Full Frame'e Geçiş

Muhtemelen daha önce de çok sorulmuştur;

Bugün DSLR makinemi full frame bir makine ile değiştirmek istesem en mantıklı seçenekler neler olurdu?

Profesyonel değiliz. Stüdyo çekimleri yapmayacağız. Geziler sırasında loş ortamda çektiğimiz şeylerin gürültülü olması, aşırı güneşli havalarda makinenin dynamic range'inin yetersiz kalması (gölgeler karanlık veya aydınlık yerler saturasyonda) gibi nedenlerle full frame, HDR çekim yapmaya uygun (bunu otomatik yapabiliyor olsa güzel olurdu) yeni nesil sensöre sahip, çok ağır olmayan bir makine almak istiyoruz.

Güncel cihazları takip etmediğimden önce burada sormak istedim.

"Profesyonel değiliz. Stüdyo çekimleri yapmayacağız."

Eger bu isten para kazanmiyorsan ya da cidden bir makinaya 5000 dolar vermek koymayacaksa full frame cok mantikli degil bence. Bir de cok agir olmayan demissin, FF gulle gibi olacak. En basitinden yeni bir model almak problemi cozecektir zira yeni makinalarin en avantajli oldugu nokta dynamic range ve iso zaten.

Ben sahsen DSLR'dan mirrorless a gectim cunku tasinabilirlik bir sorun haline gelmeye baslamisti. Elimdeki makina Sony NEX-6, D7000 ile ayni sensoru kullaniyor (sadece ayni boyut vs degil, bildigin ayni sensor). Yeni modeli ckti hatta A6000 o da guzel. Dynamic range optimizer ve auto hdr gibi guzel secenekleri var. Yalniz bu noktada soyle bir sey var: RAW cekiyor muyuz?

Cunku auto hdr dro filan guzel seyler lakin en guzel, en bir istedigin dynamic range elde etmek icin RAW edit sart. Dersen ki RAW cekmiyorum ama FF kullanicam, zaten yazik gunah makineye yahu.

Ha, bir de sony en son A7'yi surdu piyasaya, full frame mirrorless. Illa FF olsun ama agir olmasin diyorsan guzel alet ama araba fiyatina satiliyor.
  • fortisvita  (16.05.14 22:21:50 ~ 22:22:58)
şu an ne ekipmanın var? lensler? hangi marka? yani atıyorum 3-4 canon lens varsa nikona geçme. ama 5dm2 alabilirsin. ikinci el bile alıp biraz keyif yapabilirsinn. ama diğer arkadaşın önerileri mantıklı. bi de bütçen önemli. varsa paran al abi 5dmark3 yanına bi 70-200 f2,8 ayrıca 50 mm 1,4 ve bi de 24-70.. güzel güzel çek. ha bi de raw çekmiyorsan ff almayı da çok önemseme.

  • ben smyrna  (16.05.14 22:26:41)
Bu arada elindeki lensler konusuna deginmedim cunku APS-C uyumlu olma ihtimalleri yuksek. Ha, FF lensler varsa ikisine de uyar sonucta ama APS-C lensler full frame ile uyumlu olmayacak.

  • fortisvita  (16.05.14 22:43:05)
bu işten para kazanmıyorsan full frame gereksiz kalacaktır. canon kullanıyorsan belki de magic lantern istediğin şeylere bir çözüm getirir? he dersen eşşek yüküyle param var harcamam lazım, o zaman 6d, 5d2-3 çakıver.
buarada magic lantern dual iso ile sensörün yarısını (atıyorum) 100 kalan yarısını 1600 iso ile çekebiliyo onu denemeyi çok isterdim, dediklerine göre 14 stop range'e sahipmiş. www.magiclantern.fm

  • stereoseyfi  (16.05.14 22:52:43)