Laptop'a Harddisk Seçiyoruz (Birazdan Gidiyorum Almaya)

Merhaba donanımseverler,

20011 model Vaio marka (belki işe yarar diye söyledim) laptop'umun harddiski "smart failure" hatası vermeye başladığından kelli artık yeni bir harddisk lazım diye düşünüyorum.

Sizce;

- 750 gb ya da 1 tb bir seaget/western digital mi alayım?
- 128 gb ssd mi alayım? (çalıştığım dosyaları sürekli başka yere yedekleyerek)

şuan üzerinde 7200 rpm 500 gb. var. düzgün çalıştığında çok da kasmıyor (ya da ben alıştım artık :)

her türlü tavsiyenize açığım.

ek soru: ben bunu evde değiştirebilirim di mi? bilgisayar tanır hemen, sıkıntı çıkarmaz.

ssd.

hissedilir derecede fark ettiriyor.

evde takarsın. ben öyle yaptım. windows kurman gerek tabi.
  • amcayanickinigostermeyencocuk  (30.01.14 18:55:28)
kesinlikle ssd al. hdd girisi laptoplarda vidali bi bolmeden oluyo. oldukca basit takip cikarmasi. 128gb aslinda cok kotu degil. filmdir mp3dur bunlari artik paso stream ettiginizi varsayarsak aktif calistiginiz dosyalar (film endustrisinde calismiyosaniz) 128gb'a sigar buyuk ihtimalle.

  • badseed  (30.01.14 18:55:50 ~ 18:59:02)
donanım cahili biri olarak;

bu ssd'ler kutulu gibi duruyor; takma aşamasında uymama, oturmama gibi bişe olmaz değil mi ? şak diye oturur, bios da efendi gibi tanır?

sonrasında dvd'den windows kurucam zaten. o değil de recovery gidecek :( o iyiydi ha.
  • brkylmz  (30.01.14 18:58:28 ~ 18:59:00)
girişinde sorun olmaz. ama boyut olarak hdd den daha küçük. daha hafif. plastik kaplama. ben direk aldım taktım windows'u kurmaya başladım.

  • amcayanickinigostermeyencocuk  (30.01.14 19:06:27)
boylari standart oluyo. uzun bi suredir bu bilgisayar isinden uzak kaldim ama 2.5inch ve 3.5 inch olmak uzere iki tur oluyo. 2.5lar laptop icin 3.5lar desktop icin. ssd'lerde muhtemelen hepsi 2.5 ama desktopa takabilmek icin yaninda bi aparatla geliyolar ekstradan.

2001 vaio varsa baglanti birimide aynidir. o konularda sorun cikmaz.

emin olmamakla beraber recovery partition'ini clonelarsan yeni hdd'de de calisma ihtimali yuksek ama 128gb'dan bi de ona yer ayirman lazim cok tavsiye etmem.

zaten artik gayet hizli kurulan ve driverlari taniyan bi isletim sistemi windows. bi de sifirdan kurarsan vaio ile gelen gereksiz yazilimlardan da kurtulursun bence performans olarak daha iyi olabilir. ilk kurulum ve updatelerden sonra imajini alabilirsin baska bi diske illa bi recovery'i diskim olsun dersen.
  • badseed  (30.01.14 19:06:36)
saolun canlar. hayat sizinle güzel.

  • brkylmz  (30.01.14 19:07:17)