erasmus italya mi romanya mi ?

Herkese merhabalar, başlığı görünce tabi ki italya diyebilirsiniz.tıp okuyorum burada dahiliye kardiyoloji gibi baba stajlari aldim ufak stajlar kaldi seneye hep,yani egitimi guzel vs.. diye bir yer secmem .gitmisken iyi gezmek istiyorum.
Italyaya gitsem varesa diye kucuk bir sehre gidicem stajlarimi ayarlama isim baya zor olacak okul da uzayacak gibi, ayrıca cok pahalı ve tanidigim birlikte program yapacagim bir arkadasim olmamis olacak.
Romanyaya oredea diye kucumen bir sehre gidicem ama macaristana 13 km gibi bir uzakliga sahip. Staj isi daha kolay sanirim sinav vs. Okulum kisalabilir bile , ayrica gercekten ucuzmus,hibe bile yeterli oluyormus, italyada hibe kadar cepten vermem gerekecek. Ve kafadar bir arkadasim var romanyaya beraber gidecegim çılgın da biri.
Interraille bilet aldigin ulkeyi gezemiyormussun. Yesil pasaportum olacak zaten.
Ne yapayım ben şimdi ?

romanyaya git o zaman.

  • yahveyire  (23.04.14 10:09:31)
Yazımdan belli zaten romanya tarafındayım :) ,pisman olmak istemiyorum sonradan, farklı fikri olan vardır diye soruyorum.

  • sorryru  (23.04.14 10:24:08)
Romanya gerçekten AB'ye kaçak girmiş bi ülke gibi, çok ilkel gelebilir. Yollar trafik ışıkları her şey geri. İngilizce bilen insan bulmak bile zor. İnsanları da tuhaf yani arkadaş grubumuzla gitmiştik öyle uçuk bi görüntümüz de yoktu ama gözleriyle yemişlerdi ''aa turist turist!'' gibilerinden.
Yeme-içme ucuz. Gençlerde(özellikle kızlarda) yabancı ülkeden gelenlere aşırı hayranlık besleme durumu var fakat biraz materyalistler hibenize ortak olurlar:)
Bence Romanya daha mantıklı sizin için, başka ülkeleri de rahatça gezersiniz maddi sıkıntı olmazsa Romanya'da da gayet eğlenebilirsiniz.
  • megalomaniac  (23.04.14 11:55:41)
alemlere akarız maddi açıdan da rahat olur kafasındasın beilliki.
cevaba geçiyorum;
geri kalmış bir doğu bloğu ülkesindense tabii ki başlı başına efsane bir ülke italya diyorum. alemse orada da var, daha bile çılgını var hatta. ayrıca romanyayı tercih edecek öğrenci kitlesiyle italyada bulunan öğrenci kitlesi bir olur mu?
para demişsin de kimse erasmusta açlıktan ölmüyor, part time gzili mizli çalışırsın ya da çok ucuz bir evde kalırsın bir şekilde idare edersin.
arkadaş demişsin de erasmusun olayı zaten tanımadığın bir ortamda tek başına bulunmak..tanıdıkla gidip, her yerde g.t g.te gezeceksiniz.
yeşilin varsa gezer durursun. romanyadan çıkıp gezmektense, italyadan çıkıp her yeri görmen daha mantıklı.
eyorlamam bu kadar.
  • jimjim  (23.04.14 12:26:54)
Romanya'ya git. İtalya'yı yine gezersin.

  • jimmy  (23.04.14 12:46:42)
romanyaya git bidde roman pasaportu edin. ilerde ab ülkelerine gir çık çalış yaşa sorununda olmaz. italya çok iyiymiş bütçe yeticekse daha güvenilir bir memlekete diyebiliriz. ( romence öğrenirsne diğer latin dillerini de konusursun )

  • kup tuz  (23.04.14 12:49:56)
cebinden karşılama konusunda sorun yaşamayacaksan ben her türlü italya derim. bir arkadaşa güvenerek erasmus macerasına atılmak yapacağın en büyük hata olur. arkadaşın istediği kadar çılgın olsun, ne olacak ki, varese'de de arkadaş edineceksin.

hibe kadarını cepten vermek gerekiyor diyorsun, eğer bunu yapabilecek durumun varsa, bütçeyi zorlayabileceksen bence varese'yi seç. oradea bildiğim kadarıyla romanya'nın büyük sayılabilecek şehirlerinden, pek fena bir yere benzemiyor ama bence italya'yla yarışamaz.

sadece şehir olarak da düşünme. macaristan'a yakın diyorsun da, macaristan'da neyi gezeceksin ki? gece hayatıydı, karısı kızıydı diyorsan aynısı italya'da da olacak. bunlara ek olarak varese'ye 1-2 saat uzaklıkta milano ve torino var. yakınlarında yine bergamo var. yeşil pasaport var diyorsun, fransa kıyılarına da çok uzak değil.

aşağıya inersen roması var, barisi var, floransası var, var oğlu var... ki erasmus'a giden insanlar nasıl beceriyor bilmiyorum ama küçük paralarla ortalığın altını üstüne getiriyorlar. "arkadaşım var, macaristan'a yakın" diye oradea'yı seçeceksen, italya'da görebileceklerini de tekrar gözden geçirmeni öneririm.

oradea kötüdür demiyorum ama, italya abi ya. ben çok sevdiğim, gitmeyi çok istediğim için objektif bakamıyor olabilirim olaya ama kendi çocuğum erasmus tercihini italya varken romanya'dan yana kullansaydı mirası fakire fukaraya dağıtır, ona beş kuruş vermezdim :(
  • pescador  (23.04.14 12:57:04)
alemlere akma olayı yanlış anlaşılmış işim olmaz net onu bi diyim :) ortam olayım yoktur, ben tarihi turistik yerlerle haşır neşir olayım o kadar :)
yorumlar için saolun kafamı daha da karıştırdı ya zaten istediğim buydu . daha daha fikirler bekliyorum.

  • sorryru  (23.04.14 17:21:59)
italya abi romanya nedir ya

  • analord  (23.04.14 17:29:58)