Harçlık

Bugünlerde çocuklar ya da ergenler ne civarlarda harçlık alıyorlar? Günlük mü, haftalık mı, harcamalarının ne kadarını harçlıkla yaparlar? Mesela ilkokulda harçlık verilir mi? Bir ortaokul çocuğu telefon faturasını harçlığıyla mı öder? Çevrenizden ya da kendinizden bildikleriniz varsa bu konuda yazar mısınız?

Onu tahmin edebiliyorum, elbette değişir ekonomik duruma göre ama orta halli bir aile için düşünürsek mesela nasıl olur? Zaten standardı da sormuyorum, birebir duyduğunuz bildiğiniz örnekleri soruyorum.

  •   (05.03.14 13:48:05)
çocuk ilk okula başladığından itibaren haftalık verilmeli (ilk zamanlar tabii daha bir destek olarak, öğreterek) ve bir orta okul çocuğu telefon faturasını kendi harçlığı ile ödemeli diye düşünüyorum.

onun dışında çocuğun günlük standart masrafları (çocuğa da sorarak) hesaplanıp 5 ile çarpılıp üzerine de ailenin maddi durumuna göre bir bonus (biriktirme parası ya da ekstra canı bir şey isterse diye) eklenmeli.
yani atıyorum günlük 5 lira standart harcaması olan bir çocuksa: 25+15 = 40 tl verilebilir haftalık.
yaşanan yere göre değişir tabii bu ilave para.

çocuğa sorulmalı ama öncelikle günlük nereye ne paralar harcadığı.
  • neyleyim  (05.03.14 13:51:14)
geçenlerde rabarba'da konuşuldu.
okuduğu okula/semte ve yaşa göre değişir.
günlük de olur haftalık da. haftalık harçlık velinin işini kolaylaştırdığı gibi, çocuğa da bütçe kontrolünü öğreten bir şey.bence daha faydalı.
ilkokulda da verilir.
telefon faturası ne civarda?

şöyle bir hesap yapılabilir;
okulda yemek çıkıyorsa, ilkokul çocuğuna haftalık en az 20 lira lazım. yemek çıkmıyorsa karını doyurabilecek miktar x (1,3) olmalı. ama asla 45lirayı geçmemeli.
ortaokul lise aşağı yukarı aynı olup günlük 10-15 lira iyidir.
  • jimjim  (05.03.14 13:54:12)