askerlik şeyisi-kısa veya uzun dönem

çiçeği burnunda lisans mezunu kişisi en yakın ne zaman askere gidebilir?
bu işlemleri cartı curtu nasıl yapıyoruz?

uzun dönem gitmek nasıl oluyor, sadece bizim tercihimize mi bağlı?
bunlardan hiç haberdar değilim, salağa anlatır gibi anlatın pls.

mayıs celbi için son gün 15 şubattı..o yüzden ağustos celbine gidebilirsin en yakın. ağustos içinde son gün 15 mayıs.

başvuru için geçici diploma ve 3 fotokopisi, 3-4 tane resim ve nüfus cüzdanın yeterli..transkriptini de isteyebilirler.. başvuru sırasında sana verdiği belgeyle aile hekimine gidip muayine oluyosun sonra o belgeleri şubeye teslim ediyosun bu kadar.

uzun veya kısa tsknin isteğine göre..birazda bitirdiğin bölüm vs göre..ama kısa ya da uzun isteğini belirtiyosun..ne kadar dikkate alınıyo muamma.

bilal'e anlatır gibi anlattım umarım.
  • gibicibicis  (25.02.14 20:55:36)
15 şubat mevzusu tecil iptal ettirip gitmek isteyenler için. tecili bitenler veya mezun olup hemen gitmek isteyenler mayıs celbi için 1-31 mart tarihleri arasında başvurabiliyor.

transkripti de isterler ; götürdüğün herşeyin 2'şer tane de fotokopisini götür. oralarda fotokopiyle uğraşma. bir de üds,kpds,yds gibi bir dil sınavına girdiysen onun da sonuç belgesini götürebilirsin.
  • montauq  (25.02.14 23:24:00)
@montauq
yeni mezun asker adayıda tecilidir belli bir tarihe kadar.(mezuniyet tarihi)
o yüzden başvuru yaptığında tecilini bozdurur resmiyette..

belki eskiden daha farklıydı ama değişen celp dönemiyle örneğin haziranda mezun olanlar anca kasım ayına gidebildiler..

arkadaşın eğer mezuniyet tarihi 15 şubattan önce ise mayıs celbi için 1-31 mart arası erken sevk için başvurabilir diye düşünüyorum..
şubeye uğraması lazım yinede.
  • gibicibicis  (25.02.14 23:40:56)