SQL, MySQL: Nedir, kimler kullanir?

selam,

konuya tamamen cahil birine anlatir gibi anlatirsaniz sevinirim. database konusunda ise yariyor da, soyle canli gunluk bir olay uzerinden ornekle ne ise yaradagini, neler yapilabilecegini anlatirsaniz super olur.

bir de hangi meslek grubu (departman) kullanir bunu genelde?

tesekkurler

veri tabanı , yazılım , programlama işlerinde ve meslek grupları tarafından kullanılır. Bunlar birer yazılım dili ;
SQL veri tanımlama deyimlerinden başlıcaları şunlardır:

CREATE TABLE tablo_adı
Yeni bir tablo oluşturmak için kullanılır.

CREATE TABLE tabloilceler (
ilceNo mediumint(8) unsigned DEFAULT '0' NOT NULL,
ilce varchar(30) NOT NULL,
postakodu varchar(5),
ilceTel char(3),
plakaKodu char(2) NOT NULL
)

ALTER TABLE tablo_adı
Yeni bir sütun eklemek, sütunun tipini veya uzunluğunu değiştirmek vb. yapısal değişiklikler yapılması için kullanılır.
DROP TABLE tablo_adı
Tabloyu fiziksel olarak siler
TRUNCATE TABLE tablo_adı
Tablodaki tüm verileri siler (tablo yapısı kalır)
CREATE VIEW görüş_adı
Görüntü oluşturmak için kullanılır
DROP VIEW görüş_adı
Görüntüyü siler
CREATE INDEX indeks_adı
Tablonun (en azından bir) sütun adı üzerinde indeks oluşturmak için kullanılır
DROP INDEX indeks_adı
Oluşturulan indeksleri veri tabanından kaldırmak için kullanılır

(Vikipedi den alıntı yapıldı)
  • 1tam1ayran  (19.04.14 12:01:37)
sql için, excel'in gelişmişi diyebiliriz. birçok excel tablosunda veriler olduğunu düşünün. ve bu verilerin çeşitli unique değerlerle birbirine bağlandığını farz edin. bu verilerin tamamından istediğiniz kadar karışık sorgulama yapıp sonuçları getirmeye yarıyor.

mysql farkını bilmiyorum.
  • nereye bu gidis  (19.04.14 12:13:59)
Is analisti ve analistler , raporcular , crm ekipleri de kullanir.

Bu diller dataya ulasmak ve mass data icerisinden ihtiyacin olan kumeyi elde etmekte kullanirsin ornegin..

Bu datalardan da istenilen analizi raporu vb seyi olusturursun..
  • kennym  (19.04.14 12:30:54)
tamamen bilisim cahili olarak bir ilac firmasinda crm sorumlusu olarak satis ve pazarlama departmaninda es kaza calismaya baslamistim 5.5 sene evvel. ne yapiyordum anlatayim sen de ona gore gorursun, kafalarimiz ayni cahillikteydi emin olabilirsin basladigimda (yalnizca SQL adini duymustum, ne ise yaradigini bilmezdim).

**

mesela ulusal satis mudurleri ya da bolge mudurleri benden satis raporu cekmemi istiyordu database'den, ben de kisa surede ogrendigim komutlarla binlerce tablo arasindan istenen istatistikleri cekiyor, duzenliyor, gerekirse grafiklestirip sunuyordum.

simdi bir havuzumuz var, bu havuzda bir suru bilgi var;

- sales rep. in adi
- ziyaret ettigi doktorun adi
- doktorun calistigi kurumun adi (hastanei poliklinik falan)
- doktorun uzmanligi
- doktora birakilan promosyon urunler
- sales rep. in calistigi ilacin adi
- hastanenin oldugu sehir
- hastanenin oldugu sehirde bulundugu bolge adi ve bolge kodu

ve daha bir suru zart zurt.

iste tum bu bilgiler bir excel sutunu seklinde girilmis (her bir sutuna her bir bilgi girilmis diye dusun; 1.sutun sales rep adi, 2. sutun kurumlarin adi vs) diye dusunebilirsin ve hepsi birbirine bagli, bu sekilde database'de bulunuyorlar.

ben de istedigim bilgileri select*from TABLO ADI gibi bir kodla cekiyordum.

orn: belli bir tarihte, belli bir bolgedeki, icinde kardiyoloji bolumu olan kurumlari ziyaret eden sales rep. leri ve bunlarin hangi doktorlari gordugunu, bu doktorlara hangi urunleri biraktigini gormek istiyorum diyordu satis muduru. ben de iste database'den bu bilgileri cekip excel'e aktariyordum, gerekirse orada ayrica grafiklestirip sunuyordum. bu satis mudurleri de bu raporlarla artistlik yaparak ayda 15 bin lirayi cebe indiriyordu 2009'da.
  • no christ requires  (19.04.14 13:35:30)
sql'i bütün dünya kullanır.

elindeki akıllı telefonlardaki app'lerdeki uygulamaların altyapısında sql temelli veritabanları bulunur. uygulama bu veritabanı ile sql aracılığıyla konuşur.

bankaların veri tabanları da genelde oracle fln olur. ana bankacılık uygulamaları, raporlama birimleri vb hepsi sql kullanır.

sql candır ya.
  • esenboga  (19.04.14 15:28:54)