yüzme bilmemek ve öğrenememek

yüzme bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum bu zamana kadar bir kaç kişi bana ögretme girişiminde bulundu ya sıkıldılar vazgeçtiler yada ben çok beceriksizim.
neyse geçen gün yüzme kursu buldum gittim konuşmaya ama çok utandım resmen utandım yetişkinler diye gittim ama etrafta yetişkin yoktu her yer çocuktu. kısacası kursa gidemeyeceğime kanaat getirdim be nasıl yüzme ögreneceğim ? bunun kolay yol yordamı bir şeyi var mı ?

psikolojik bişey sanırım annem de öğrenemiyor defalarca denedik +kursa gitti. sonuç yine yüzemiyor. erkek arkadaşım da aynı şekilde yüzemiyo çocukken boğulcakmış mı öyle bişi. çözüm kafada.

  • mula  (17.05.14 03:13:26)
ben ogretirim. bi bira ismarlarsin.

  • she was my baby  (17.05.14 03:33:12)
bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyor ve susuyorum :)

  • mea maxima culpa  (17.05.14 03:44:48)
bir kova suya yüzünüzü daldırıp 1 dakika nefes almadan durabiliyo musunuz?

  • compadrito  (17.05.14 03:52:45)
özel yüzme kursları var, beş yüz liraya ama bire bir oluyor. ataşehirde falan vardı. bir bak istersen.

  • romantikedebiyatci  (17.05.14 03:56:54)
öğrenmeniz gereken bir şey yok. yüzmek için bir şey yapmak gerekir sanıyor insanlar.

ilginç olan şu ki: yüzme bilen biri olarak kendimi daldığım suyun dibinde serbest bıraktığımda orada kalamıyorum, istemediğim halde yüzeye çıkıyorum.
yahut su yüzeyinde dursam öylece, ağzım ve burnum arasında bir noktada sabitleniyor suya batışım. ya da sırt üstü suya uzandığımda mümkün değil batmıyorum. vücudumun büyük bir kısmı suyun altında kalıyor ama göbeğim ve yüzüm suyun üstünde kalan kısımlar oluyor. insanın özkütlesi ve suyun özkütlesi arasında çok ama çok ince bir ölçü var. vücut hacminiz azıcık daha artış gösterirse özkütleniz biraz daha azalıyor ve vücudunuzun suyun üstünde kalan kısmı artış gösteriyor. suyun kaldırma kuvvetinden daha çok yararlanmış oluyorsunuz.

unutmayın, suya rağmen yüzmeyiz, su sayesinde yüzeriz. yani suya karşı savaşmayacağız. mücadele vermek zorunda değiliz. tersine bize sunduğu kaldırma kuvvetinden yararlanıyoruz.

vücut hacmini nasıl artırırsınız? ciğerlerinize havayı doldurup(ya da diyafram) endişelenmemek için boyunuzu geçmeyen bir havuzda ayaklarınızı yerden kesin. azcık suya batar gibi olduktan sonra dengelenecek ve geri su yüzüne çıkacaksınız. ama ciğerlerinizdeki havayı tamamen boşaltırsanız, vücut hacminiz küçülecek, özkütleniz artacak ve batacaksınız. nefesinizi tamamen verdikten sonra yaklaşık 5,6 saniye kalabilirsiniz nefes almadan. o 5-6 saniyede deneyin, göreceksiniz.

boğulmaktan korkan insanlar, ya da yüzme bilmeyen insanların yaptıkları tipik davranışlara bakın: endişe yüzünden sık sık nefes alıp vermek, çırpınıp durmak ve yorulmak.

kısacası başlarda suya girdiğinizde havayı ciğerlerinizde ya da karnınızda daha çok tutun. ama soluk veriş ve alışınız da çabucak gerçekleşsin. yani nefesinizi hızlı verin ve hemen ardından hızla alın. sonra tekrar ciğerlerinizi dolduran havayı az daha tutun. ulaştığınız vücut hacmini az daha koruyun.

buna ek olarak aynı anda el ve ayaklarınızla çok sık olmamak şartıyla, yavaş yavaş, vücudunuzu yukarıya ivmelendiren hareketler yapın. ayakları suyun dibine doğru çırpmak ve ellerle de yine aynı şekilde suyu aşağı bastırmak. ama çok sakin ve yavaşça. sanki tvnin karşısında elinizle saçlarınızı okşar gibi.

suyun içinde vücut açınız da hafif geriye yatık olmalı tabi. böylelikle vücudunuzun suyun yüzeyinde kalan kısmı için yüzünüzü ayırmış olursunuz.

biraz bu dediklerime çalışsanız bile, o ara sergileyeceğiniz çabayla yolunu bulursunuz. en, en fazla 1 hafta veriyorum.
  • kmtetrfn  (17.05.14 04:01:57 ~ 04:09:32)
yüzme cesaret ve azim işi. yüzme kursuna gidin bence.

  • benoyledemekistemedim  (17.05.14 04:16:02)
Cesaret isi sen o kursa cocukta olsa yazilirsan cesaret ozguven olur:) etrafi takma not yu
uzme kursu cesaret vermez teknik verir oda senin psikolojini duzeltmetye yetmez .
Ornek bi tanidigim var:p oda kursata gitti ogrenemedi kendisi ayagi deymeyen yere atladi :))
Ayaginin yere deydigi yerde ugras atla filn.
  • Barbunya2  (17.05.14 07:51:11)
@compadrito hatta bunu denizde de yapabiliyorum, denize karşı aslında bilinçli bir korkum yok

  • exodia  (17.05.14 13:55:12)
taam o zaman, yüzme bilen bir kişi size bu işi 1 haftada öğretemiyosa, denizde, belinize kadar gelen yerde alıştırmalar yapa yapa kendi kendinize öğreneceksiniz. bir kaç kulaç açığa, bir kaç kulaç kıyıya şeklinde. yanınızda da size göz kulak olacak, panik olmanızı önleyecek, sakin yaradılışlı ve sabırlı biri olursa, bek şugar olur.

  • compadrito  (17.05.14 14:36:24)