Soyadımı değiştirsem mi?

Evlilik dolayısıyla soyadım değişecek yalnız kendi soyadımı da kullansam mı kullanmasam mı karar veremiyorum.

Şöyle ki; kendi soyadım çok güzel ve çok çok nadir rastlanan bir isim. Türkiye'de hepitopu 20 ailede varsa vardır. Hem de adımla uyumlu, 5 harf + 5 harf şeklinde. Tek dezavantajı zor anlaşılması. Hem ismim hem de soyadım zor anlaşılır aslında.

Alacağım soyadı da biraz yerel ve 8 harfli hem de ilk söyleyişte anlaşılmıyor, harflere biraz bastırmak gerekiyor.

Şimdi kendi soyadımı kullanmak istiyorum, çünkü çok sevdiğim soyadımı bir anda silip atmak istemiyorum. Ama bi taraftan da alacağım soyadıyla birlikte hem çok uzun olacağı hem de karşı tarafa anlatmakta çok zorlanacağım için istemiyorum.

Siz olsanız ne yapardınız ya da ben bu durumda ne yapmalıyım?

Edit: Sadece kendi soyadımı kullanabileceğimi biliyorum ancak bunu istemiyorum.

Teşekkürler.

erkek olurdum. o daha kolay. sonra uğraşmazsın soyadını değiştirmekle falan.. :p

  • biz siz onlar bensiz daha mutlular  (02.05.14 17:06:47)
artık erkek tarafının soyadını hiç almayabiliyorsun.

  • omonia  (02.05.14 17:07:24)
kocanin soyadini al

  • a340  (02.05.14 17:07:25)
sadece kendi soyadını kullanamıyor kadınlar böyle insan haklarına aykırı bir kural var. kendi soyadını kullanmak istiyorsan, eşinin soyadını da kullanman gerekiyor çift soyad olarak. bence kendi soyadını da kullan. ne kadar zor olursa olsun.

  • rock n roll  (02.05.14 17:07:41)
adını soyadını merak ettim, Deniz Derin gibi bir şey mi?

  • [silinmiş]  (02.05.14 17:10:03)
iki adım var 5+5 soyadım da 8 harf bir de ...oğlu gibi bi soyisim gelirse şenliğe bak :O
ben düşünmüyorum kendi soyadımı tutmayı.
sen ekli haliyle 5+5+8 olarak benim bekar halimle aynısın uzun filan değil seviyorsan tut soyadını derim.
anlaşılmama meselesini de boşver resmi yerlerde zaten TC no ile herşey çıkıyor insanlar da yanlış anlasalar bile unutmazlar fena mı
  • niye ama  (02.05.14 17:10:04)
Soyadını çok merak ettim. Benim soyadım da bizden başka toplasan 2-3 ailede vardır. Allah'tan erkeğim :D

  • pomaks  (02.05.14 17:11:16)
bence akademik makale yazmadıysanız, marka olmuş bir isminiz yoksa, soyisminizi değiştirmek iş hayatınızı çok büyük oranda etkilemeyecekse eşinizin soyismini alın sadece. ben bu soyisimden vazgeçmeme işinden biraz sinir oluyorum sağlam bir sebebi yoksa. (fikirlerimizi sorduğunuz için bu kadar açıkça yazıyorum.)

bir de sadece kendi soyisminizi kullanamazsınız. kendi soyisminizle ya da onsuz eşinizin soyismini kullanmak zorundasınız.
  • golgem var iyi ki golgem var  (02.05.14 17:32:03)
ozer ciller karisinin soyadini almisti. kocan senin soyadini alsa?

  • madeleine elster  (02.05.14 17:36:25)
eşinin soyadını al. ilerde çocuğuna hep annesinin kızlık soyadını soracaklar, tüm banka güvenlik sistemimiz bunun üzerine kurulu. çocuğunun güvenliğini düşün.

  • trajikomix  (02.05.14 17:41:46)
omonia+1 yeni düzenlemeyle kızlık soyadınla devam edebiliyorsun.

yalnız bilinmeyen veya zor anlaşılan soyadı çok can sıkıcı bir şey, benim de öyle oradan biliyorum. arada "ulan evlensem de kurtulsam, adamın soyadı da ya yılmaz ya öztürk olsa" diye dertleniyorum o derece. adımın yanlış yazıldığı kargo-mektup ve faturaları biriktirseydim müze açabilirdim.

ne diyim siz bilirsiniz.
  • shiranai  (02.05.14 17:42:04)
@rock n roll, sadece kadın soyadını artık kullanabiliyor
www.hurriyet.com.tr

  • freebird5406_2  (02.05.14 17:44:22)
freebird, bilmiyordum bunu.
o zaman arkadaş sadece kendi soyadını kullansın :)

  • rock n roll  (02.05.14 17:52:01)
benim soyismim tek bizim ailede var ve ben değiştirmeyi düşünmüyorum. erkek hegomanyasını reddetme adına onun soyadını alma bence, o sana sahip falan olmuyor çünkü. öyle bir şey olsa sen de ona sahip oluyorsun o da senin soyismini alsın o zaman.

  • ayselc  (02.05.14 17:52:33)
Kocaninkini hiç alma ya da ikisini de al. Kocan da senin soyadını alabilir bu arada. Tansu Çiller'in kocası gibi olur.

  • Lim5  (02.05.14 18:53:40)
eşin senin soyadını alsın. bir erkeğin soyadı eşinin soyadıdır.

  • rock n roll  (02.05.14 18:58:21)