Ne kadar su içeyim?

Neredeyse hiç susamıyorum. Yine de su içmem gerektiğini biliyorum ama ne kadar içeyim mesela?

idrar rengin sarı olamayana kadar net rakam bu.

  • ibomiu  (25.04.14 15:32:14)
günde en az sekiz bardak veya iki litre deniyor.

  • inheritance  (25.04.14 15:32:54)
günde 2 lt diyorlar.

  • letheavendangered  (25.04.14 15:33:00)
En az 1,5 litre ic ya da bir litre - su cok cok onemli.

Bir de nasil susamiyorsunuz cok merak ettim, ben gunde 3 litre icmezsem basim agriyor - kendinizi oyle alistirmissiniz demek ki, bunu bozun.
  • miljena  (25.04.14 15:33:13)
sağlık örgütünün kabul ettiği minimum sınır 1,5 litre. bunun yanında ağırlığınızın 1/36'sı kadar su tüketimi de normal karşılanıyor.

litreyle ölçekle uğraşamam diyorsanız; idrar renginiz sarı renk olmadığı tüketim idealdir. hele koyu sarı renk hiç istenmez.
  • in pyjamas  (25.04.14 15:33:36 ~ 15:35:26)
2-2.5 lt

  • rock n roll  (25.04.14 15:34:45)
Ben çay kahve filan içmesem de susamıyorum. Oruçluyken bile susamıyorum. Kendimi alıştırdığım filan yok yani.
1,5-2 litre susayan insanların normali bence.
Bakın yaz orucundan bahsediyorum
  • yarmasimo  (25.04.14 15:36:13 ~ 15:37:01)
ben de hiç susamam. ama susamasak da içmek gerekiyormuş. 1.5 ltlik su alıyorum. sabahtan başlıyorum içmeye, akşama bitiyor.

  • rock n roll  (25.04.14 15:39:16)
Yahu şuradaki cevapları okuyuncaya kadar 8 kere susadım, nasıl susamıyorsunuz arkadaş? :/ 3 litreden az su içemiyorum bir gün içinde. 4'e kadar çıktığım oluyor. Hiçbi şeyin bokunu çıkarmamak da lazım ama 2 litrenin altına düşmeyin. Su, hakkaten hayattır.

  • pandispanya  (25.04.14 15:44:17)
böbrekler elinde gezmemek için en az 2 litre su iç. ben kola, gazoz ne kadar asitli içecek varsa bıraktım. en güzeli su. su gibisi yok vallahi.

  • hayvan herif  (25.04.14 15:46:31)
8 bardak

  • Sskywalkeremre  (25.04.14 15:55:03)
Ortalama bir insansanız, yani spor yapmayan ağır bir fiziksel işi olmayan bir insansanız eğer 2 litre yeter. Ama onu da "Gideyim de şimdi 1 litre su içeyim, akşam da 1 litre içerim 2 litre olur" değil de gün içine yayarak içmeniz gerekir. Bunun için yapabileceğiniz en ideal şey, yanınızda içi su dolu bir su şişesi bulunması ve onu gördüğünüzde kendinizi su içmeye mecbur hissetmeniz yöntemidir. Baya işe yarıyor. Afiyet olsun.

  • angelus  (25.04.14 15:55:33)
Dün bir doktor abi özellikle orta yaş üstü şahıslar için min. günde 1,5 lt içilmesi gerektiğini, belli başlı hastalıkları büyük ölçüde önlediğini anlattı. Havalar ısınıyor günde 1,5 - 2 lt tüketmek ideal yalım.

  • bana da mi lolo  (25.04.14 16:11:09)
çiş rengi +1

her bünyenin su ihtiyacı farklıdır, onun için kendinizi 2 litre içmeye zorlamaya gerek yok. çişinizin rengi açık sarı ise sorun yok,
  • yemrem  (25.04.14 16:31:24)
Afganistan'da güneş altında çalışırken 10 litre su içip akşam güneş batana kadar doğru düzgün işemiyordum bile. O yüzden ben de çiş rengi +1 diyorum

  • jamalbsf  (25.04.14 16:37:23)
@jamal ben de bir bardak içtim, bir saat sonra soluğu tuvalette aldım. çiş rengi de gayet sağlıklı bir tondaydı
aro

  • yarmasimo  (25.04.14 16:44:29)
susadıkça su içmek ya da ağzı kuruduktan sonra su içmek gibi bir şey yok..

sık sık az da olsa su için, illa bir bardağı bitirmek zorunda değilsiniz, yarım koyun için, bi saat sonra gene için, ama özellikle sabahları kalkar kalmaz bir bardak su içmeye çalışın..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (25.04.14 17:21:03)