ielts writing nasıl gelişir

hi guys,

i want to improve my academic writing skills but it very difficult for me, i can't explain even though it is very simple graphs.

can anyone tell me how can i improve this skill ? i am waiting advice from who has got similiar problem and solved.

you can understand my english degree in this text :)

ingilizcen benimkinden iyi. ben odama ağlamaya gidiyorum.

  • leadzeppelin  (03.02.14 21:06:20)
"it very difficult for me" den öyle anlaşılıyor ki biraz zor evet. gocunma. al esaslı, ingilizce anlatan bir gramer kitabı. writing çalışmalarına ek olarak onu da arada erit. internette writing skilleri üzerine yardımcı olan çok sayıda kaynağın yanında doğrudan ielts örnekleri üzerine yoğunlaşanları da var. bi dene, yardımı olacaktır, muhakkak.

bir de oturup essay yazmaktansa birer paragraf olarak çalışmak daha mantıklı ilk adımda. yani bir konu ve 2 topic bulup onlarla ilgili 1 paragraf yazmaya çalışırsın. paragraf paragraf çalışacağından daha çok çalışabilirsin. bu ilk aşama için tabiki. sonra essay yazman gereken zamanlar da gelecek.
  • kmtetrfn  (03.02.14 21:22:08 ~ 21:22:38)
first of all i fuckin suprised how can i forget to add "is". my aim is about 6.5 and when i look some example, there is no possible to write like this stuff even though, however, similarly conversaly etc.

i havent tried write assay in my life time but it comes for me very hard :S

i don't know maybe it is all about the gramer but i dont want to study any grammer after 7 years :)

most difficult part for me is writing section, i think listining and reading easy than writing.
  • allahinadiylaoku  (03.02.14 21:54:21)
i think it must be about 4.5 band

  • allahinadiylaoku  (06.02.14 21:16:59)