Ne diyorsunuz bu konuda?

Normalde facebook'ta siyaset konuşmam ama dün birinin yazdığı bir yazı beni çok rahatsız edince dayanamadım.Kimseye sataşmadan,siyaset yapmadan rahatsız olduğum şeyleri açıkladım.Sonra arkadaş şöyle bir şey yazınca dondum kaldım.

Gerçekten ülkeyi bu kafadaki insanlar mı yönetiyor? Dünden beri düşünüyorum bu yazdığını ama yok aklım almıyor.Bu zihniyetle nereye kadar gidecek bu ülke.

mal la bu, uğraşma. yani ne desen de boşa gidecek. vakti zamanında ben de olsam yazar cevap verirdim de, böyleleri yüzlerine tükürsen yarabbi şükür diyecekleri için kendini yormuş olursun.

en fazla sen mantıklı bir cevap yazacaksın doğruları ortaya koyacaksın, o da daha da saçma bir cevap yazacak.

kim bilir belki haarp ile yaptılar der, ya da madencilere telekinezi yapılmıştır uzaktan ve kendi kendilerine yangın çıkartmışlardır der.

Sonuç olarak ona cevap olarak birşey yazma ama doğru bildiklerini yaz, fikirlerini yaz, böylelerin yazdıklarını da görmezden gel, yaşayan spam bunlar.
  • cursor  (16.05.14 09:58:56)
bu solcu kafası da çok güzelmiş hakkaten.
sırf ülkemi böyle kişiler mi yönetiyor diye sızlanmak için soru soruyorsun. amacınız siyaset yapmak.

ayrıca "helikopterden taş atıyor polis", başbakan 15 yaşındaki kızı dövüyordu kız "yapma abi" diyordu yalanına inananlar salak olmuyor devrimci oluyor mesela...
  • ne nicki be  (16.05.14 10:02:18 ~ 10:09:55)
(git: 774516) dün bu yazının benzerini bende gördüm ve takıldığım yerleri sordum. sorunca direkt şöyle bi kenara trollerin arasına koydular ya canları sağolsun.

ama ben cevap veremediğim için sorma gereksinimi duydum ve bugün bir şey daha okudum.

madem bu sabotajsa neden bu sabotajı planlayanlar özelleştirmenin elinde olan bir madeni seçmeyi tercih etsinler ki ? hükümeti düşürmek devlete bağlı bir madeni patlatıp orada katliam yapmak oysa ki çok daha mantıklı.

öyle her işine gelmeyini ben yapmadım miki yaptı derlerse kimse sikine daşşağına sallamaz. koy ispatı önüme yapan hangi parti hangi kesimse kim olduğu önemli değil biz halk olarak tepkimizi vereleim.
  • tekil3.şahıs  (16.05.14 10:23:04 ~ 11:50:12)
başbakan 15 yaşındaki kızı dövüyordu kız "yapma abi" diyordu yalanına inananlar salak olmuyor çünkü zaten başbakan vatandaş dövüyor,korumalarına dövdürüyor,müsteşarına dövdürüyor,15 yaşında bir çocuğun ölümünü makul görüyor.

polisin yaptıkları zaten ortada.öldürdüğü ve yaraladığı insanların haddi hesabı yok.taş atması da beni şaşırtmaz açıkçası.zamanında içişleri bakanının toma suyunda kimyasal madde yoktur yalanı da sonradan ortaya çıktı.

götümüzden uydurduğumuz fantastik şeylere kuran'a inanır gibi inanmıyoruz.
  • phoenix58  (16.05.14 10:26:25 ~ 10:31:26)
fanatikçe önüne sürülenlere inanmak isteyene şu noktada yapabilecek bir şey yok. solcu kafası, israil kafası bilmem ne diye diye etrafta kuduranları da, bu kraldan kralcılara da çok bulaşmamakta fayda var. canı yanan zaten yavaş yavaş uyanıyor.

  • merena  (16.05.14 10:29:21)
her şey bi yana insan bi konuda demez mi? ben hata yaptım diye.
kraldan daha çok kralcı olan kesim.
anlamadan, sorgulamadan, düşünmeden inanmak ve sonuç bu işte.
  • seyduna6687  (16.05.14 10:39:20)
sözlükte bana kedicik derdi'nin yazdığı bir yazı da var. o da olayları hükümetin organize ettiği ihtimalini savunuyor.

(bkz: soma faciasının organize edilmiş olması ihtimali)

entry'nin başında verilen gezi parkı direnişi hakkındaki entry'yi oku, sonra da videoyu izle. sonra da asıl entry'yi oku...
  • kisa bisey olsun istemistim  (16.05.14 11:05:55 ~ 11:06:06)
bir kere durumun trafoyla alakası olmadığını açıkladılar 10 kere. ama kendi tabanına böyle teorileri öyle güzel ince ince yayıyorlar sonra da hiç bir yanlış yapmamış oluyor iktidar. her hatada suçu karşıya atıp sıyrılmayı çok güzel yapıyorlar.

  • patiska  (16.05.14 11:09:14)
resimde yazanların doğru olmadığına dair ne gibi bir kanıtın var ki? bizzat orada mıydın, haber kaynağın ne, sana "öyle olmadığını" söyleyenlerin saman altından ne sular yürütme ihtimali olduğunu düşündün mü, ne kadar düşündün? halk tv mi, twitter mı, habersol mu? hiçbir plan programları olmamasına rağmen akp istifa edince herşeyin mükemmel olacağını öngören parti ve sermaye bloklarına yakın duran veya onlara kananlardan hangisi? bu zihniyeti bilemicem de senin zihniyetinle bir yere gidemiceği, daha doğrusu çeşitli sermaye bloklarının boyunduruğua altında kalmaya devam edeceği kesin.

  • dafaiss  (16.05.14 11:53:58 ~ 11:54:49)
@dafaiss;

sabotaj olabilir yada olmamıştır. ama 'camiye ayakkabı ve bira şişeleriyle girdiler' ve 'Savas cikarmak icin kendi turbemizi bombalar, topraklarimiza fuze atariz' diyen bir grubun altından böyle bir alt metin yazılıp içi doldurulamazsa hiç bir şey ifade etmez.

her patlak veren bir krizde olayın sorumlularını dışarda arayıp mesuliyeti kabul etmeyen bu adamlar işi partizanlığa döktüğü müddetçe insanların nefreti hiç tükenmeyecektir.
  • tekil3.şahıs  (16.05.14 12:10:06)
@tekil3şahs: yani akp ve akplilerin ak dediğine "ak olsa bile" kara demeliyiz demek herhalde bu? elbette şüphe daha fazla olur, olacaktır dediklerinden sonra da bu kişinin onlardan biri olduğunu nereden biliyoruz ki?

  • dafaiss  (16.05.14 12:30:36)
Çeşitli haber kaynaklarına çıkan maden mühendisleri, afad yetkilileri hatta bakan kendisi trafodan kaynaklanmadığını söyledi. Detaylı inceleme yapılınca resmiyet kazanır bu durum.

Akp'nin ak dediğine kara demek değil hatta bu komplo teorilerini çıkaranlar tam tersi her şeyi akp dışındaki bütün güçlere yıkabilmek için ak olana kara diyor. Dış mihrak, faiz lobisi, robot lobisi, paralel yargı, paralel örgüt, cemaat, cehape zihniyeti...Akp hariç herkesin suçu var bu ülkedeki her basiretsizlikte.

Şu an bunun komplo olduğunu söylemek, insanları böylesine bir felaket için bilerek yaptı diye cinayetten suçlamak denetim yetersizliği ve altyapı eksikliğinden kaynaklanan bir durum olduğunu görmektan çok daha akla yatan bir şey herhalde sizler için. Bu ülkede iş kazaları hiç yaşanmıyor çünkü.
  • patiska  (16.05.14 12:35:17 ~ 12:39:48)
siz mal diyerek asagilamaya devam edin. daha cok catlayacaksiniz.

  • tutun kolonyasi  (16.05.14 12:40:22)
@dafaiss;

Orada yazılanların yanlış olduğunu bilmek için alim olmaya gerek yok.Sadece biraz gündemi takip etmek yeterli.Tabi okumayınca,sorgulamayınca böyle durumlara düşebiliyor insan.Yine de Bilal'e anlatır gibi anlatacağım;

1) Mecliste kimse yokken önerge verildi ve hemen geri çekildi diyor.Meclis çiftlik mi ne demek kimse yokken önerge verildi?Ne demek akpli vekiller görmeden geri çekildi? Meclis başkanı olmadan mecliste önerge verilebiliyor mu?Zaten akpli vekillerin reddettiği açık.Bunlar kayıt altında hep.Daha kendi partisinden bi haber. Burada da önerge sırasında bakanların kahve sohbeti gayet güzel görünüyor.(git:bianet.org )

2)Köylülerin iddialarına göre bölgeye trafo kontrolü yapan bazı kişiler gelmiş.İddiayı ben atmıyorum atan kimse açıklasın bu kişileri ya da köylüleri.

3)Trafo patlıyor demiş.Bugün Soma Holding trafodan kaynaklanmadığını söyledi.Trafo sağlammış.(git:www.radikal.com.tr )

4)Olaydan hemen sonra elinde pankartlarla meydana fırlamış. Kim bu fırlayanlar? Hangi pankart bunlar? Hangi meydana çıkmış? Gösterin.

5)Hrant Dink cinayeti gibiymiş.Nasıl bağladıysa artık.Biz Hrant Dink için de sokağa çıktığımızda "Hepiniz Ermenisiniz" diyenlerde yine bu zihniyet.

6)Nerede bu binlerce pankart?

7)Şirketin sahibi Chp'liymiş. Alp Gürkan'ın hükümetle arasının ne kadar iyi olduğu konuşuluyor zaten.

Yani bu iddiaları ben atsam delillerini ortaya koyarım.Ama bunların hepsinin uydurma olduğu belli zaten.İnternette ufak bir araştırmayla hepsinin yanlış olduğu da ortada.Ama akp türkiyesi'nin sorunu bu.Biri kafasından bir şey uyduruyor sen onun yanlış olduğunu ispatlamaya çalışıyorsun.Asıl iddiayı ortaya atanın ispatlaması lazım, benim değil.

Yanlışa yanlış demek neden bu kadar zor geliyor? O önerge kabul edilseydi bugün çok farklı olabilirdi.Maden ocağının denetimi niye rahatsız etti?Şimdi bu kişilerin hiç öyle ağlamaya sızlanmaya hakkı yok.Hem denetimi kabul etme hem de ölenlere timsah gözyaşı dök.sırf hükümeti savunacağım diye insanlar düştükleri durumun farkında değil.

@tutun kolonyasi;

bu rezilliğin ve alçaklığın bir parçası olmadığım için çok rahatım.asıl siz çatlayın.kömürün karası kalplerinize işlemiş.
  • phoenix58  (16.05.14 13:39:58 ~ 14:48:46)
yazdığımdan akpyi savunduğumu çıkartabilecek denli okuduğunu idrakten aciz olduğun için sana anlatacak bişeyim yok, boşuna uğraşmışsın hepsinden haberdarım. böyle devam et daha iyi senin için, zira @ne nicki be'nin dediği gibi, sırf sızlanmak, sonra da verdiğin cevaplarla "kendine" ne kadar haklı olduğunu kanıtlamak için soru sormuşsun, bir şeyleri anlamaya çalışmak için değil.

anlamaya çalışma konusunda karar değiştirirsen şuradan başlayablirsin:
(bkz: reel politik)
  • dafaiss  (16.05.14 13:54:38 ~ 13:59:14)
yazdıklarından başka bir anlam çıkmıyor çünkü.ayrıca benim haber sol ve halk tv'yi takip ettiğimi nereden çıkardın peki?

bildikleriniz varsa açıklayın,anlatın bilmediğimiz bir şey varsa öğrenelim.ben bu anlayışı konuşalım diye duyuruyu açtım.sen geldin "orda mıydın?","araştırdın mı?","haber kaynağın ne?" gibi sorularla anlamsız bir tartışma açtın,cevap verince de, "kendini haklı göstermeye çalışıyorsun" diyorsun.
  • phoenix58  (16.05.14 14:03:00 ~ 14:51:50)
işte o bir dayatma, sözü ben söylüyorum ama ne anlam(lar) çıkabilieceğine dair son kararı sen veriyorsun, bu işte bir gariplik yok mu?
haber sol veya halk tv sadece bir örnekti, onlar da senin yaklaşımına sahip, bu yaklaşıma sahip bütün haber kaynaklarını da ekleyebilirsin o listeye. dolayısıyla "bu mevzu içinde" abes örnekler olmuyorlar.

düzen: o sorular kendi tavrını daha iyi okumana "belki" vesile olabilecek retorik sorulardı.
mesele şu, oraya yazdıklarını koyduğun arkadaşın çeşitli sebeplerle güvendiği ve dediklerine itibar ettiği haber kaynakları ve medya organları var, aynı şekilde senin de çeşitli sebeplerle güvendiğin ve aktardıklarına itibar ettiğin haber kaynakları ve medya organları var.

ama onların "sahip"leri var. mesela sözleri üzerinde konuştuğumuz misal verdiğin kişinin haber kaynağının kod adına ALİ diyelim, seninkine de VELİ diyelim.

ALİ haberleri bu şekilde aktarmak zorunda çünkü sermayedarları veya onların ortaklarına toz kondurmamalı. VELİnin sermayedarları ise onlarla rant kavgası içindeki karşı sermaye grubundan, dolayısıyla haberleri ona göre vermeli. ama aynı zamanda rant kavgasını kazandığında, ALİ'ye üstünlük sağladığında kendi varlığını sürdürmesini engelleyecek haber metinleri de kullanmamalı.

mesela ALİnin önlem alması gerektiğini söyleyebilri ama, ALİ işinden olup yerine kendisi VELİ geçtiğinde o da madencilik yapacak değil mi? o zaman şu soruyu soramaz veya senin sormanı engelleyecek şekilde aktarır her şeyi: "neden insanlar yerin altına girmek zorunda? madenlerin alternatifi yok mu? veya bu işi makineler yapamaz mı?" bunları soramaz çünkü o da bu işten para kazanmak için pusuya yatmış durumda. bunun yerine der ki "yaşam kutuları, önlem alınmıyor vb."

bu mesele de sen ve misal olan feysbuktaki yazıyı yazan kişi arasındaki bir "olması gereken ideal yönetim" benzeri kavgalara dönüşür.
  • dafaiss  (16.05.14 14:05:52 ~ 14:29:27)