Booking.com'da ön provizyon çekilmesi...

Merhaba,

Rezervasyon yaptım az önce buradan. Ön provizyon olarak 185 tl çektiler. Otel ve hatta oda bilgilerinde de tüm ücretin konaklama sırasında ödeneceğini ve rezervasyon için ön teminat alınmadığı yazıyor. Ayrıca check-in tarihinden iki gün öncesine kadar ücretsiz iptal de yapılabiliyor. Booking.com'a mail attım. Cevap olarak bunun ön provizyon işlemi olduğunu ve sitelerinde otellerin ön provizyon hakkının saklı olduğunu ve söz konusu otelin bu hakkını kullandığını söyledi. Gelelim sorularıma;

1. Ön provizyon daha sonra çekilen tutarın iade edildiği bir işlem midir?
2. Eğer bu tutar iade edilmiyorsa rezervasyonun iptal edilmesi durumunda iade ediliyor mu?

Ben de booking'den çok rezervasyon yapıp tetile gittim.
Genelde yurtdışı otelleri bunu yapıyor.
Ön provizyona önce ücret işleniyor.
Bu paranın sizden çekildiği manasına gelmez. "Parayı çekicez, bakalım bu miktarı karşılayacak mı?" kontrolü diye düşünebilirsiniz.

Otele gidip kalırsınız, onlar son olarak bu ön provizyonu, dönem içi işleme geçirirler, para sizden çıkar..
  • quaker  (30.01.14 17:16:38)
1. Para sadece bloke olur. İki hafta sonra blokaj otomatik kalkar ve para tekrar hesabınıza geçer.
2. Bir an evvel kalkmasını isterseniz otelle irtibata geçip iade talebinde bulunabilirsiniz. Yurtdışı bir otelse, ya da Türkiye'de bir otel ve yurtdışı bir bankaysa işlem 2-3 gün sürer. Fakat tavsiye etmem çünkü rezervasyonda pürüz çıkarabilirler.

  • yine ben  (30.01.14 17:23:22)