hızlı konuşuyorum, tavsiyeleriniz ?

aklımdan geçenleri veya düşündüklerimi kelimelere aktarırken çok aceleci davranıp hızlı konuşuyorum. çoğu zaman da kelimeler birbirine karışıyor, bazen yer değiştiriyor falan. bunu nasıl aşabilirim? tavsiyeleriniz nelerdir? tedavisi var mıdır?

teşekkürler.

Sesli oku. Hatta biraz yüksek sesle. Imkan varsa kaydet, sesini dinle. Yuvarladigin kelimeleri not al. Onlari tane tane telaffuz et. Diksiyon icin dersler vardır internette aslinda. Faydali olur. Hususi zaman ayirmak lazım pes etmeden.

  • mandalina kokusu  (03.03.14 21:47:23)
Aha aynı ben ya. Yıllardır çözüm aradığım sorun. Yazarken de sorun oluyor. Konuşurken birinci kelimenin başıyla ikinci kelimenin sonunu birleştirmeler bazen aradaki kelimeleri atlayıp cümlenin sonunu söylemeler falan. Takip edeyim ben bu başlığı belki işime yarar.

  • godsparticle  (03.03.14 21:50:34)
normali saniyede 2 kelimedir. buna uyabilmek için kendini şartlandırmalısın "önce düşüneceğim, sonra nefes alacağım, sonra konuşacağım" şeklinde. nefes kontrolü çok büyük yer tutar. bol bol okumalısın bir de.

  • baobap  (03.03.14 22:31:25)
sittir et hızlı konus nolcak.

  • all girls dream  (03.03.14 23:02:00)
Lise yıllarında sürekli arkadaşlarım tarafından bu konuda uyarılırdım. Görsel düşündüğüm için kelimeler bazen yuvarlanıyor bazen de hiç çıkmıyordu ağzımdan.
Önce sesli kitap okumayla başladım. Sonradan da madem görsel düşünüyorum neden konuşacaklarımı zihnimden okumuyorum dedim. bazen yazarken kelime atlasam da konuşurken kelime yutma, yuvarlama olmuyor. hatta okuduğumu konuştuğum için ilk zamanlar "geleceğim" gibi kelimeleri "gelicem" diye okumam gerektiğini öğrendim. umarım işe yarar :)

  • kelebegin gunlugu  (04.03.14 01:30:39)
sesini kaydet ve dinle. her gün yap bunu yardımcı olur. çok yavaş ve yayık konuşmaktansa hızlı konuşmak daha iyidir zaten.

  • madeleine elster  (04.03.14 01:42:30)
gel bu dezavantajını avantaja çevirelim, seni rapçi yapalım

  • bonesaw  (04.03.14 02:03:26)