shall kalıbı

hacılar şimdi benim lise bilgisiyle hatırladığım kadarıyla,shall kalıbı sadece soru cumlesi olarak ve sadece We öznesiyle kullanılabilen bir kalıp.Fakat şu gunlerde pozitif cumle yapısı ve I öznesiylede karşıma çıkıyor.Nedir bunun doğrusu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Yanlis hatirliyorsunuz evet.. Duz cumlede ve diger zamirlerle de kullaniliyor.
Sokakta cok sık duyacaginiz bir kalip degil yalniz.

  • babamasoliimbananickaldirsin  (20.02.14 02:33:32 ~ 02:34:44)
lisede işgüzar hocalar öyle öğretebiliyorlar bazen :)

www.ingilizcedersin.com

benim karşıma en sık çıktığı yer sözleşme metinleri. orada kesin kurallardan bahsedilirken kullanılıyor. atıyorum: alıcı ödemeyi x tarihinde "yapacaktır" derken shall kullanıyorlar.

günlük konuşmada biraz eskilerde kaldı galiba. dönem filmlerinde daha çok karşımıza çıkıyor.
  • kül  (20.02.14 02:37:04)
shall, will demek, ama boole eski ingilisce gibi.
bi de you shall not pass var.
giremezsin gibi. sonra kanunlarda falan var you shall you shall not diye.

ki küül aciklamis.
  • el desaparecido  (20.02.14 02:38:11 ~ 02:39:25)
işyerinde çok üst düzey görevde bi kadın var. hızlı yürür hep, çok hırslı! köşede çarpıştık, nerdeyse kucaklaştık yani.

güldü ve ''Shall we dance???'' diye bi espirik yaptı. hep acelesi olduğu içün, ''apla bi annat, ciğer oliyim bak! niye burda Will demedin de, shall dedin?'' diyemedim. İçimde kaldı.

belki little gelip aydınnatır bizi. ya da kediebesi...
  • compadrito  (20.02.14 04:17:53 ~ 04:18:18)
Shall'in temel kullanimi i ve we kisileri icin gelecek zaman cumleleri. Yani i ve we shall kullanirken digerleri will kullaniyor. Lakin bu keskin ayrim gecmiste kalmis bir durum.
Cumle icinde kullandiginda shall kesin gerceklesmesi gereken gelecek algisi yaratiyor bende ki bundan dolayi mesela 10 olumcul gunahta shall kullanilir, kul'un de bahsettigi gibi.
Zamaninda sadece i ve we icin kullaniliyor olmasi sonucta kendi yapicagimiz seylerin kesinligini bildigimizden diye acikliyorum ben kendime, digerlerinin yapacaklarini kesin ve net bilemeyiz.
Ama artik kesin yapmalari gereken seylerde 2. Ve 3. Tekil-cogul kisilerde de kullaniliyor. Bir tur yumusatilmis emir cumlesi gibi.

Sorulara gelicek olursak shall daha cok teklif veya tavsiye durumlarinda kullaniliyor will yerine. Shall'in tam turkce karsiligi yok gelecek zaman icinde. Ama tercume edilicek olsa will we dance? Dans edecek miyiz? Shall we dance? Dans etsek mi? Diye ikisini ayirirdim ben.

(Dilbilgisi anlatmak konusunda ozurluyumdur onun icin kusura bakmayin, okuya okuya kullanmini gordukce daha iyi oturacaktir kafada yeri. Ezberle gitmeyin.)

Edit. Shall sorularina mesela su gibi ornekler eklenebilir;

Where shall we eat?
Shall i close the window?
What shall i do?

Su an dusununce mesela shall ile i ve we disinda soru cumlesinde kullanimi gelmiyor beynime. O tip kaliplasmis bir durum hatirlamiyorum bir yerlerden gozume carpmis.
  • nwnd  (20.02.14 06:50:10 ~ 07:01:20)