dere suyu kullanımı

dere suyunu (küçük ölçekte) küçük tarım alanlarında arıtarak kullanmak için ne yapmak gerekir? Bu işin bir sistemi vs vardır illa da işin mühendislik tarafı nasıl işler?

öncelikle kirli bir dere değilse, arıtmadan basit bir pompa ile kullanılabiliyor. fakat dersen ki arıtmam lazım, öncelikle neyi arıtmak istediğini bilmen lazım.

sonrasında arıtma firmalarına giderek bir arıtma düzeneği tasarımı yaptırıp bunu inşa ediyorlar. kullandıkları sistemler kabaca ters osmos (reverse osmosis), filtreleme ve çökeltme ama daha yüzlerce teknik var(dır).
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (24.02.14 09:25:11)
Öncelikle suyun analizi yapılmalı. Küçük şaşal şişeye su doldurup çevre analiz lab.ına götürüp durumu anlatın ve analiz sonuçlarını isteyin. Azot-fosfat değerleri, içerisinde kimyasal var mı yok mı bi baksınlar.

analiz raporunu yerleşim alanınıza yakın bir çevre arıtma sistemleri dizaynı yapan firmaya yönlendirip bi teklif alabilirsiniz.

Eğer su kullanılabilir çıkıyorsa öncelikle tarım alanının yanına küçük bir betonarme bir çukur açın. Çukurun dizaynını yaparken dereden alınacak suyun çukura giriş kısmı olarak ayarlanan bölümüne bir ızgara sistemi kurdurun( ızgara sistemi elek gibi düşünün.suyun içindeki katı partikülleri tutar sizde orayı belli periyotlarla temizlersiniz.yani suyun içine çamur taş gibi maddeler girmez). Suyu çukura bir pompa yardımıyla alacağınızı düşünerekten, seçeceğiniz pompa türü parçalamalı sistemli olsun. Neden öyle diyorum, çunku dere suyu bulanık sudur. Çamur taş gbi katı maddeler bulunur. Normal bir pompa alırsanız bu maddeler pompayı tıkar ve yakar. Ama parçalama yapan pompa alırsanız bu maddeler pompanın giriş bölümünde parçalayıcı ile küçültülür ve sıkıntı çıkarmaz. Ardından suyu başka bir pompa ile alıp tarlaya dağıtabilirsiniz.

Bir sıkıntı çıkarsa yeşillendirin :)) çevre mühendisiyim bu konularda bir iki işim olmuştu ..
  • ondkz  (24.02.14 11:12:28)
+++ Çukurun boyutunu ve pompanın gücünü belirlemek için çevre arıtma sistemleri firmaları ile görüşün. Günde/ayda ne kadar su çekip kullanmak istediğinizi belirtin. Ona göre bir boyut söylerler size. Kafanıza göre çukur açarsanız pompa verimi falan sıkıntı olabilir ..

Kolay gelsin :)
  • ondkz  (24.02.14 11:15:27)