excel?> pivot veya remove duplicates kullanmadan benzersiz değer sayısı?

A sütununda "isim", B sütununda "gidilen yer" hücreleri olsun:

A B
Ali antalya
Ali izmir
Ali antalya
Veli izmir
Ali samsun
Ayşe yozgat
Ayşe istanbul
Ali antalya
Derya kütahya
Ayşe istanbul
Derya antalya
Derya kütahya
Derya antalya

Remove duplicates/yinelenenleri kaldır veya pivot tablo/özet tablo veya VBA kullanmadan her bir isim için yinelenmeyen kaç değer olduğunu bulmak istiyorum. örneğin

İsim Gidilen farklı şehir sayısı
Ali ?formül? (sonuç: 3 - ali, antalya izmir samsun olmak üzere üç farklı şehre gitti)
Derya ?formül? (sonuç: 2 - derya, kütahya ve antalya olmak üzere iki farklı şehre gitti)

Nasıl yapılacağına dair bilgisi olan var mı? Şu an bu tür işlemleri sürekli pivot alarak veya yinelenenleri kaldırarak yapıyorum ama şu dediğim formül ile halledebilirsem birçok çalışmada zaman kazancım olacak.

=SUMPRODUCT(1/COUNTIF(B1:B15;B1:B15)) ile B1-B15 arasında kaç tane benzersiz/mükerrer olmayan değer olduğunu buluyorum ama formüle koşul ekleyemiyorum. Yani şu anki formül "bu aralıkta kaç benzersiz değer var?" ama bana lazım olan "şu aralıkta bulunup o aralıkta ziyaret eden kişi Ali olan kayıtlarda kaç benzersiz değer var?" sorusunun cevabı.

Makrolarla olur dersen kodu yazayım hemen.

  • cakabo  (06.05.14 23:13:16)
@cakabo, teşekkür ederim ancak makro kullanmadan yapmam lazım.

-cevaba cevap niteliğinde ama silme moderatör-
  • gogu delen adam  (06.05.14 23:16:59 ~ 23:17:06)
makro ya da yinelenenleri kaldır kullanmadan olmaz gibime geliyor.

  • himmet dayi  (06.05.14 23:22:53)
Makro olmasa da kendi formülünü tanımlasan olur mu :)

  • cakabo  (06.05.14 23:31:38)
ben hala =SUMPRODUCT(1/COUNTIF(B1:B15;B1:B15)) nasıl benzersiz değerleri buluyor onu anlamaya çalışıyorum :D. hem sumproduct'un hem de countif'in ilk defa bu şekilde kullanıldığını gördüm.

  • king lizard  (06.05.14 23:34:39)
@himmet dayi, aslında mümkün gibi.

hatta, sonunda buldum. örneği de eğer incelemek isterseniz paylaşayım: www.dropbox.com

A ve B'de isim-ziyaret ettiği il var.
F1-F4 arasında Ali Veli Ayşe Derya olarak 4 farklı isim var.
Şu da G1 formülü:

=COUNT(1/FREQUENCY(IF($A$1:$A$50000=F1;IF($B$1:$B$50000<>"";MATCH($B$1:$B$50000;$B$1:$B$50000;0)));ROW($B$1:$B$50000)-ROW($B$1)+1))

(ctrl+shift+enter ile çalıştırılıyor)
Formül aşağı çekince de diğer isimler kaç farklı şehir ziyaret etmiş gösteriliyor.

-cevaba cevap niteliğinde ama silme moderatör-
  • gogu delen adam  (06.05.14 23:42:21)
A3'te
=A1&B1 kullanarak hucreleri birlestir, sonra da A3 deki benzersiz degerleri saydir.

  • ocaan  (06.05.14 23:43:44)
@gogu delen adam

saygılar.

ctrl + enter ile girilen formüllerin hastasıyız.
  • himmet dayi  (06.05.14 23:44:38)
@ocaan; amaç toplamda kaç tane benzersiz değer var ona bakmak değil. amaç, bir hücredeki değere ait, bir tabloda kaç tane benzersiz değer olduğuna bakmak. o yüzden yazdığınız yöntem istediğimi karşılamıyor.

@himmet dayi; est. :)

-cevaba cevap niteliğinde ama silme moderatör.-
  • gogu delen adam  (06.05.14 23:53:54)