu isimler bilgi müziği adam eden insanlardı ama şimdi o isimlerden yeller esiyor okulda. ayrıca müzik okumak bu dönemde akıl karı iş değil gibi. bunu bizzat mezunlardan duymuştum. müzik piyasasını biliyor musun bilmiyorum ama bu işlerden para kazanmak okul okumak yerine best friend usülü işliyor. birçok alaylı isim okullulardan daha iyi paralar kazanıyor. birde para kazanan insan sayısıda çok az. piyasada belli başlı isimler bütün işleri kapatmış durumda. anca onlar çok dolu olunca iş geliyor diğer isimlere. mesela gezi zamanı 2 3 ay iş olmadığından kirasını ödeyemeyen arkadaşlarımız vardı. yani diyeceğim en azından okulunuzu bitirip elinizde bi mesleğiniz olsun. birçok arkadaşım var sabah 9 akşam 5 çalışıp akşam müziğini yapan. hatta bende hem öğrenciyim hem çalışıyorum hemde haftada bir iki işlere gidiyorum. umarım moralini bozmamışımdır ama durum böyle dostum. dersen ki benim paramda var burslu girmiycem zaten. o zaman bişey diyemem tabi.

ayrıca soruna gelecek olursak şuanda türkiyede kazanması en zor bölüm diye biliyorum. iyi kulağa sahip, enstrümanına hakim olmasına rağmen 2. senesinde giren tanıdıklarım vardı. ama çok istiyorsanız raci pişmişoğlunu facabooktan bulun. onunla biraz çalışın. o eksiklerinizi size söyleyip sizi yönlendirecektir zaten. ayrıca bölüm için iyi bir referans olacaktır. zira hem bilginin eski hocası hemde sürekli öğrenci yetiştiren biridir kendisi.
  • camiroquay  (21.05.14 12:11:08)
sitesinde sınav örnekleri mevcut aslında. onun dışında sadece performans bölümü olmadığı için, biraz daha çağdaş müziğe önem verdiklerinden dolayı genel olarak müziğe olan bakış açın önemli. kafası kırık insanları severler. sınavlarda teori önemli tabii ama bizim girdiğimiz sene teorisi neredeyse sıfır olan insanlardan %50 burs alan vardı. mülakatlar karşılıklı konuşma şeklinde geçiyor, herhangi bir zorluğu falan yok. senin müziğe dair düşüncelerini duymak istiyorlar. onun dışında portfolyo önemli tabii, ayrıca verdikleri projeye de ağırlık vermen gerekiyor. bir de genel olarak egoları bölüme zarar verebilecek kadar yüksek, kendi içlerinde bile türlü türlü entrikalar yaşayan bir eğitmen kadrosuna sahiptir. çıkar ilişkisi had safhadadır. 2-3 sene orada bulunduğunda baya gözüne çarpmaya başlıyor. öğrenci-öğretmen arasında bile egodan dolayı doğmuş, ilginç tartışmalar yaşanmıştır sık sık. yine de bu türden bir eğitimi türkiye'de pek fazla kurum vermiyor işte, kötünün iyisi, elimizdekiyle yetinmeliyiz gibi bir durum çıkıyor ortaya.

bu arada camiroquay'ın dediği gibi müzik okumada çok kararlı mısın tabii o da ayrı, bana göre de gereksiz harcanan bir dört yıldır. ha ufak tefek kafa açma konusunda belki yardımı dokunabilir ama onu da kendin okuyarak fazlasıyla edinebilirsin. elinin altında internet ve çok çeşitli kaynak varken, ben bu bölümün hocalarına maruz kalmayı tercih etmezdim. kafası oldukça düz çalışan herhangi bir müzisyen adına faydalı eğitim veriliyor, özellikle ilk sene fena değildir ama sonrasında çağdaş müzik eğitimi adı altında fazlasıyla insanları kısıtlayan bir bakış açısı sonucu sıkılan, üretkenliğine dahi etki ettiğini söyleyen çok insan gördüm. kaldı ki en faydalı sene dediğim ilk sene okuttukları kitap belli, metinler belli, ben derim al kitaplarını oku, müziğe olan yaklaşımını okuyacağın çeşitli kitaplarla zaten değiştirebilirsin. onun dışında işin teorisini de farklı bir şekilde öğrenebilirsin elbette.
  • tonoto  (21.05.14 12:14:45 ~ 12:26:55)
Ta zamanında burslu girmek için sınavına girmiştim. Sonra mülakatta yaptığım iş gereği "sen okulu bırakırsın uğramazsın buralara" deyip almamışlardı.

Değişik kafalar.
  • alperz  (21.05.14 12:19:41)
aman kardeşim, sakın yapma bunu. bir sürü tanıdığım var o bölümden. senin bilgi müzik'ten kastettiğin şey 2004 gibi falan tarihe karıştı. çok mutsuz olursun. sen odtü fiziği bitir, ilgilendiğin alan her neyse onunla ilgili eğitimini de dışarıdan al istersen. müzik yapmak için buna ihtiyacın yok.

  • locococo  (21.05.14 14:35:01)