Sıcak Para ekonomisi neden tercih edilir?

Bir ülke ekonomik politikasını neden sıcak paraya endeksler?

düşük kur yüksek faizle yatırımcı parasını işletip karını aldıktan sonra ülkeden parasını çıkarıyor. karınıda ödemek bize düşünyor!
biz mi çok aptalız yoksa akp mi?

bizim gibi brezilya, hindistan ve güney afrikada benzer ekonomik politikaları varmış? onların durumu nasıldır sizce?

kafama takılıyor ama bu kapitalist sistemde çözüm yok mudur?

Uzun vadeli planlara sahip olmadigi icin.
Uzun vadeli planlar yapacak capta olmadigi icin.

Kisa vadede bu yontem tutar. Siyasal karar vericilerin secmenlerine "belediye calisiyor" mesajini hemen verir.
  • cecilia  (22.04.14 20:02:03)
Dış mihraklar yüzünden :))

Cidden. Global güçlerin gelismekte olan ulkeleri çeşitli yontemlerle bu yönde zorladiklarini.dusunuyorum. aksi takdirde kendileei çalıp kendileri oynayamazlar.
  • dafuq  (22.04.14 20:11:16)
iyide o zaman yarın bir gün yatırımcılar kaçtığında ve yeni yatırımcı gelmediğinde ne gibi çözüm düşünüyolar?
1994 yılındaki gibi faizleri %400 e mi çıkarırlar?
ne gibi karşı argümanları var bu sıcak para ekonomisinin?
genelde krizlerde acil eylem planında ihtiyaç duyurulmuş.
ancak bizde 1999den beri devam ediyor!

akpnin ne olduğunu biliyorum zaten.
olaya particilikten ziyade biraz ekonomik perspektiften bakarsak daha iyi olur
  • gibicibicis  (22.04.14 20:34:26)
Olaya ekonomik perspektiften bakabilmen icin biraz ekonomi bilmen, hadi bilemedin ekonomik tarih bilmen lazim.

Olyin akp ile alakasi yok. Ulkenin simdilik kaderi boyle.

Ulkede efsanevi krizler yasanirken ulkenin basbakani bir ekonomi profesoruydu, unutmayalim.

94 de sabit kur sistemi kullanilirken devaluasyon yapmamizi dunya bankasi emrettigi ve daha bir dizi politikalar uygulandigi icin o gunler yasandi.
Su an benzeri yasanir mi, yasanmaz cunku sartlar ayni degil. Baska turlusu yasanir.

Ekonomi siyasetten uluelararasi iliskilerden bagimsiz olamaz. Ulkede zehir gibi ekomistler varken kimsenin aklina bu sistemin eksikleri gelmemis mi acaba, en kaba tabirle ; yedirtmezler.
  • cecilia  (22.04.14 20:50:41 ~ 21:01:29)
en özet haliyle ülke içinde birikim yapılmaz, yatırım için de birikim olmadığından bir şey yapılamaz. sıcak para dediğin yatırım yapmak için kullanılır aslında. bir nevi cebinde para olmadan mal almak gibi.

esas mantık sıcak parayı çekip üretimi artırmak, sonrasında ekonomik yapının gücüyle sıcak parayı azaltmak. biz aptal değiliz, biriktirecek paramız yok. akp aptal, üretim diye bir şey yok, ekonomik yapı güçlendirilmedi ve güçlendirilmiyor. ekonomi kırıldı mı, bu para da çıktı mı sağlamına sıçar bu ekonomi ondan.

en özet hali bu.
  • cagdas donem kuramcisi  (22.04.14 21:17:40)
Oncelikle sicak da olsa ulkeye para gelmesi iyi bir sey. Soz veriyorsun para aliyorsun yani. Hem de senin para birimine talep artmis oluyor. Ha sicak para dedigimiz nanenin kattigi bir deger yok o sebeple uzun vadeli yatirimlar cok daha tercih edilesi.

Simdi sen ulke olarak cari acik verdiginde bu paranin bir yerden finanse edilmesi lazim. Uzun vadeli para yeteri kadar alamazsan mecbur kisa vadeli para pazarinda kendini pazarlayacaksin.
  • f_d  (22.04.14 21:20:04)