Gün içinde ara ara uyuklama arzusu...

Arkadaşlar merhaba,

Bilmiyorum herkeste oluyordur belki ama son zamanlarda bende şöyle bir şey olmaya başladı; Gün içinde çalışırken acayip derecede uyku bastırıyor. Yani azcık kestirsem sanki saatlerce uyumuşum gibi iyi gelir ya öyle küçük küçük kestirmeler yapmamak için zor duruyorum. İşimde çok yoğun yani tuvalete bile gidecek vakit bulamıyorum çoğu zaman. Son ana kadar sıkıyorum kendimi o derece bir yoğunluk var. Haftaiçi Gece 6 saat falan uyuyorum genelde. Yani uykusuz kalıyorum desem öyle bişey değil. Fiziksel yorgunluk yapacak bir işte çalışmıyorum. İşim masabaşı, biraz kafa patlatmak gerekiyor ve stresli bir iş ama fiziksel aktivitesi az.

Bu durum neden kaynaklanıyor olabilir? Ve çözümü nasıl bulabilirim. Bir fikri önerisi olan var mı? Doktorluk bir durum mudur?

Herkese teşekkür ederim.

fiziksel ya da psikolojik fark etmez totalde seni yoran bişeyler var ondan oluyordur.

iyi beslen iyi dinlen kafaya çok bişeyler takma.

1-2 günlük gezi tatil bişeyler yapmaya bak hafta sonlarını dolu dolu geçir. yakında geçer
  • zlatanibrahimovic11  (14.02.14 15:39:08)
Şekerinizi bir ölçtürün derim. Bir şey çıkmasa da bilmekte fayda var.

Ayrıca bir sağlık robleminden bağımsız olarak çalıştığınız ortamın koşullarıyla da alakalı olabilir. Işık, havalandırma, ses, işin çok sıkıcı olması vs gibi konular.

Kendinizi evinizde ya da başka yerlerde olduğunuz durumlarda da gözlemleyin; hayatınızın her alanında bu hissi yaşıyorsanız ona göre düşünmek gerek.
  • pandispanya  (14.02.14 15:41:12 ~ 15:48:32)
beslenme şeklinizi gözden geçirin derim. karbonhidrat ağırlıklı beslenme, tatlı tüketme sonradan yorgunluk yapar, bir anda belirir.

çalıştığınız ortam iyi havalandırılmalı.

yamulmaya başladığınızı hissettiğinizde yeşil çay içebilir, kabuğunu soymadan bir elma yiyebilirsiniz.çaydan daha çok uyku açar.
  • AWD  (14.02.14 15:46:28)
neskayfeye dayan..

  • jamswety  (14.02.14 15:47:02)
öncelikle kan değerlerinizi ölçtürün.

vitamin takviyesi, özellikle b vitamini ihmal etmemek lazım.

artı haraket, spor, spor...
  • mea maxima culpa  (14.02.14 15:51:31)
esasen öğle civarı yarım saat kestirmek hem iyidir hem de erken uyanan insanlar için bir ihtiyaçtır. vücudu ve bilhassa zihni yeniler ve verimliliği artırır. japonya'da bazı şirketler bunu bildiklerinden öğlen uykusu için rahat koltukları olan dinlenme odaları tahsis etmişlerdi çalışanlarına. gitmesek de tv'de görmüş, izlemiştik.

insan için verimli uyku saatleri var. hangi saatler arası uyuyorsunuz genelde? öyleyken sabah kaçta kalkıyorsunuz? çalışma saatleriniz nedir? yaş kaç? ciddi bir sağlık problemi var mı? bunlar hep önemli detaylar. hatta gece uyumadan evvel yemek yiyor musunuz mesela? bu tür şeyler de verimli uyku uyumanızı engeller. alkol falan mesela? sık sık alır mısınız?

bütün bu sorulara çok olumsuz olabilecek cevaplar vermediğinizi varsayarak en ciddi problemden bahsedelim. spor yapmamak. spor yapmıyorsanız, zinde kalmaya çalışmıyorsanız, bütün yeme içme işlerini geçtim de en azından sabahları sizi zımba gibi yapacak bir kahvaltı yapmıyorsanız... vesaire vesaire derken zamanla kondisyonunuz düşer, vücutta sürekli bir uyuşukluk, halsizlik ve yorgunluk halleri gözlemlenebilir.

öte yandan sıkılmak, işi sevmemek, her şeyin monotonlaşması da önemli bir husustur. misal çocuğa ders çalıştırın 15 dakika içinde esnemeye başlar, uykusu falan gelir, ama o an verin playstation kolunu eline, gözleri anında cin görmüşe döner, saatlerce oynar. buna benzer bir isteksizlik hakimse, iş dışında, biraz sizi rahatlatacak, eğlendirecek şeyler yapın. iş saatlerinde daha motive olmanızı sağlarlar.

yeni şeyler tecrübe etmeye çalışın. öğrenme süreci başlı heyecan verici, motive edici olur. insanı daha mutlu ve dinamik hissettirir.

öğlenleri iş yerinde vitamin ve enerji takviyesi yapın. mesela her gün bir muz, olmadı kivi gibi günlük vitamin ihtiyacını karşılayacak bir meyve yiyin. ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm gibi enerji verici kan yapıcı ek gıdalar alın. çekmecenizde dursun, ara ara bir iki atın ağzınıza.

nasıl dinleniyorsunuz bilmiyorum mesela. dinlenmekten anladığınız tv'nin/bilgisayarın karşısında beyninizi sulandırmak mı? vazgeçin.
  • kmtetrfn  (14.02.14 16:00:25 ~ 16:06:50)
kadınsan aklıma ilk hamilelik geldi, ciddiyim. özellikle ilk 1-2 ayın fiks belirtisi olabiliyor. değilsen diğer hakkımı şeker hastalığından yana kullanmak istiyorum.

  • kerbeee  (14.02.14 16:27:09)