hiçbir şeyden emin olamamak?

gerçekleştirdiğim eylemlerin hemen hemen hepsinde yaşadığım durum. mesela az önce bir uçak bileti alıyordum. alış işlemini tamamlar tamamlamaz içime bir kurt düştü, acaba doğru mu aldım diye hatta telefonuma mesaj geldi ama yine de şirket bana mail gönderene kadar içim içimi yedi. ya da mesela kitap okurken orada yazan her şeyi okudum mu acaba diye satırları tekrar tekrar okumak zorunda kalıyorum. yani bir şeyin doğru olduğunu görsem, duysam bile ikinci bir şey onu kanıtlamadıkça beynim özgür olamıyor. bunun sebebi ne olabilir?

bu bende de var. aslında ben genelde insanlara pek güvenmediğim için kendimden de emin olamıyorum herhalde bazen. böyle olmasa iyiydi. sende de aynı durum varsa sebebi dünyanın zaten kötü bi yer haline gelmiş olması diyip klişeye bağlayabilirim.

  • tepedeki psychedelic adam  (06.03.14 12:25:40)
sebebi pek çok şey olabilir. obsesyona meyilin vardır. ama çözüm için;
bir kerecik koyvermeyi deneyebilirsin. mesela okuduğun sayfaya geri dönmemek için kendini zorlarsın, okumaya devam edersin. göreceksin ki aslında anlamışsın.

  • baobap  (06.03.14 12:30:02)
dikkatin dağınık olabilir.bir işi yaparken stres olduğun için yaptığından emin olamıyorsundur.sana önerim stres olabileceğini düşündüğün şeyleri birazcık daha yavaş yapman.kitabı sesli okuyabilirsin ortam müsaitse.araştırmalar kitapları hızlı okumaya gayret edenlerin, yavaş okuyanlardan daha az şey anladıklarını belirtir.mesela benzer bir çözüm kapıyı kilitledin değil mi hemen kendine yüksek söyle bunu. "kapıyı düzgün kilitledim".çok yararı oluyor.

  • çılgındünya  (06.03.14 12:34:27 ~ 12:54:55)
çılgın +1 yaptığın işten sonra yüksek sesle söyle ya da tek sözcüklü bir not al. bende işe yaradı. otobüsten inip kapıyı kontrol ettiğimi bilirim.

  • biliyorum ki ben  (06.03.14 14:53:31)