kefir

15 yıl önceydi. o zaman beslerdim ama unutmuşum epey.

şimdi bana kefir böcüğü getirdiler. sanırım sütün içinde.

getiren kişi bırakıp gittiği için soramadım nasıl bakayım diye.

kefir böcüklerine nasıl bakılır?

öncelikle günlük süt alıp, kaynatıp, ılıtıp kefir böcüklerini öyle içine bırakacağım di mi? yoğurt yapar gibi. mayalanması için 24 saat mi beklemeli? ama o zamanda dışarıda bozulmaz mı? e buzdolabı da soğuk maya tutmaz?

sonra yıkamadan hemen diğer mayalama aşamasını mı başlatayım? her gün iki bardaklık içecek yapacağım.

haftada 1 gün yıkayıp dinlendirmeli mi yoksa böyle her gün devam mı edeyim?

Kefirleri cam bir kavanozda tut, şu an mayalıdır zaten, bir adet plastik süzgece ihtiyacın var, süzgecin içine süzeceksin kefiri, altına kase gibi bir şey koy alta çıkan kısım içilecek. Yavrular üstte kalacak, suya tut yıka o yavruları, eline al suyun altında üfele biraz. Sonra bir cezvede sütü ılıt, istediğin süt olur, uzun ömürlü, günlük, kaynatmana gerek yok parmağını yakmayacak kadar ılık olsun yeter, kefirleri kavanoza koy, üzerine sütü dök. Buzdolabına koyulmaz kefir, dışarıda duracak, karanlık bir yerde, bizimki mutfak dolabının içinde duruyor hep, bir günde mayalanıyor. Fazla durursa daha çok mayalanır, yoğurt gibi olur. Her gün bu işlemi yapacaksın.

  • elikası  (21.04.14 15:05:55)
ben öğle vakitlerinde günlük sütlerden alıp cam kaba döküyor içine de böcüklerimi salıyordum (porselen kaşıkla)
şöyle bir karıştırıp ağzını kapatıp serin ve ışık almayan bir yere (dolabın içine) koyuyordum.
sabah kalktığımda mayalanmış sütten böcükleri çıkarıp suyla yıkayıp su dolu bardağa koyuyordum. bir gün duruyorlardı, ertesi gün tekrar süt alıp içine atıyordum. arada iki gün üst üste de mayaladığım oluyordu. böcüklerde yorulma ölme gibi şeyler gözlemlemedim.
ayrıca fazla gelen böcüklerinizi suyla güzelce yıkadıktan sonra streç ile iyice sarıp deepfreeze koyarsanız da yine ölmeden kalabiliyorlar.
  • nax  (21.04.14 15:08:26)
ne böcüğü, ne yavrusu layn?!?? her gün kefir içiyom ben! ne diyonuz?? istifrağ ettirmeyin lan adamı!

  • compadrito  (22.04.14 03:09:26 ~ 03:09:38)
kefir böcük yumurtasıdır

  • tanrı  (22.04.14 03:37:44)