üniversite kopya ile yakalanma - savunma - ceza vs. yardım lütfen

öncelikle okuyup yardımcı olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler

anadolu üniversitesi mühendislik fakültesinde 1. sınıf öğrencisi olan kardeşim sınava girmeden önce eline kopya yazıyor. ancak sınav salonuna girmeden önce elindeki kopyayı ovuşturarak silmeye çalışıyor. kopyayı yeşil keçeli bir kalemle yazdığı için silmeye çalışsa da tam çıkmıyor ve iz kalıyor.
sınav esnasında eli saçında sınav kağıda bakarken sınav gözetmeni geliyor ve elini göstermesini istiyor. kardeşim elini gösteriyor, gözetmen okumaya çalışıyor ama tek bir kelime hariç hiçbirşey okunmuyor. saha sonra gözetmen diğer gözetmenleri çağırıyor, hiçbiri okuyamıyor. sonuç olarak elinin fotoğrafını çekiyorlar ve kardeşimin başından gidiyorlar. önemli bir nokta olarak o anda kimse sınav kağıdını almıyor, kağıda kopya vs yazmıyor. kardeşim bir süre daha sınıfta kalıyor daha sonra sınav kağıdını teslim edip kendisi çıkıyor.
bundan yaklaşık 10 gün sonra bölüm başkanı odasına çağrılıyor. "kopya malzeme ile tespit edildiğinden" savunması isteniyor.
pazartesi günü savunmasını yazacak.
buraya kadar sabredip okuyanlara birkaç tane sorum var:
1- savunmada nelere vurgu yapmalıyız?
2- sınavda ilk tespit edildiğinde kağıdı alıp neden sınıftan çıkarmadılar
3- cezası en fazla ne olur?

tekrar çok çok teşekkürler

fotoğraf çekmeleri çok saçma. öyle bir usûl olduğunu zannetmiyorum.
en fazla sınavına girdiği dersten kalır.

  • blackmamba  (12.04.14 20:24:04)
Bir avukatla görüşseniz çok iyi olur. Benzer bir durumda biz görüş almıştık, neredeyse onlar suçlu çıkıyordu,avukat yapabileceğimiz savunmaları anlatmıştı değişik senaryolar için. Denildiği gibi kurallara uygun hareket etmedilerse üste bile çıkabilirsiniz gerekirse.

  • tahsin sutcuoglu  (12.04.14 20:53:41 ~ 20:54:00)
en kötü ihtimalle dersten kalır ve uzaklaştırma alır.
prosedür doğru, kopya ihtimali varsa kopya deliliyle beraber tutanak tutulur, fotoğrafı da o yüzden çekmişler zaten.

kardeşiniz kopya olduğunu reddedecek.
  • kayranin kedisi  (12.04.14 21:25:17)