almanya - turistik gezi

almanya'ya gidip şurayı görmeden gelme diyebileceğiniz bir yer var mı?

şu an berlin, hamburg, frankfurt (arkadaşım burada), dresden, nürnberg ve munich düşünüyorum. çevre ülkelerden de önerebilirsiniz.

frankfurt yakininda Heildelberg, münih yakininda Neuschwanstein Kale´sini mutlaka görmelisin bence.

  • VickVickyVale  (24.03.14 02:04:54)
Detaylı yazamayacağım ama şöyle bir bilgi vermek isterim. Münih'i birkaç saat gezme şansımız varken tamamen rastlantı eseri karşımıza "Neues Rathaus" çıkmıştı. Yeni belediye binası imiş. Çok etkileyiciydi. Ama gece görmenizi tavsiye ederim. Berlin için ise; Türklerin yaşadığı Kreuzberg neden olmasın? Onun haricinde "TV Kulesi"ne illa gidilmeli deniyor. Zaten şehirde pek çok yerden görülebiliyor. "Berliner Dom"un dışı da içi de oldukça etkileyici. "Müzeler Adası" diye bir yer var. Çeşitli müzeler bulunuyor. Vakit varsa girilebilir. Biz girmedik, o yüzden bilemiyorum. "Brandenburg Kapısı", "Checkpoint Charlie", "Berlin Duvarı", "Schloss Charlottenburg", "Schloss Bellevue" illa görülmesi gereken yerler arasında.

  • riciric  (24.03.14 02:29:55)
ren nehrinde gezi yapan tekneler var. bir gün kadar sürüyor gezi, nehir boyunca doğal güzellikleri şatoları, tarihi binaları görüyorsun. tavsiye ederim. zamanınız varsa eğer.

  • mea maxima culpa  (24.03.14 03:35:22)
Berlin'e gidiyorsaniz, oraya trenle yârim saat uzaklıktaki potsdam'i görmeden gelmeyin derim.

  • for the record  (24.03.14 07:50:36)
Hamburg'a iyi zamana ayırın ve mümkünse haftasonu olsun, St. Pauli'yi görün. Hamburg'a yakın Schwerin şatosu var, güzeldir. Güneyde Tübingen kartpostal gibi bir öğrenci şehri, sokaklarında yürümesi falan pek keyifli. Yine güneyde Hohenzollern şatosunu tavsiye ederim. Prusya hanedanlığının kalesi, oldukça güzel.

edit: Hamburg'un güneyinde bir restoran var, zeitlos & schwerelos olması gerek adı. Böyle dev hangar gibi, yemekler yukarıdan raylarla falan geliyor, çok enteresan bir deneyim. Fiyatları normal ama yer bulmak çok zor, önceden rezervasyon yaptırabilirseniz kesin deneyin derim.

Bir de güneye inerseniz ve Frankfurt - Köln tarafına trenle çıkarsanız çok hoş Ren nehri manzarası eşliğinde geçiyor yolculuk, onu da tavsiye ederim.
  • whoosie  (24.03.14 08:24:28 ~ 08:37:53)
hangi tarihler? hangi mevsim? nürnberg'de ona göre tavsiyelerim olacak.

  • letheavendangered  (24.03.14 09:27:26)
olursa 7-16 mayıs arası.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (24.03.14 09:34:02)
o zaman güzel. özellikle görülecek çok fazla şey yok nürnberg'de. hitler'in naziler için kurduğu dev bir tesis var, "dokuzentrum". epey zaman alır: www.museen.nuernberg.de

ve nazilerin yargılandığı "nürnberg mahkemeleri": tourismus.nuernberg.de

nürnberg'den 2 tren istasyonu uzaklıkta (sadece 5 dakika sürüyor) faber castell'in devasa fabrikası var, faber castell schloss. ben burayı da çok geç keşfettim 1 yıl boyunca her gün önünden geçmiş olmama rağmen. kale olduğunu bilmiyordum, sadece fabrika sanıyordum o yüzden önemsemedim. ama hani faber castell'in defterlerinde falan olan bir kale resmi var ya, işte o kale oluyormuş kendisi. hiç gidemedim ama içeride turlar düzenleniyormuş. hauptbahnhof'tan S4 ile 2. durakta inilip gidiliyor. bahsi geçen kale resmi şurada tabletin üzerindeki resim: www.faber-castell.de
bu da sitesi: www.faber-castell.de

altstadt'ın hemen yukarısında kale var. içinde çok fazla şey olmamakla birlikte, güzel bir görünümü var. özellikle ara sokaklardan çıkarsan oraya, tam otaçağda hissedersin kendini. hatta akşam vakitlerinde olursa eğer, oralarda bir bar var, finyas taverne. eğer ortaçağa ilgin varsa mutlaka gitmen gereken bir yer. çalışalarından müşterilerine kadar herkes hala demir zırhlar vs filmlerden çıkmış gibi kostümlerle geziyorlar ortalıkta. www.facebook.com

şehir merkezine çok yakın ama bir o kadar da doğayla iç içe bir yer, zeltnerschloss. ben çok geç keşfettim ve sadece akşamları gidebildiğim için hiçbir şey göremedim. baharda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyormuş. www.kuf-kultur.de

ve tabii ki biergarten'lara gidilmeli. gençler arasında en popüler olanı wöhrder wiese'de. hemen şehir merkezinde, nehir kenarındaki devasa kırlık alana kurulmuş, güzel biraları ve nürnberger sosileri var.

buna alternatif olarak da bir kulturgarten var. o tarihte bahçe kısmı açılmış olur mu bilmiyorum ama. yeme içmenin yanında, özellikle haftasonu geceleri, içerisindeki 4-5 salondan oluşan club tarzı yerlerle yine gençler arasında çok popülerdir. www.k4-kulturgarten.de (club kısımları K4 olarak geçer)

şimdilik bu kadar. ama özellikle frankfurttan sonra gidecekseniz sönük kalacaktır gözünüzde nürnberg.

edit: en önemlilerden birini unutmuşum: www.historische-felsengaenge.de

edit 2: nürnberger lebkuchen da meşhurdur. genelde christmas zamanı yaygın olduğu için yılın diğer zamanlarında bulmak biraz zor olur ama altstadt'a girişte königstraße'nin başında hemen solda ufak bir arada satılıyor. kazıklamak için en sofistike olanını söyleyler ilk başta, 5 tanesi 8 euroya falan. ama siz en ucuzunu istediğinizi söyleyin, 2,5 euroya 6 tane falan var, gayet güzel.

edit 3: hauptmarkt'ta frauen kirche var. saat 12'de tepesindeki figürler kralın etrafında döner. o da meşhur bir "şey"idir nürnberg'in, hemen hemen her avrupa şehrinde olduğu gibi. bir de o kilisenin hemen karşısında schönerbrunnen var. onun etrafındaki demirlerde 2 tane halka var. birisi turistik olan ki o zaten herkes dokunduğu için sararmış, diğeri de genelde sadece yerlilerin bildiği. onun yerini söylemeyim kendiniz arayıp bulun :) bir de hikayeleri var o iki halkanın da, önemli kılan da o zaten.
  • letheavendangered  (24.03.14 10:50:48 ~ 12:36:26)