Toplanın uzaylı soru var...

Merhaba Sevgili Carl Sagan'lar, Geleceğin Hawking'leri, Hubble'ları!

Şimdi evrenin 13.7 milyar yaşında olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu düz 14 yapalım öncelikle. Evrenin ''sınırlarının'' ışık hızında merkezden uzaklaştığını yani evreni ışık hızında büyüyen bir küre olarak düşünelim. www.bulutsu.org Bu durumda 14 milyar ışıkyılı yarıçapında bir evrenin içindeyiz. Şimdi o kadar büyük bir insan düşünelim ki ayakları ve başı arasındaki mesafe evrene sığmasın. Gövdesi tam evrenin merkezinde ya da büyük patlamanın olduğu yerdeyken kolunu açtığında evrenin sınırlarına ulaşabilsin. Bu insan, diyelim ki kolunu olağan bir şekilde sadece bir saniye içinde kendine çekiyor, gövdesine yapıştırıyor. Bu süre içinde milyarlarca ışıkyılı mesafeyi katediyor. Sadece bir saniyede. Bu çılgın vatandaşın eli hakkında ne söylersiniz? Yani ışık hızına çıkar hatta bu hızı geçer mi? Yoksa elini ışık hızına çıkarmak için gereken enerji sahip olduğu enerjiyi mutlaka geçeceğinden elini ışık hızına çok yaklaştırsa bile bu hızı geçemez mi? Bu yüzden de kolunu kendine çekmesi milyarlarca yıl mı alır? Nedir yani? Neler olur?

Bu da paint'te hazırladığım görsel: i.imgur.com

Edit: tabi olayın bir de bu insanın algılamasındaki yavaşlık boyutu falan var ki hiç girmiyorum. bilginin sinirlerdeki akış hızı, beynin etrafta olup biteni algılaması vs... Ben sadece dışarıdan gözlemleyen biri olarak olayın nasıl görüneceğini sorguluyorum.

Evrenimizde ışık hızını aşmak mümkün değil.Bu değişmez bir sabittir.Bir foton dahi ışık hızını aşmaya niyetlense gereken enerji miktarı sonsuzdur der bilim insanları. Işık (ya da foton diyelim) saniyede 300 bin km hızla gittiğinden dolayı onun için zaman yoktur. Doğması ile ölmesi arasında geçen zaman sıfırdır.Bir makale vardı bulursam paylaşırım.

  • Godless  (01.05.14 20:24:24)
@babamsagolsun

hehe. çok boş vaktim vardı. uzay, ışık hızı, fizik, astronomi falan bunlar da amatör olarak ilgilendiğim şeyler olduğundan böyle bir şeyin aklıma gelmesi kaçınılmaz oldu. aynı örnek türetilebilir ama çok karışır. örneğin kan akış hızı ne olur? kan beyine bir saniyede giderken ışık hızına mı çıkar falan... ama girmeyelim ortalık çok karışır.:D
  • kisa bisey olsun istemistim  (01.05.14 20:26:50)
Edit yapamadım nedense.Makale aşağıda.Gayet açıklayıcı.
evrimagaci.org

  • Godless  (01.05.14 20:27:47)
@Godless

evrimagaci.org'u takip eden hatta ekşi sözlük'te başlığını açan kişi olarak bu makaleyi henüz okumamıştım. Ancak neredeyse tamamı bildiğim şeylerden ibaret. Faydalılığı tartışılmaz elbette fakat benim aradığım cevap biraz daha spesifik. Hatta zaten tüm bunları bildiğim için kafama böyle bir soru takıldı desem yeridir...:)
  • kisa bisey olsun istemistim  (01.05.14 20:48:09)
:)) peki, yine de gerçekçi olacaksak adamın elini çekmesi, gözlemleyen olarak bize göre geçen süre 14 milyar yıl olacaktır fakat adama göre daha kısa yani bizim elimizi kendimize çekme süremize denk gelebilir.Çünkü adam evren boyutunda
Görsel çok güzel bu arada :)

  • Godless  (01.05.14 21:27:43)
Aslında çok basit, ışık hızını geçemeyeceği için kollarını bir saniyede kendine çekemez, 14 milyar yıla ihtiyacı var. yalnız sadece bizim için değil, kendi açısından da bu kadar bir süreye ihtiyacı var.

Ayrıca @zazazaraeta haklıdır bir balonun ortasında duran dev değil, balonun yüzeyinde herhangi bir yerde duran bir dev düşünmelisin.
  • zamansiz  (02.05.14 15:07:04)