makedonya havalimanından geri gönderilmek

Merhaba,

THY ile Makedonya'da bir AGH projesine katılmak için Üsküp'e uctum, gümrükten görevlisi pasaport kontrolü sırasında neden geldiğimi sordu. Ben de bir aylık bir gönüllü projeye katılacagımı belirttim. Nerde kalacagımı sorunca proje koordinatörümün bana kalacak yer ayarladığından bahsettim. Ne kadar paran var dedi, yanımda 100 EUR vardı. Onu soyledim. Bunun üzerine koordinatörle iletişim kurmak istedi. O esnada koordinatörün telefonu kapalı olduğundan dolayı ona ulaşılamadı ve ulkeye girisim reddedildi. Geldiğim ucakla Türkiye'ye geri gonderildim. Pasaportuma ise giriş mühürünün etrafına bu anlam veremediğim cizgileri çekip "G" harfi koydular. Bunun anlamını bilen var mı?

Muhtemelen girişin iptal olduğunu ifade etmek için yapılan bir işarettir.
"Buna bir daha vize vermeyin" işareti olsa onu böyle pasaport üzerinde değil, ortak bir sistemde tutarlar.

  • cakabo  (14.03.14 12:24:21)
at hırsızı gibi mi gittin hacı :)

  • kelepir  (14.03.14 12:29:22)
iyi de makedonya vize istemiyor ki TR cumhuriyeti vatandaşlarından.
"no english" deseniz sorunsuz geçerdiniz diye düşünüyorum mesela. ya da niye geldin sorusuna "turistik" deseydiniz.

neyse tabii oluyor böyle şeyler, o yüzden tedbirli olmak gerekiyor zaten evrak bakımından.
her işte de bir hayır vardır diye düşünmek lazım, sıkmayın canınızı.
ve ders olsun, sınır görevlilerine gereğinden fazla bilgi vermeye lüzum yok. özellikle de evrakla ispatlayamadığınız hususlarda.
  • neyleyim  (14.03.14 12:36:27)
1 ay kalacam diyip 100 EUR var dediğiniz için geri çevirmişler bence :)

  • cosa nostra  (14.03.14 13:15:23)
1000euro var desen kimse göster demezdi. bunca zaman hiç rastlamadım.
kredi ve banka kartım da var de bi dahakine.

  • deneme2  (14.03.14 14:43:26)
Yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Ama bu harfin anlamını merak ediyorum. Diplomatik dilde veya pasaport üzerine düşülen not çeşitleri arasında bulunuyor mu, nasıl bir anlama karşılık geliyor?

  • exaggerate  (14.03.14 15:06:08)
reddedilme nedeninin kodu.

mesela abd için 221(g) var:
www.visarefusal.com
  • ermanen  (14.03.14 15:22:04 ~ 15:22:16)
Aynısı yaşadım sen yine geldiğin uçakla dönmüşsün beni 13 saat diğer uçağı beklettiler. Ayrıca EVS yetkilisi de geldi yine sokmadılar. Geri dönüş bileti yoktu mesele oydu. Muamele tam insanlık dışı oldu iyiki ilk uçakla dönmüşsün.

  • trosky  (10.04.15 14:17:10)